Kielecki Teatr Tańca: „Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów” chor. Angelin Preljocaj – premiera telewizyjna w TVP 2

Zdjęcie: Kielecki Teatr Tańca: „Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów”  chor. Angelin Preljocaj – premiera telewizyjna w TVP 2

Fot. Bartosz Kruk.

Wersja do druku

Udostępnij

Do dziś powstają autorskie wersje Święta wiosny tworzone przez najbardziej cenionych, światowych choreografów takich jak: Pina Bauch, Maurice Bejart. Niezwykłym dziełem jest również wersja wybitnego i uznanego Angelina Preljocaja, zrealizowana dla cenionego, polskiego zespołu Kieleckiego Teatru Tańca, który występował również m.in. w filmie muzyczno-baletowym „Siedem bram Jerozolimy” nominowanym do nagrody IEMMY AWARD 2009, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego i animacjami Tomasza Bagińskiego.

Zrealizowany przez Kielecki Teatr Tańca z okazji 100. rocznicy prapremiery Święta wiosny spektakl Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów Preljocaja został zarejestrowany w technologii 2D i 3D przez reżysera Konrada Smugę. Film wyprodukowany jest przez Kielecki Teatr Tańca we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego przy wsparciu finansowym Prezydenta Kielc, jako działanie promujące region poprzez sztukę wysoką.

Przedpremierowy pokaz filmu w technologii 3D odbył się 22 maja w warszawskim kinie Atlantic. Relacja z tego wydarzenia http://www.naczubkachpalcow.pl/2013/05/24/tanczmy-w-3d/)

Premiera telewizyjna odbędzie się w programie 2 TVP, 8 czerwca 2013 r. o godzinie 00:05 (sobota).

W najbliższym czasie spektakl na żywo będzie można zobaczyć 2 czerwca w Teatrze Wielkim w Poznaniu w ramach Poznańskiej Wiosny Baletowej.

Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów mimo uwspółcześnienia w warstwie scenograficznej i kostiumowej, niezwykle silnie uwydatnia pierwotną zmysłowość i wiosenną energię witalnej seksualności. Siła natury poprzez soczyste ruchy prowadzi do tworzenia się par, a gwałtowność  potęguje nieuchronnie naznaczenie ofiary rytualnego obrzędu. Łysa Góra w Świętokrzyskiem znana jako miejsce magiczne do dziś nastraja do refleksji nad siłą witalności i głębią motywacji do zachowań kultowych.

Fragmenty spektaklu: http://www.youtube.com/watch?v=n3hbU-UiPoY

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 00:05

TVP 2

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close