Kina w Polsce/Bolshoi Ballet Live 2017-2018: „Giselle” – chor. Jurij Grigorowicz wg Jeana Corallego, Jules’a Perrota, Mariusa Petipy – retransmisja

Zdjęcie: Kina w Polsce/Bolshoi Ballet Live 2017-2018: „Giselle” – chor. Jurij Grigorowicz wg Jeana Corallego, Jules’a Perrota, Mariusa Petipy – retransmisja

Fort Mokotów. Fot. Sylwia Hanff.

Wersja do druku

Udostępnij

Primabalerina światowych scen i niegrzeczny chłopiec baletu w spektaklu Giselle z moskiewskiego Teatru Bolszoj w kwietniu i maju w kinach w całej Polsce. Nazywowkinach.pl – dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin – zaprasza na retransmisję baletu romantycznego, w którym rolę tytułową kreuje Swietłana Zacharowa, a towarzyszy jej równie sławny ze swej tanecznej techniki, co niestandardowych zachowań wybitny tancerz Siergiej Połunin.

Giselle to ukoronowanie stylu romantycznego w balecie, tytuł uwielbiany przez baletomanów całego świata. Wiejska dziewczyna Giselle zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną, ma już zresztą narzeczoną. Gdy prawda wychodzi na jaw, Giselle umiera z rozpaczy i dołącza do willid – duchów dziewcząt, które zmarły przed ślubem. Nocą, w scenerii leśnego cmentarza, Giselle powstaje z grobu i jeszcze raz spotyka Alberta, którego na miejsce jej spoczynku przywiodły wyrzuty sumienia. Dzięki temu oglądamy jedną z najpiękniejszych scen w historii tańca scenicznego – gromady zwiewnych duchów w tiulowych sukniach niemal unoszących się nad ziemią dzięki tańcowi na czubkach palców.

Ten XIX-wieczny tytuł jest kwintesencją baletu romantycznego, pełnego niesamowitości, grozy i korowodów tańczących zjaw. To także jeden z nielicznych baletów, który praktycznie nieprzerwanie istnieje na scenach baletowych świata od swojej premiery ponad 170 lat temu. W Teatrze Bolszoj zobaczymy redakcję Jurija Grigorowicza, który stworzył ją w oparciu o choreografie Jeana Corallego, Jules’a Perrota i Mariusa Petipy. Od kilkunastu lat Giselle jest nieobecna na polskich scenach, nadarza się zatem niepowtarzalna okazja do obcowania z tym arcydziełem sztuki tańca.

Giselle to także wyjątkowa partia w karierze Swietłany Zacharowej, primabaleriny Bolszoj i innych światowych scen. Pierwszy raz wykonała ją na scenie Teatru Maryjskiego w Petersburgu, gdy została przyjęta do tamtejszego zespołu. Miała… niespełna 17 lat. Potem trzykrotnie wykonała tę rolę podczas gościnnego maratonu występów Maryjskiego na scenie Bolszoj. Była też zapraszana do gościnnych występów w Giselle na moskiewskiej scenie. Wreszcie to właśnie Giselle zatańczyła, gdy przeniosła się do zespołu baletowego Teatru Bolszoj.

Publiczność zelektryzuje zapewne także wiadomość, że jako książę Albert partnerować jej będzie Siergiej Połunin, zwany niegrzecznym chłopcem baletu. Obecnie nie związany na stale z żadną sceną artysta zasłyną m.in. brawurowym tańcem do utworu Take me to Church, który obejrzało w Internecie już ponad 23 miliony widzów. Ostatnio tancerz wystąpił też w roli aktorskiej w filmie Morderstwo w Orient Expressie w reżyseriiKennetha Branagha. Spektakl z udziałem Swietłany Zacharowej i Siergieja Połunina został zarejestrowany podczas transmisji na żywo do kin w 2015 roku, obecnie Teatr Bolszoj przypomina go widzom na całym świecie w cyklu Bolshoi Ballet Live.

2018 

8 kwietnia
Bydgoszcz Multikino
Dąbrowa Tarnowska Kino Sokół
Gdańsk Multikino
Gdynia Multikino
Katowice Kino Rialto
Kraków Multikino
Lublin Multikino
Łódź Multikino Silver Screen
Olsztyn Multikino
Poznań Multikino Malta
Poznań Multikino Stary Browar
Przemyśl kino Centrum 3D
Szczecin Multikino
Tarnowskie Góry Tarnogórskie Centrum Kultury
Warszawa Kino Praha
Warszawa Multikino Ursynów
Warszawa Multikino Złote Tarasy
Włoszczowa kino Muza
Wrocław Kino Nowe Horyzonty
Zabrze Multikino
Żywiec kino Janosik

