Kielecki Teatr Tańca zaprasza 19 października 2024 roku na premierę spektaklu Matrioszka w choreografii białoruskiego młodego twórcy Andreia Kamarou. Koncepcja spektaklu została wyłoniona podczas otwartego konkursu, zorganizowanego w Kieleckim Teatrze Tańca w ramach Programu „Przestrzenie Sztuki – Taniec 2024”.
Przedstawienie w choreografii Andreia Kamarou porusza tematykę problemów psychicznych młodego pokolenia. Spektakl przygląda się temu, jak traumy i doświadczenia z dzieciństwa kształtują dorosłe życie.
W centrum historii jest Alex, bohaterka cierpiąca na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości. Jej wewnętrzny świat to labirynt emocji, układanka – matrioszka, w której każda kolejna lalka symbolizuje różne fragmenty duszy.
W tej opowieści twórcy chcą podkreślić, jak ważne jest wsparcie emocjonalne bliskich od najmłodszych lat. Polecają ją także jako pewnego rodzaju remedium i drogę do katharsis.
Twórcy:
Taniec, choreografia – Andrei Kamarou
Taniec – Palina Chapulianets
Kompozycja muzyki – Leszek Kołodziejski
Reżyseria świateł – Maciej Kuźmiński
Andrei Kamarou – student studiów licencjackich na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi od 2022 roku, specjalność: tancerz-choreograf. Skończył Państwowe Technikum Sztuki w Mińsku na kierunku taniec. Pracował jako reżyser-choreograf w wyróżnionym, amatorskim zespole Republiki Białorusi „Suzor’e”. Brał udział jako tancerz i choreograf w wielu różnych konkursach, projektach, takich jak:
– tango-opera Maria de Buenos Aires (Teatr Wielki – Opera Narodowa, reż. W. Faruga, 2023)
– międzynarodowy Polsko-Norweski projekt taneczny „Borderless State of Mind”; organizator: DanceLab DansensHus w Tromso (Polska, Norwegia, 2023)
– balet Don Kichot (chor. A. Polubentsev z wykorzystaniem choreografii Mariusa Petipy i Alexandra Gorsky’ego, Teatr Wielki w Łodzi, 2023).
– III edycja konkursu choreograficznego ZAiKS, duet Ptasiek na podstawie powieści Williama Whartona – wyróżnienie (2023)
– premiera/rezydencja na solo taneczne, utwór pt. Bez przeszkód, (ment. Maciej Kuźmiński, muz. Leszek Kołodziejski, Klub Żak/Gdański Festiwal Tańca 2024)
– spektakl pt. 7 (chor. A. Kamarou, muz. L. Kołodziejski, 2024)
Palina Chapulianets – skończyła Państwowe Technikum Sztuki w Mińsku, specjalność – tancerz-choreograf. Od 2020 roku pracowała jako choreograf w Miejskim Pałacu Kultury im. Maksyma Gorkiego na Białorusi. Obecnie studiuje na kierunku taniec (specjalizacja: tancerz-choreograf) na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Brała udział jako tancerka w takich projektach jak:
– Międzynarodowy Polsko-Norweski projekt taneczny „Borderless State of Mind” (organizator: DanceLab DansensHus w Tromso; Polska/Norwegia, 2023).
– spektakl Awakening (reż. A. Kupaj, EC1, Łódź 2023)
– III edycja konkursu choreograficznego ZAiKS, duet pt. Ptasiek na podstawie powieści W. Whartona, chor. A. Kamarou (wyróżnienie dla tancerki).
– projekt taneczny „Dancing with the Big Band” (kier. C. Ernest i J. Ernest, Filharmonia Kaszubska w Wejherowie)
– spektakl pt. 7 (chor. A. Kamarou, muz. L. Kołodziejski, 2024)
– opera pt. Turandot, (reż. W. Zawodziński, Teatr Wielki w Łodzi 2023).
Bilety na spektakl dostępne są na stronie: Przestrzenie Sztuki Taniec 2024 | Mała Scena KTT
Czas trwania spektaklu: 40 minut.
Działanie pn. Premiera Kameralna jest jednym z zadań, realizowanych przez Program Przestrzenie Sztuki – Taniec , który jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.