Kielce/XII Festiwal Tańca Kielce: AKT „Balladyna”, SORTOWNIA„Antyrama”, WTT„Chopin-ex-saturo”

Zdjęcie: Kielce/XII Festiwal Tańca Kielce: AKT „Balladyna”, SORTOWNIA„Antyrama”, WTT„Chopin-ex-saturo”

Z materiałów XII Festiwalu Tańca Kielce

Wersja do druku

Udostępnij

Balladyna

Alina i Balladyna to siostry. Różne jak pory roku. Nimfa Goplana kieruje Księcia Kirkora do chaty sióstr. Kirkor zakochuje się w obu siostrach. Żeby zdobyć męża dziewczyny współzawodniczą w zbieraniu malin. Ta z sióstr,która pierwsza zbierze dzbanek malin zdobędzie serce Kirkora. Alina wygrywa.Balladyna ją zabija. Opowieść Słowackiego zawarta w tragedii Balladyna stała się inspiracją do podjęcia niełatwego zadania – przeniesienia jej na ruch,gest,taniec. Autorka stawia dwa pytania,które najbardziej interesują ją w tym dramacie. Pierwsze: „Czy w imię samorealizacji można zgładzić wszystko, przejść po trupach by kochać, mieć,rządzić, być…?”. Drugie: „I co dalej?”.

Choreografia: Małgorzata Ziółkowska
Konsultacja: Elżbieta Szlufik-Pańtak
Repetycje: Ewelina Kubot
Projekcje: Radosław Kowalik
Kostiumy:Małgorzata Ziółkowska,Ewelina Kubot
Światła: Grzegorz Pańtak
Muzyka: Umebayashi-Until the end, Trentemoller-Evil Dub, Leszek Możdżer-Smells like teen spirit, Slumdog Millionaire (soundtrack), -Riots, Apocalyptica-Nothing else matters, Apocalyptica- Wherever I may roam, Leszek Możdżer/Zbigniew Preisner-Melodia na dobranoc

Antyrama

Autorski spektakl o próbie odnalezienia właściwej postawy życiowej w dzisiejszym świecie. Wszystko zaczyna się na placu zabaw, a kontynuacja to nasze dojrzałe życie. Czy na pewno? Czy w dobie cyber-wieku młody człowiek nie za szybko 'smakuje” dorosłości, a dojrzali ludzie zachowują się jak 'małolaty’?! Czy ten czas przyniesie nam coś nowego, lepszego, czy katastrofę?! Nie wiemy i nie odpowiadamy na te pytania. My tylko dotykamy tego problemu, a czas spektaklu traktujemy jak chwile na refleksje. Podczas spektaklu przeplata się wiele technik tanecznych, tak jak w naszym życiu mieszamy to, co stateczne i wyrafinowane z dynamizmem, groteską, jak również technikę i ciężką pracę z zabawą. W wyniku tego okazuje się, że jak w życiu – czasem to co najprostsze, okazuje się najtrudniejsze….

Reżyseria i choreografia: Piotr Bańkowski, tancerze TTS
Muzyka: DJ NPoT – Michał Słowiński

Chopin-ex-saturo

Muzyka Fryderyka Chopina – jej głębia, emocjonalność, wielowarstwowość – nasyca, zaspakaja, ucisza (łac. Ex-sătŭrō). Podobnie funkcjonują w życiu człowieka: wiara, nadzieja i miłość. Rozważanie sensu istnienia człowieka w świetle tych trzech prawd oraz muzyka Fryderyka Chopina stały się motywem przewodnim reżyserii spektaklu. Ideą choreograficzną kompozycji tanecznej „Chopin-ex-saturo” jest więc ukazanie interpretacyjnej wielopoziomowości muzyki Chopina i płynącej z niej inspiracji treściowej oraz próba uchwycenia jej w ramy spektaklu, gdzie ruch (taniec w technice współczesnej), światło, scenografia, kostiumy, oraz projekcje video, połączone ze sobą, stanowią dodatkowy aspekt wyrazowy.

Spektakl ten dedykuję moim Rodzicom – Grażynie i Józefowi. Aleksandra Dziurosz

Premiera spektaklu odbyła się 28 lipca 2008 roku, podczas Chopiniany – VI Dni Fryderyka Chopina, w Teatrze na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Choreografia i reżyseria: Aleksandra Dziurosz
Muzyka: Fryderyk Chopin
Kostiumy i scenografia: Magda Grabowska
Reżyseria obrazu video: Tomasz Tarnawski
Tancerze: Joanna Drabik, Aleksandra Dziurosz, Anna Maria Karabela,
Anna Lorenc, Robert Bondara, Bartosz Zyśk

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close