12 kwietnia
Ciechocinek Miejskie Centrum Kultury

20 kwietnia 2018
Cieszyn kino Piast

21 kwietnia 2018
Kraków kino Agrafka

22 kwietnia
Łuków kino Łuków
Kędzierzyn-Koźle Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu

25 kwietnia 2018
Lidzbark Warmiński kino Ignacy
Szamotuły Szamotulski Ośrodek Kultury

26 kwietnia 2018
Kutno Kutnowski Dom Kultury

28 kwietnia
Wadowice Wadowickie Centrum Kultury

29 kwietnia
Ryki Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach
Bełchatów Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie
Brzozów Brzozowski Dom Kultury

1 maja
Tuchów kino Promień

6 maja
Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury

9 maja
Gorlice kino Kolory

20 maja 2018
Poznań kino Rialto
Falenica Kinokawiarnia Stacja Falenica

21 maja
Opole Lubelskie kino Opolanka

22 maja 2018
Nasielsk Nasielski Ośrodek Kultury

27 maja
Czechowice-Dziedzice kino Świt
Łódź Łódzki Dom Kultury – kino Szpulka

Balet romantyczny w dwóch aktach (1841)

Libretto: Theophile Gautier i Jean-Henry Saint-Georges

na podstawie niemieckich legend i podań ludowych

Premiera niniejszej inscenizacji na scenie Teatru Bolszoj (Państwowego

Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji): 2 maja 1987

Retransmisja HD przedstawienia nagranego na żywo w dniu:

11 października 2015

Obsada:

Swietłana Zacharowa jako Giselle

Siergiej Połunin jako Książę Albert

Denis Sawin jako Hans, myśliwy

Anna Antropowa jako Berta, matka Giselle

Wiera Borisenkowa jako Batylda, narzeczona księcia

Jekaterina Szypulina jako Mirta, królowa willid

Angelina Karpowa, Ana Turazaszwili Dwie Willidy

Daria Chochłowa, Igor Cwirko Pas de deux w I akcie

oraz soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj

Realizatorzy:

Paweł Kliniczew dyrygent

Jurij Grigorowicz wg Jeana Corallego, Jules’a Perrota, Mariusa Petipy choreografia

Simon Wirsaładze scenografia i kostiumy

Prowadzenie podczas transmisji:

Katia Nowikowa

Realizacja telewizyjna transmisji:

Vincent Bataillon

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut (w tym 1 przerwa).

Treść baletu

 

 

AKT PIERWSZY


W niewielkiej wiosce żyje młodziutka dziewczyna Giselle. Jest zakochana i wierzy, że jest kochana przez młodzieńca Alberta. Młodzi spotykają się, Albert przysięga dziewczynie miłość i małżeństwo.  Zakochany w Giselle leśniczy Hilarion stara się przestrzec ją, że nieznajomy Albert nie jest tym za kogo się podaje. Leśniczy wchodzi do domu Alberta i znajduje tam szpadę z herbem. Domyśla się, że to książę z pobliskiego zamku. W wiosce akurat zatrzymuje się wspaniały orszak arystokratów polujących w lesie. Albert usiłuje się ukryć, bo wśród zebranych jest jego oficjalna narzeczona Batylda. Gdy Hilarion wyjawia prawdę Giselle wstrząśnięta traci zmysły i umiera. Albert rozpacza nad ciałem ukochanej.

przerwa

AKT DRUGI

 

Nocą na leśnym cmentarzyku pojawiają się wilidy – duchy narzeczonych zmarłych przed ślubem. Na końcu zjawa się ich władczyni – groźna Mirta. Z grobu powstaje także Giselle. Wilidy tańczą, a gdy w ich korowód wpadnie jakiś śmiertelnik, potrafią zamęczyć go tańcem na śmierć. Taki los spotyka Hilariona, który przychodzi na grób Giselle. Leśniczy pada wycieńczony na ziemię. Także książę Albert przychodzi na cmentarz. Spotyka ducha Giselle i zakochani przez chwilę są znów razem, ale duch wymyka się a wilidy wyciągają ramiona po Alberta. Giselle staje w obronie młodzieńca. O wschodzie słońca znikają duchy, Albert po raz ostatni żegna się z ukochaną.

***

Patronat medialny nad pokazami Giselle w Polsce objęła DAMOSFERA – portal kobiet z energią

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji baletowych z cyklu Bolshoi Ballet Live na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007,, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów The Metropolitan Opera: Live in HD, Bolshoi Ballet Live, National Theatre Live, Exhibition on Screen, Comédie-Française Live czy The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

Więcej informacji:

poland@cikanekmanagement.eu | www.nazywowkinach.pl | www.facebook.com/nazywowkinach

www.youtube.com/nazywowkinachpl | www.instagram.com/nazywowkinach

Logo Na żywo w kinach (miniaturka) Logo Pathelive (miniaturka)

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Kina w Polsce, szczegółowy harmonogram wraz z listą kin znajduje się pod opisem.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close