Kina w Polsce/Bolshoi Ballet Live 2017-2018: „Dziadek do orzechów” – chor. Jurij Grigorowicz – retransmisja

Zdjęcie: Kina w Polsce/Bolshoi Ballet Live 2017-2018: „Dziadek do orzechów” – chor. Jurij Grigorowicz – retransmisja

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Świąteczne pokazy Dziadka do orzechów, baśniowego baletu Piotra Czajkowskiego, w wykonaniu tancerzy Teatru Bolszoj w Moskwie, w grudniu 2017 zagoszczą w ponad 100 polskich kinach. Od 7 grudnia w wybranych kinach studyjnych i lokalnych, sieci kin Multikino (17 grudnia) i sieci kin Helios (25 grudnia) będzie można oglądać piękne baletowe widowisko zarejestrowane na scenie moskiewskiego Teatru Bolszoj. To wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników baletu. Spektakl baletowy Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego w choreografii Jurija Grigorowicza to spektakl familijny dla małych i dużych, idealny na gwiazdkowy prezent.

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu Dziadka do orzechów, przedstawienia baletu Czajkowskiego przygotowują w tym okresie nie tylko profesjonalne zespoły baletowe, ale także szkoły tańca na całym świecie. „Choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później w Stanach Zjednoczonych i rozprzestrzeniła się na cały świat” – opowiada Katarzyna Gardzina-Kubała, specjalistka ds. promocji nazywowkinach.pl. Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowiadaniu modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna, Dziadek do orzechów miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów.

Twórczość Czajkowskiego na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci była najlepszym kamieniem probierczym dla wszystkich choreografów. Jego muzyce jest za ciasno w ramach ślicznej bajki dla małych dzieci – wyrywa się w przestrzeń bardziej filozoficznych, dramatycznych rozważań. Jej tajemniczość i podskórny „dreszcz” przez wiele lat nie znajdowały scenicznego wcielenia, udało się to jednak choreografowi Jurijowi Grigorowiczowi i scenografowi Simonowi Wirsaładze oraz pierwszym wykonawcom głównych ról w tej wersji: Maszy – Jekaterinie Maksimowej i Dziadkowi do orzechów – Władimirowi Wasiljewowi. Z ich współpracy w 1966 roku w Teatrze Bolszoj powstał nowy spektakl, który do dziś, bez zmian pozostaje w repertuarze Teatru Bolszoj.

Grigorowicz prezentuje inne podejście do baletowej bajki: napełnia ją Hoffmannowskim mistycyzmem i tajemniczością. W jego Dziadku do orzechów nie ma przesłodzenia, dosłownie i w przenośni. To nie balet o wyimaginowanym i błogosławionym Królestwie Konfiturowym (Krainie Słodyczy), gdzie na gałązkach choinki rozwieszone są cukierki, orzechy i marcepany, ale o fantasmagorycznych poczynaniach Drosselmeyera, dzięki któremu piękni książęta zwyciężają, reprezentując dobro, a król myszy ginie wraz ze swoim wojskiem. Bohaterowie odbywają więc swoją wędrówkę w II akcie baletu w górę bożonarodzeniowego drzewka, spotykając lalki – choinkowe ozdoby. W głównych partiach zobaczymy wybitnych pierwszych solistów Bolszoj: Annę Nikulinę w roli Maszy, Denisa Rodkina jako Dziadka do orzechów/Księcia i Andrieja Merkuriewa jako Drosselmeyera.

Terminy i lista kin TUTAJ oraz poniżej.

 

Zobacz: ZWIASTUN SPEKTAKLU ǀ 1. FRAGMENT SPEKTAKLU ǀ 2. FRAGMENT SPEKTAKLU

Piotr Iljicz Czajkowski (1840–1893)

Щелку́нчик

Dziadek do orzechów

 

Balet w dwóch aktach (1892)

Libretto Jurija Grigorowicza według opowiadania E.T.A. Hoffmanna
z wykorzystaniem motywów scenariusza Mariusa Petipy

Premiera niniejszej inscenizacji Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji): 12 marca 1966 roku

Przedstawienie zarejestrowano podczas transmisji live HD w dniu 21 grudnia 2014

Obsada:

Aleksandr Fadejczew jako radca Sztalbaum

Maria Żarkowa jakojego żona

Anna Nikulina jakoMaria, ich córka

Anastazja Sziłowa jakoFryc, brat Marii

Andriej Merkuriew jakoradca Drosselmeyer, ojciec chrzestny Marii i Fryca

Denis Rodkin jako Dziadek do orzechów, a później Książę

Witalij Biktimirow jako Król Myszy

Ilia Artamonow jakoArlekin

Margarita Szrajner jakoKolombina

Tatiana Łazariewa jako Diabliczka

Anton Sawiczew jako Diabełek

Jelizawieta Krutielewa, Artur Mkrtczjan jako lalki hiszpańskie

Anna Rebieckaja, Aleksandr Wojtiuk jako lalki hinduskie

Swietłana Pawłowa, Jegor Szarkow jakolalki chińskie

Anna Leonowa, Aleksandr Wodopietow jakolalki rosyjskie

Maria Winogradowa, Władisław Kozłow jakolalki francuskie

Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Bolszoj, orkiestra i chór Teatru Bolszoj

 

Paweł Kliniczew dyrygent

Realizatorzy:

Jurij Grigorowicz choreografia wg Mariusa Petipy

Simon Wirsaładze scenografia i kostiumy

Prowadzenie podczas transmisji:

Katia Nowikowa

Realizacja telewizyjna transmisji:

Vincent Bataillon

 

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 10 minut.

