Kielce/Kielecki Teatr Tańca: Wieczór premierowy „Intercepted/Przechwycone” – chor. Wojciech Mochniej

Zdjęcie: Kielce/Kielecki Teatr Tańca: Wieczór premierowy „Intercepted/Przechwycone” – chor. Wojciech Mochniej

fot. Bartosz Kruk

Wersja do druku

Udostępnij

W czwartek, 25 kwietnia o godz. 19.00, Kielecki Teatr Tańca zaprasza na wieczór premierowy Intercepted/Przechwycone. Twórcą choreografii jest Wojciech Mochniej, który w spektaklu każdemu stawia istotne pytania: czy jesteś w stanie wytrwać w dążeniu do swoich marzeń? Czy mimo przeciwności losu trzymasz się własnej indywidualnej drogi, czy raczej dajesz się przechwycić? Spektakl powstał we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2019.

O spektaklu:

Przechwycone w drodze do celu…

Spektakl porusza temat drogi do celu, jakim są nasze  marzenia, idee, pasje. Jak zachować indywidualność i swoje potrzeby na ścieżce do spełnienia, gdy przeciwności losu, presja, oczekiwania, relacje, sytuacje, historie, zbiegi okoliczności, które PRZECHWYTUJĄ nas w drodze do  celu, kierując na inne tory.

Choreograf stawia pytanie: a czy Ty jesteś w stanie wytrwać w dążeniu do marzeń i pasji? Czy mimo przeciwności losu wracasz na swoją indywidualną trasę, czy też dajesz się przechwycić?

Pierwszą inspiracją choreografa był hokej – najszybsza gra zespołowa,  jej nieprzewidywalność po przechwyceniu krążka. Spektakl został zbudowany w oparciu o idee i marzenia samych tancerzy, dzięki czemu jest on autentyczny, organiczny w komunikacji. Obrazy choreograficzne przedstawiają determinację postaci, które mają poczucie własnej wartości, nie dają się przechwycić, ale także siła masy, mainstreamu, która wciąga słabsze, niezdecydowane  jednostki. Kompozycja choreograficzna oddaje koloryt i dualność osobowości. Pokazuje proces uważnego wchodzenia w relacje w tłumie (z masą), tak by nie utracić siebie, swoich celów, marzeń, idei i pasji – choć nie jest to łatwe, warto wytrwać!

Dla zrównoważenia emocji w spektaklu nie zabraknie także elementu humorystycznego, powstałego w oparciu o zadanie improwizacyjne dla tancerzy. W finale spektaklu widzowie będą mogli się przekonać, komu udało się wytrwać, zaufać sobie i swoim wartościom, kto został przechwycony przez tłum, sytuacje, historię, rezygnując tym samym z siebie i swoich marzeń.

O choreografie:

Wojciech Mochniej – tancerz, choreograf, pedagog. Urodzony i wychowany w Lublinie. Obecnie mieszka i pracuje w Kanadzie, gdzie prowadzi swój zespół. W latach 1991-1994 był tancerzem Śląskiego Teatru Tańca. W 1994 roku współpracował z artystami takimi jak: Anna Sokolow, Talley Beatty, Mark Haim, Stephanie Skura oraz Risa Jaraslow. Brał udział w produkcjach Alpo Aaltokoskiego (Finlandia), Aviego Kaisera (Belgia/Izrael), Pauli Ross, Davidy Monk i Darcy McGehee (Kanada). Jako artysta improwizujący współpracował i uczył się u Raya Chunga, Chrisa Aikena, Davida Dorfmana oraz Martina Keougha.

Wspólnie z Melissą Monteros założył Gdański Teatr Tańca oraz Gdańską Szkołę Tańca Współczesnego (1994-2001). W roku 2002 GTT zmienił nazwę na W&M PHYSICAL THEATRE. Pracując nieprzerwanie (przez ponad dwadzieścia lat), zespół występował m.in. w Austrii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce oraz Kanadzie, gdzie teraz mieści się jego siedziba.

Jego prace solowe były prezentowane m.in. w Calgary, na Festiwalu Full Moon Dance w Finlandii, w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz w wielu ośrodkach tańca w Polsce. Mochniej był artystą rezydentem w Bruckner Conservatory (Austria) oraz na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Stworzył choreografię w polskiej edycji programu You can dance. W Calgary był członkiem Theatre Junction Company of Artist oraz gościnnym nauczycielem zespołu Decidedly Jazz Danceworks. Magazyn „Dance Europe” nagrodził jego solową pracę Just po prostu jako najlepszy performans w kategorii „Male Dancer”. Otrzymał nagrodę miasta Gdańska i Lublina za zasługi dla tańca współczesnego w Polsce. W roku 2018 zrealizował spektakl We_selle w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2018 Instytutu Muzyki i Tańca.

 

Choreografia: Wojciech Mochniej

Muzyka: Wojciech Frycz

Światło: Grzegorz Pańtak

Scenografia: Maciej Miernik

Kostiumy: Aleksandra Machnik

Produkcja: Kielecki Teatr Tańca oraz Instytut Muzyki i Tańca

Obsada:

Małgorzata Boruń, Alicja Horwath-Maksymow, Małgorzata Kowalska, Anna Jamioł, Katarzyna Lipiec, Pamela Paprota, Anna Piotrowska, Joanna Polowczyk, Marta Rolska, Marta Starostecka, Anna Szczotka, Arkadia Ślósarska, Izabela Zawadzka, Małgorzata Ziółkowska, Sandra Zybała, Kacper Czyż, Krzysztof Dziarmaga, Szymon Pacholec, Dawid Pieróg, Tomasz Słomka, Aleksander Staniszewski, Mateusz Wróblewski

Bilety: w cenie 40-50 zł, ulgowy 28 zł online.

Więcej informacji: http://www.ktt.pl

IMIT (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Kielce: Kielecki Teatr Tańca, Pl. Moniuszki 2B, Duża Scena KTT

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close