Kielce/Kielecki Teatr Tańca: Igor Strawiński „Święto wiosny” – chor. Angelin Preljocaj i Zespół Tańca Irlandzkiego Eriu „Kobieta”

Zdjęcie: Kielce/Kielecki Teatr Tańca: Igor Strawiński „Święto wiosny” – chor. Angelin Preljocaj i Zespół Tańca Irlandzkiego Eriu „Kobieta”

Święto wiosny KTT

Wersja do druku

Udostępnij

Kielecki Teatr Tańca zaprasza 18 października 2013 roku na pokaz dwóch spektakli jednego wieczoru: własnego Święta wiosny (chor. Angelin Preljocaj) i spektaklu Kobieta Zespołu Tańca Irlandzkiego Eriu. Premiera Święta wiosny w choreografii Angelina Preljocaja odbyła się w 2001 roku. Polska prapremiera, zrealizowana w Kieleckim Teatrze Tańca odbyła się 16 marca 2013 roku na scenie premierowej Kieleckiego Teatru Tańca i została zarejestrowana telewizyjnie w jakości pozwalającej na emisję na antenie ogólnopolskiej. W spektaklu bierze udział 6 tancerek i 6 tancerzy.

Kobieta

Spektakl Kobieta jest opowieścią o trzech obliczach kobiecości. Nastroje, przemyślenia, uczucia, które choć teoretycznie przypisane do wieku, często zupełnie niezależnie od niego, przeplatają się w kobietach przez całe życie. W symboliczny sposób podkreślone zostaną trzema kolorami:
1. biały – dzieciństwo, niewinność, harmonia, nieposkromiona radość życia
2. czerwony – młodość, odkrywanie siebie i świata, sensualność, buńczuczność
3. zielony – dorosłość, dojrzałość, mądrość, dystans do siebie i świata.

Spektakl Kobieta tworzą przepiękna muzyka, taniec oraz pieśni irlandzkie.

Choreografia i reżyseria: Agata Kowalczyk
Muzyka: Lord of the Dance, Riverdance, Secret Garden, Michael McGoldrick, Clannad

Zespół Eriu działa w Krakowie od 2006 roku. Powstał z inicjatywy kilku pasjonatek tańca, które, oczarowane muzyką irlandzką, zapoczątkowały istnienie grupy. Na swoją patronkę wybrały Eriu – w mitologii celtyckiej boginię suwerenności i uosobienie Irlandii.

Święto wiosny

Preljocaj rozgrywa akcję spektaklu w minimalistycznej scenografii. W przestrzeni, w której dokonana zostanie ofiara, znajdują się sześciany imitujące trawiasty grunt. Ta oszczędna, surowa sceneria uwydatnia pierwotną, silną relację pomiędzy naturą a człowiekiem. Staje się nie tyle tłem, co współuczestnikiem barbarzyńskiego obrzędu. Choreografia Preljocaja uwydatnia rozdźwięk pomiędzy konstytutywnym, pierwotnym związkiem człowieka z naturą, a kruchą, złudną relacją z drugim człowiekiem. Dramatyzm rozgrywających się wydarzeń spotęgowany jest realistycznym ukazaniem relacji i agresji.

muzyka IGOR STRAWIŃSKI
choreografia ANGELIN PRELJOCAJ
premiera 16.03.2013

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close