Kielce/Kielecki Teatr Tańca: Wieczór młodych choreografów – Opowiedziane ruchem

Zdjęcie: Kielce/Kielecki Teatr Tańca: Wieczór młodych choreografów – Opowiedziane ruchem

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na premierę etiud młodych choreografów Wieczór młodych choreografów – Opowiedziane ruchem. W programie: znieWOLeNI (chor. Fabian Fejdasz), Insides (chor. Izabela Zawadzka), Tak to My (chor. Mateusz Pietrzak), mea… tuus… corpus (chor. Dawid Matlak), Ramy (chor. Anna Kuc, Dawid Kwarciany), Kuszące złudzenie (chor. Jan Madej), To jest moje (chor. Bartosz Wójcik), Wybór (chor.Dawid Matlak), Moc Haniela (chor. Alicja Horwath-Maksymow).

 

znieWOLeNI (chor. Fabian Fejdasz)

„Wiele jeszcze zostało do zrobienia. I długa droga przed człowiekiem. Ale jedno wydaje mi się pewne: Niezależnie od wszystkiego, na wskroś i wbrew, głosy ofiar nie zamilkną i ziemia ich krzyku nie ukryje. To, co było przedtem, nie wróci, ale czas po Zagładzie nigdy już nie będzie czasem błogiej niewinności. Tego Miejsca, jako sumienia Europy i Świata, nie będzie już nigdy można ominąć, uciszyć, wymazać. Ta ziemia nosi w sobie krzyk ofiar. I go nie skryje. Tego jestem pewien.”
Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, fragment przemówienia podczas obchodów 65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, 27 stycznia 2010, [w:] „Oś – Oświęcim – Ludzie – Historia – Kultura”, nr 22, luty 2010.

Obsada: Anna Kuc, Joanna Polowczyk, Izabela Zawadzka, Jan Madej, Dawid Matlak, Aleksander Staniszewski

Insides (chor. Izabela Zawadzka)
Choreografia ta jest próbą poruszenia nie tylko widza, ale i samych tancerzy. To spektakl skupiony na emocjach. Pojawia się tu problem niemocy i wlekącego się wręcz bólu psychicznego otaczającego umysł człowieka oraz zależność podziału na grupy i jednostki, z których każda jest swojego rodzaju odmiennością. Reszta to pełna dowolność indywidualnej interpretacji zaistniałych sytuacji.

Obsada:

On: Aleksander Staniszewski
Oni: Krzysztof Dziarmaga, Fabian Fejdasz, Ewa Kocka, Dawid Kwarciany, Jan Madej, Dawid Matlak, Mateusz Pietrzak, Bartosz Wójcik

Tak to My (chor. Mateusz Pietrzak)

Nie obchodzi mnie jak poruszają się ludzie. Obchodzi mnie to, co ludzi porusza. (Pina Baush)

Ciało jest instrumentem tancerza. Gdzie lepiej niż w tańcu przebadana zostanie ludzka cielesność? Ciało to źródło wiedzy, doświadczenia, duszy, emocji, intencji ruchu w przestrzeni i czasie. Ciało to my.

 

Obsada: Ewelina Kubot-Łącka, Joanna Polowczyk, Mateusz Pietrzak

 

mea… tuus… corpus (chor. Dawid Matlak)
Człowiek jest piękny. Ciało człowieka jest jak nieoszlifowany diament, nie znamy jego granicy możliwości – szukamy ich.

Obsada: Joanna Polowczyk, Dawid Matlak

Ramy (chor. Anna Kuc, Dawid Kwarciany)
Wyróżniamy wiele „ram” – znamy ramy czasowe, kulturowe, stylistyczne, muzyczne, językowe, etyczne. Każdy z nas się z jakąś utożsamia, ale czy każdy z nas ma pojęcie o tym jak one wyglądają? Jak wyglądały kiedyś? Czy wybór jakiego dokonaliśmy jest słuszny i wart „tego wszystkiego”?

 

Obsada: Izabela Zawadzka, Jan Madej, Pamela Paprota, Mateusz Pietrzak, Monika Kuc-Piechota, Aleksander Staniszewski (tancerze z PRL-u) oraz Joanna Polowczyk, Bartosz Wójcik, Alicja Horwath-Maksymow, Krzysztof Dziarmaga, Sara Sobieraj (tancerze z czasów współczesnych)

Kuszące złudzenie (chor. Jan Madej)
Syreny to piękne, mityczne stworzenia, które potrafią zwabić napotkanych podróżników swoim wdziękiem oraz niezwykłym śpiewem. Jaka jest ich prawdziwa natura?

 

Obsada: Ewa Kocka, Monika Kuc-Piechota, Sara Sobieraj, Jan Madej

 

To jest moje (chor. Bartosz Wójcik)
Chcę to…
I to obok chcę też
Tego tutaj chcę podwójnie
A z tego to biorę wszystko co jest, wiesz
Niech to będzie moje…

 

Obsada: Gracja Górniak, Ewelina Kubot-Łącka, Aicja Horwath-Maksymow, Monika Kuc-Piechota, Izabela Zawadzka, Małgorzata Ziółkowska, Krzysztof Dziarmaga, Dawid Kwarciany, Mateusz Pietrzak, Bartosz Wójcik, Dawid Matlak

 

Wybór (chor. Dawid Matlak)
Każdy ma swój wybór…
na bycie szczęśliwym…
na bycie sobą.

 

Obsada: Sara Sobieraj, Jan Madej, Dawid Matlak

Moc Haniela (chor. Alicja Horwath-Maksymow)
Aniołowie są wśród nas. To duchowi przewodnicy, których zsyła Bóg aby nas osłaniali, chronili, pomagali w czynieniu dobra. Wśród nich jest Haniel – Archanioł Miłości. To on włada naszymi emocjami i rozpala w nas gorącą miłość. Samotnym sercom pomaga odnaleźć się nawzajem i kieruje je na nieznane drogi, gdzie mogą spotkać kogoś, kto jest im pisany.

 

Obsada: Joanna Polowczyk, Anna Kuc, Dawid Kwarciany, Bartosz Wójcik, Fabian Fejdasz, Izabela Zawadzka, Małgorzata Ziółkowska, Krzysztof Dziarmaga, Aleksander Staniszewski, Dawid Matlak

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Duża Scena

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close