Kielce / Kielecki Teatr Tańca: „Zobacz jazz” / Gala „Młody Duch Tańca”

Zdjęcie: Kielce / Kielecki Teatr Tańca: „Zobacz jazz” / Gala „Młody Duch Tańca”

Kielce / Kielecki Teatr Tańca: „Zobacz Jazz” / Gala "Młody Duch Tańca", plakat: materiały własne organizatora

12 września o godz. 18.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbędzie się Gala Młody Duch Tańca. Wieczór będzie składać się z dwóch części. W pierwszej z nich pokazany zostanie fragment spektaklu Zobacz Jazz zespołu artystycznego Kieleckiego Teatru Tańca oraz pokaz Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca. Dalszą część wydarzenia wypełni program artystyczny powstały w ramach projektu Młody Duch Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

„Młody Duch Tańca” to cykliczny, taneczny projekt polsko-japoński, który swą prapremierę miał w 2017 roku i wielokrotnie gościł na polskich oraz japońskich wiodących scenach teatrów, zawsze zbierając znakomite recenzje. Projekt z założenia jest niekomercyjny, a wykonawcami są młodzi artyści ze szkół baletowych w Polsce i Japonii. MDT został stworzony z myślą o rozwoju artystycznym wyróżniających się uczniów ogólnokształcących szkół baletowych, którzy zaprezentują się w różnorodnych technikach tańcach.

W tegorocznej VIII edycji zaprezentujemy najbardziej lubiane etiudy powstałe w poprzednich edycjach MDT oraz kilka nowych pozycji, które zostaną przygotowane podczas warsztatów poprzedzających spektakle. W tegorocznej edycji weźmie udział ok. 50 uczestników z Polski i Japonii. Po raz pierwszy zaprezentujemy nasz projekt w Kielcach, który będzie ostatnim spektaklem w trasie koncertowej VIII edycji MDT.

– zapowiada Wiesław Dudek, reżyser projektu MDT.

W programie znajdą się fragmenty z baletów klasycznych, takich jak: Bajadera, Markietanka i Pocztylion, Przebudzenie Flory czy znane i lubiane Grand pas de deux. Nie zabraknie tańców ludowych/narodowych autorstwa Zofii Czechlewskiej – kierowniczki baletu Zespołu „Mazowsze”. Młodzi artyści wykonają choreografie współczesne Katarzyny Kozielskiej, współpracującej w ramach projektu od początku jego powstania, oraz Bartłomieja Malarza. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie styl jazzowy, który przygotują Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak. Tradycyjnie stepowanie opracują Joanna Ernest i Chris Ernest. Za reżyserię całego projektu odpowiada Wiesław Dudek.

Twórcy

Reżyseria: Wiesław Dudek
Choreografia: Zofia Czechlewska, Joanna i Chris Ernest, Katarzyna Kozielska, Bartłomiej Malarz, Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak, Karol Urbański.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

Tego wieczoru wystąpi również zespół artystyczny Kieleckiego Teatru Tańca w fragmentach spektaklu Zobacz jazz w choreografii Jeana Claude’a Marignale’a i Jeana Charlesa Zamboo.

Hymn of Life (chor. Jean Claude Marignale/Mister Dynamite) to taneczna alegoria współczesnych relacji międzyludzkich. Środkami artystycznymi, takimi jak styl tańca modern jazz i jazz rock, dotykamy takich pojęć jak: odmienność kulturowa i rasowa, obalanie granic społecznych, konflikty pokoleń, niezbywalna potrzeba wolności. 40 lat temu taniec jazz rock stał się pomostem łączącym czarnych i białych, pokolenia młodzieży i pokolenia ludzi dojrzałych, pomostem pomagającym im komunikować się oraz tworzyć dobre relacje. Dziś również pozwólmy kolejnym pokoleniom porozumiewać się przez taniec jazzowy. Jest on jak esperanto ruchu, forma która daje wszystkim równy dostęp do świata i do nas samych. Spektakl ten stymuluje, powoduje stan euforii i przenika wszelkie różnice, jest Hymnem do radości, Hymnem do pokoju… jest Hymnem do życia.

Golden Ages (chor. Jean Charles Zambo/JoYsS) to spektakl, który przenosi widza do roztańczonego Harlemu z lat 20. i 30. XX wieku. Cotton Club to pierwszy przystanek w podróży do Złotego Wieku, pełen swingu, charlestona i energetycznej muzyki. Symbolizuje znaczenie jazzu, jego roli w rozwoju kultury tanecznej, a także formę uznania czarnych artystów, ówczesnej białej, zamożnej klienteli. Spotykały się tam pokolenia mistrzów i uczniów, dla których taniec był wspólnym radosnym światem. Kolejny przystanek to Savoy Ballroom miejsce, w którym zarówno czarni, jak i biali mogli zapomnieć o segregacji rasowej oraz wspólnie tańczyć na jednej scenie. To jazzowa rewolucja, taneczny rozkwit, zmysłowość oraz sensualność ruchu. Każdy element spektaklu stanowi swoisty hołd złożony kulturze swing jazzu oraz jego wpływu na kształtowanie takich styli jak: charleston, Lindy hop, boogie, rock oraz wielu innych, rozwijających się na całym świecie.

Szkoła Kieleckiego Teatru Tańca zaprezentuje choreografie, które zostały stworzone przez pedagożki szkoły Annę Budnicką i Katarzynę Skrzyniarz w sezonie artystycznym 2024/2025 i cieszyły się świetnymi wynikami podczas krajowych konkursów tańca. Szczegółowy program już wkrótce…

KALENDARIUM

godz. 18:00

Kielce: Kielecki Teatr Tańca, plac Moniuszki 2B

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close