Kielce/XVI Festiwal Tańca Kielce: Polski Teatr Tańca „LAMENT. Pamięci Tadeusza Różewicza” – chor. Ewa Wycichowska

Zdjęcie: Kielce/XVI Festiwal Tańca Kielce: Polski Teatr Tańca „LAMENT. Pamięci Tadeusza Różewicza” – chor. Ewa Wycichowska

Fot. Krzysztof Fabjański

Wersja do druku

Udostępnij

Rusza kolejna edycja Festiwalu Tańca organizowanego przez Kielecki Teatr Tańca. Podczas Festiwalu odbędą się XXIX Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego, II edycja Konkursu Teatrów Tańca oraz wystawione zostaną spektakle taneczne Kieleckiego Teatru Tańca i teatrów gościnnych. W ramach XVI edycji festiwalu jednego wieczoru odbędzie się gala finałowa II Konkursu Teatrów Tańca i pokaz spektaklu Polskiego Teatru Tańca Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza w choreografii Ewy Wycichowskiej. Układ formalny spektaklu obejmuje dwa wymiary czasowe, w których umieszczone są postaci i rozgrywają się relacje między nimi. Te przestrzenie równoległe budują świat poetycko-realistyczny, adekwatny do języka teatru, jakim operował w swojej twórczości Tadeusz Różewicz.

Lament rozumiany jest tu wielorako. Jako zagadnienie wielopłaszczyznowe odnoszące się zarówno do kwestii osobistych,  jak i rodzaju stanu psychicznego oraz emocjonalnego, który dotyka artystę w relacji z  dziełem i jego oceną. Jest więc to także indywidualny dialog każdego z twórców spektaklu z różewiczowską „raną”. Twórców interesuje wniknięcie w transgresywny świat, jaki rodzi się między przestrzenią traumy a przestrzenią dzieła, które pełni terapeutyczny, a zarazem ekspiacyjny charakter. Istota intymności wyznania zawarta w utworach składających się na tom Różewicza, stała się dla twórców spektaklu  inspiracją do  działania, zmierzającego do podjęcia pracy nad wybranymi wątkami i motywami, które w sposób kreacyjny wpisuje dzieło w strukturę gatunkową teatru tańca. Równoważąc znaczenie słowa i ruchu, budując strukturę dramaturgiczną ze znaku semantycznego i znaku ciała, twórcy spektaklu, myślą o dychotomii świata i dychotomii sztuki.

Teaser

Reżyseria i choreografia: Ewa Wycichowska
Reżyseria i główna rola aktorska: Janusz Stolarski
Muzyka: Krzysztof Wiki-Nowikow
Scenografia: Bohdan Cieślak
Kostiumy: Anna Czyż
Charakteryzacja i fryzury: Adriana Cygankiewicz
Video: Daniel Stryjecki
Opracowanie dramaturgiczne tekstów: Jagoda Ignaczak
Konsultacja literacka: Maria Dębicz
Wiolonczela: Agnieszka Kowalczyk

Spektakl odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Przedstawienie powstaje w ramach projektu wtw://strefy_kontaktu 2016, realizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny jako część programu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016.

MKiDN Stypendium (miniaturka)     MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

WTW Strefy Kontaktu 2016 (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Kielce: duża scena, Kielecki Teatr Tańca, Pl. Moniuszki 2B

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close