Katowice/XXVI Festiwal A Part: „Breath Made Visible” – reż. Ruedi Gerber, „Mr. Gaga” – Tomer Heymann

Zdjęcie: Katowice/XXVI Festiwal A Part: „Breath Made Visible” – reż. Ruedi Gerber, „Mr. Gaga” – Tomer Heymann

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach 26. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part zostanie pokazany film Breath Made Visible o Annie Halprin (godz. 18.00) i Mr. Gaga, opowiadający o Ohadzie Naharinie (godz. 20.00).

Breath Made Visible

Anna Halprin (ur. 1920 jako Hannah Schuman) to jedna ze światowych ikon tańca współczesnego, twórczyni tańca postmodernistycznego, rewolucjonistka tańca. Stworzyła systematyczny sposób poruszania się z wykorzystaniem świadomości kinestetycznej, dający możliwość zapisania choreografii pod postacią partytury. Mierząc się z nowotworem, opracowała własny sposób walki z chorobą poprzez transformacyjny taniec, który nazwała „pięcioma etapami uzdrawiania”. Choreografka i tancerka, autorka wielu publikacji, pedagożka.

Obraz jest pierwszym filmem długometrażowym o życiu i karierze zawodowej Anny Halprin, amerykańskiej pionierki tańca współczesnego, inspirującego pedagoga i eksperymentalnej artystki związanej z improwizacją. Jej twórczość od początku pozostaje interdyscyplinarna i porywa niezwykłą otwartością. Halprin zrewolucjonizowała taniec współczesny poszerzając jego definicje o taniec na styku performansu, terapii, rytuału i sztuki, którego mogą doświadczać nie tylko zawodowcy, ale też na przykład seniorzy. Kinowy portret obfituje w unikatowe fragmenty, takie jak rozmowa z Mercem Cunninghamem, zdjęcia archiwalne zespołu Anny Halprin, który był pierwszym w USA, gromadzącym  czarnych i białych tancerzy. Prezentuje także fragmenty spektakli tworzonych kilkanaście lat temu, bo mimo sędziwego wieku dzisiaj stuletnia Halprin pozostawała aktywna zawodowo jeszcze w wielu dziewięćdziesięciu kilku lat, na scenie i poza nią.

USA/Szwajcaria 2009
Reżyseria: Ruedi Gerber

80 minut

Mr. Gaga


Ohad Naharin (1952) jest światowej sławy izraelskim tancerzem, choreografem i muzykiem. Naukę tańca rozpoczął bardzo późno, w wieku 22 lat, poznając liczne metody tańca w Stanach Zjednoczonych. W 1990 roku powrócił do Izraela i został dyrektorem artystycznym zespołu Batsheva Dance Company, który pod jego przewodnictwem stał się jednym z czołowych teatrów tańca na świecie. Ohad Naharin jest twórcą innowacyjnego języka ruchu GaGa, który zrewolucjonizował metodę szkolenia tancerzy.

Mr. Gaga nie jest zwykłym filmem biograficznym. To przede wszystkim opowieść o sztuce, o tańcu, o cielesności. Elektryzująca i wbijająca w fotel. Ohad Naharin czyli tytułowy Mr. Gaga, to choreograf, który stworzył własny język tańca – GaGa – w którym ruch staje się sposobem na ujarzmienie samego siebie. Film Mr. Gaga składa się z wielu nagrań archiwalnych, nauk z tancerzami oraz wywiadów z samym Naharinem. Nazywany jednym z najbardziej innowacyjnych i oryginalnych choreografów współczesnych, Naharin opowiada o swoim dzieciństwie, miłościach i wizjach świata. W filmie Tomera Heymanna pojawia się również pytanie o poświęcenie artysty, który wszystko wkłada w taniec. Gdzie jest więc miejsce dla innej rzeczywistości? Rodziny, prywatności…

Holandia/Niemcy/Szwajcaria/Izrael 2015
Reżyseria: Tomer Heymann
100 minut

Bilety w cenie 18 i 15 złotych do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Katowice: Kinoteatr Rialto, ul. Świętego Jana 24, „Breath Made Visible”

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close