 

 

Treść baletu

AKT PIERWSZY

Scena pierwsza

W święto Bożego Narodzenia* do domu Sztalbaumów schodzą się goście. Wśród nich zjawia się także Drosselmeyer – ojciec chrzestny małej Marii i Franca. Przyniósł dzieciom wspaniały prezent – zabawnego Dziadka do orzechów. Najmłodsi z niecierpliwością oczekują na moment, kiedy będą mogli zobaczyć choinkę i wszystkie bożonarodzeniowe prezenty. Nadchodzi wyczekiwana chwila i wszyscy podziwiają wspaniale przyozdobione drzewko. Nieoczekiwanie w przebraniu czarodzieja pojawia się Drosselmeyer, nie rozpoznany przez dzieci. Umiejętność tajemniczego gościa, polegająca na ożywianiu lalek i zabawek z choinki, zachwyca dzieci, ale i wzbudza strach. Drosselmeyer, aby ich nie straszyć zdejmuje maskę i Maria z Francem rozpoznają swojego ulubionego ojca chrzestnego. Masza chciałaby się pobawić z cudownymi ożywionymi lalkami, ale zostały już wyniesione. Na pocieszenie Drosselmeyer daje jej Dziadka do orzechów. Niezgrabny, śmieszny mały człowieczek bardzo się dziewczynce podoba. Brat Marii Fryc, rozrabiaka i dowcipniś niechcący uszkadza zabawkę. Z wielką delikatnością Masza pociesza swojego drewnianego ulubieńca i otacza go opieką. Franc z przyjaciółmi zakładają maski myszy i drażnią się z obrażoną Maszą. Z sąsiedniego pokoju wychodzą dorośli goście. Jeszcze ostatni ceremonialny taniec (Grosvatter) i wszyscy żegnają się i wychodzą.

Scena druga

Noc. Salon, w którym stoi choinka oświetla światło księżyca. Pokój wydaje się tajemnicza krainą pełną dziwów. Przezwyciężając strach do pokoju wchodzi Maria, chcąca odwiedzić „chorego” Dziadka do orzechów. Dziewczynka otula i przytula zabawkę. W tym momencie pojawia się Drosselmeyer. To już nie tylko dobry ojciec chrzestny, teraz to czarodziej. Na dany przez niego znak wszystko wokół zaczyna się zmieniać – ściany się rozstępują, choinka rośnie, a wraz nią rosną i ożywają zabawki.

Nagle spod podłogi zaczynają wyłazić myszy ze swoim Królem na czele. Lalki są przerażone. Tylko przemyślność i odwaga Dziadka do orzechów ratuje wszystkich: obejmuje on dowództwo nad ołowianymi żołnierzykami i śmiało prowadzi ich do bitwy z mysim wojskiem. Mimo to siły są nierówne i wkrótce Dziadek do orzechów pozostaje sam naprzeciw Króla Myszy i całej jego świty. Masza jest zrozpaczona: jej ulubieńcowi grozi niebezpieczeństwo. Na szczęście Drosselmeyer podaje jej zapaloną świecę i dziewczynka rzuca nią w myszy. Mysie wojsko idzie w rozsypkę. Pole bitwy pustoszeje. Na podłodze leży tylko nieruchomy Dziadek do orzechów. Maria z lalkami biegnie mu na ratunek. I oto staje się cud – naprzeciw Marii podnosi się przepiękny młodzieniec – Książę, dawny Dziadek do orzechów. Ściany domu znikają. Maria i jej przyjaciele znajdują się w ośnieżonym lesie pod rozgwieżdżonym niebem. W czarodziejskim korowodzie zaczynają wokół krążyć lekkie śnieżynki. Marię i Księcia mami i przyzywa mrugająca gwiazda, niby obietnica szczęścia zawieszona na samym szczycie choinki. Para unosi się w zaczarowanej łodzi ku szczytowi drzewka, a za nimi podążają wszystkie lalki.

 

 przerwa

AKT DRUGI

Maria i Dziadek do orzechów przemieniony w Księcia w zaczarowanej łodzi płyną przez królestwo choinki. Wraz z nimi – ich zaprzyjaźnione lalki. Coraz bliżej i bliżej zaczarowanej gwiazdy, coraz bliżej samego wierzchołka wielkiej choinki. Z tyłu podkradają się myszy i atakują podróżników. Książę znów śmiało staje do walki. Masza i lalki przyglądają się pojedynkowi z Królem Myszy z przerażeniem. Książę pokonuje wroga. Wszyscy mają teraz okazję do świętowania. Lalki tańczą, jaśniej palą się świeczki, cała choinka ożywa. Złe myszy zostały pokonane! Maria i Książę są szczęśliwi – oto osiągnęli królestwo marzeń.

Jednak to wszystko było tylko snem… Minęła czarodziejska Bożonarodzeniowa noc. Wraz z nocą przeminęły wszystkie cuda i dziwy. Masza budzi się z sennego marzenia w swoim domu u stóp choinki. Na jej kolanach leży zabawka – Dziadek do orzechów.

LISTA KIN I TERMINY POKAZÓW:

 

7 grudnia 2017

Mrągowo kino Zodiak

Szamotuły Szamotulski Ośrodek Kultury

 

8 grudnia 2017

Cieszyn kino Piast

 

9 grudnia 2017

Brzeg Dolny kino Odra

 

10 grudnia 2017

Brzeg Dolny Kino Odra

Falenica Kino-kawiarnia Stacja Falenica

Knurów Centrum Kultury Knurów

Krotoszyn, Krotoszyński Ośrodek Kultury

Lubaczów Miejski Dom Kultury w Lubaczowie

Mielec Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

Warszawa kino Muranów

Nasielsk Nasielski Ośrodek Kultury

 

11 grudnia 2017

Ostrów Mazowiecka kino Ostrovia

 

13 grudnia 2017

Brzozów Brzozowski Dom Kultury

Rabka-Zdrój kino Śnieżka

 

14 grudnia 2017

Ciechocinek Miejskie Centrum Kultury

Rawicz Dom Kultury

 

16 grudnia 2017

Falenica Kino-kawiarnia Stacja Falenica

Tuchów kino Promień

 

17 grudnia 2017

Bydgoszcz Multikino

Czechowice-Dziedzice Multikino

Dąbrowa Tarnowska Kino Sokół

Elbląg Multikino

Falenica Kino-kawiarnia Stacja Falenica

Gdańsk Multikino

Gdynia Multikino

Jaworzno Multikino

Katowice Kino Rialto

Katowice Multikino

Kielce Multikino

Konin Kino Oskard

Koszalin Multikino

Kraków Multikino

Limanowa Limanowski Dom Kultury

Lublin Multikino

Łuków kino Łuków

Olsztyn Multikino

Poznań Multikino Malta

Poznań Multikino Stary Browar

Przemyśl Centrum Kulturalne w Przemyślu-Kino Centrum

Radom Multikino

Rumia Multikino

Rybnik Multikino

Rzeszów Multikino

Słupsk Multikino

Sopot Multikino

Szczecin Multikino

Tychy Multikino

Wadowice kino Centrum

Warszawa kino Muranów

Warszawa Kino Praha

Warszawa Multikino Ursynów

Warszawa Multikino Targówek

Warszawa Multikino Warszawa Wola

Warszawa Multikino Złote Tarasy

Włocławek Multikino

Wolbrom Dom Kultury w Wolbromiu

Wrocław Kino Nowe Horyzonty

Wrocław Multikino Pasaż Grunwaldzki

Wyszków Wyszkowski Ośrodek Kultury Hutnik

Zgorzelec Multikino

Zabrze Multikino

 

18 grudnia 2017

Opole Lubelskie kino Opolanka

 

21 grudnia 2017

Dąbrowa Górnicza Pałac Kultury Zagłębia

Warszawa kino Muranów

 

25 grudnia 2017

sieć kin Helios:

Bełchatów

Białystok Alfa Centrum

Białystok Atrium Biała

Białystok Jurowiecka

Bielsko Biała

Bydgoszcz

Gdańsk Alfa

Gdańsk Metropolia

Gdynia

Gniezno

Gorzów Wielkopolski

Grudziądz

Jelenia Góra

Kalisz

Kielce

Krosno

Legnica

Lubin

Łódź

Nowy Sącz

Olsztyn

Opole

Piła

Piotrków Trybunalski

Płock

Poznań

Przemyśl

Radom

Rzeszów Galeria

Rzeszów Powstańców

Siedlce

Sosnowiec

Starachowice

Szczecin Kupiec

Szczecin Outlet

Tczew

Tomaszów Mazowiecki

Wołomin

Wrocław Bielany Wrocławskie

Wrocław Magnolia

 

26 grudnia 2017

Kluczbork Kino Bajka

Kędzierzyn-Koźle Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu

 

27 grudnia 2017

Gorlice kino Kolory

 

29 grudnia 2017

Złotoryja kino Aurum

 

30 grudnia 2017

Pleszew Dom Kultury w Pleszewie

Ryki Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach

 

31 grudnia 2017

Łódź Łódzki Dom Kultury kino Szpulka

Stargard Stargardzkie Centrum Kultury

 

 

***

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji teatralnych z cyklu „Bolshoi Ballet Live” na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD”, „Bolshoi Ballet Live”, „National Theatre Live”, „Exhibition on Screen”, „Comédie-Française Live” czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

Logo Na żywo w kinach (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Kina w Polsce, szczegółowy harmonogram wraz z listą kin znajduje się pod opisem.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close