Kina w Polsce/Bolshoi Ballet Live 2018-2019: „Dziadek do orzechów” – chor. Jurij Grigorowicz – retransmisja

Zdjęcie: Kina w Polsce/Bolshoi Ballet Live 2018-2019: „Dziadek do orzechów” – chor. Jurij Grigorowicz – retransmisja

Teatr Bolszoj, "Nutcraceker", fot. Postoenko

Wersja do druku

Udostępnij

W oczekiwaniu na transmisję HD Live Dziadka do orzechów z Teatru Bolszoj, która będzie miała miejsce 23 grudnia, polscy widzowie od 9 grudnia mogą oglądać retransmisje tego samego tytułu zarejestrowanego podczas poprzedniej transmisji w cyklu Bolshoi Ballet Live. 

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu Dziadka do orzechów. Przedstawienia baletu Czajkowskiego przygotowują w tym okresie na całym świecie nie tylko profesjonalne zespoły baletowe, ale także szkoły tańca i amatorskie grupy. Mimo że dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowiadaniu modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna, Dziadek do orzechów miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów.

Twórczość Czajkowskiego na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci była najlepszym kamieniem probierczym dla wszystkich choreografów. Jego muzyce jest za ciasno w ramach ślicznej bajki dla małych dzieci – wyrywa się w przestrzeń bardziej filozoficznych, dramatycznych rozważań. Jej tajemniczość i podskórny „dreszcz” przez wiele lat nie znajdowały scenicznego wcielenia, udało się to jednak choreografowi Jurijowi Grigorowiczowi i scenografowi Simonowi Wirsaładze oraz pierwszym wykonawcom głównych ról w tej wersji: Maszy – Jekaterinie Maksimowej i Dziadkowi do orzechów – Władimirowi Wasiljewowi. Z ich współpracy w 1966 roku w Teatrze Bolszoj powstał nowy spektakl, który do dziś, bez zmian, pozostaje w repertuarze Teatru Bolszoj.

Grigorowicz prezentuje inne podejście do baletowej bajki: napełnia ją Hoffmannowskim mistycyzmem i tajemniczością. W jego Dziadku do orzechów nie ma przesłodzenia, dosłownie i w przenośni. To nie balet o wyimaginowanym i błogosławionym Królestwie Konfiturowym (Krainie Słodyczy), gdzie na gałązkach choinki rozwieszone są cukierki, orzechy i marcepany. Bohaterowie odbywają więc swoją wędrówkę w II akcie baletu w górę bożonarodzeniowego drzewka, spotykając lalki – choinkowe ozdoby. W głównych partiach zobaczymy wybitnych pierwszych solistów Bolszoj: Annę Nikulinę w roli Maszy, Denisa Rodkina jako Księcia i Andrieja Merkuriewa jako Drosselmeyera.

Terminy i miejsca pokazów:

9 grudnia 2018 Grajewo Grajewskie Centrum Kultury

9 grudnia 2018 Warszawa kino Muranów

12 grudnia 2018 Lidzbark Warmiński kino Ignacy

16 grudnia 2018 Radom Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

16 grudnia 2018 Braniewo Braniewskie Centrum Kultury

16 grudnia 2018 Warszawa kino Muranów

18 grudnia 2018 Sianów Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów

21 i 22 grudnia 2018 Warszawa kino Muranów

22 grudnia 2018 Międzyrzec Międzyrzecki Ośrodek Kultury

23 grudnia 2018 Skoczów Teatr Elektryczny
23 grudnia 2018 Ełk kino ŁCK

26 grudnia 2018 Gliwice kino Amok
28 grudnia 2018 Międzyrzec Międzyrzecki Ośrodek Kultury
29 grudnia 2018 Sztum Sztumskie Centrum Kultury
29 grudnia 2018 Wronki Wroniecki Ośrodek Kultury
30 grudnia 2018 Międzyzdroje kino Eva
30 grudnia 2018 Żywiec kino Janosik
31 grudnia 2018 Rypin Rypiński Dom Kultury

Dziadek do orzechów

 

Balet w dwóch aktach (1892)

Libretto Jurija Grigorowicza według opowiadania E.T.A. Hoffmanna, z wykorzystaniem motywów scenariusza Mariusa Petipy.

Premiera niniejszej inscenizacji Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji): 12 marca 1966 roku

Przedstawienie zarejestrowano podczas transmisji live HD:

21 grudnia 2014

Obsada:

Aleksandr Fadejczew jako radca Sztalbaum

Maria Żarkowa jako jego żona

Anna Nikulina jako Maria, ich córka

Anastazja Sziłowa jakoFryc, brat Marii

Andriej Merkuriew jako radca Drosselmeyer, ojciec chrzestny Marii i Fryca

Denis Rodkin jako Dziadek do orzechów, a później Książę

Witalij Biktimirow jako Król Myszy

Ilia Artamonow jako Arlekin

Margarita Szrajner jako Kolombina

Tatiana Łazariewa jako Diabliczka

Anton Sawiczew jako Diabełek

Jelizawieta Krutielewa, Artur Mkrtczjan jako lalki włoskie

Anna Rebieckaja, Aleksandr Wojtiuk jako lalki hinduskie

Swietłana Pawłowa, Jegor Szarkow jako lalki chińskie

Anna Leonowa, Aleksandr Wodopietow jako lalki rosyjskie

Maria Winogradowa, Władisław Kozłow jako lalki francuskie

Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Bolszoj, orkiestra i chór Teatru Bolszoj

 

Paweł Kliniczew dyrygent

Realizatorzy:

Jurij Grigorowicz choreografia wg Mariusa Petipy

Simon Wirsaładze scenografia i kostiumy

Treść baletu:

 

Akt I W święto Bożego Narodzenia do domu Sztalbaumów schodzą się goście. W przebraniu czarodzieja pojawia się Drosselmeyer, ojciec chrzestny Marii i Fryca. Dzieci otrzymują prezenty, wśród nich – dziadka do orzechów. Rozrabiaka Fryc uszkadza zabawkę, ale Maria opiekuje się drewnianym ulubieńcem. W nocy pojawiają się myszy ze swoim Królem. Zabawki pod wodzą Dziadka do orzechów walczą z myszami, pomaga im rozbudzona ze snu Masza. Po zwycięstwie Dziadek do orzechów przemienia się w Księcia i zabiera Marię w podróż na szczyt choinki.

Akt II Myszy znów atakują podróżników. Książę znów śmiało staje do walki i pokonuje wroga. Wszyscy mają teraz okazję do świętowania. Lalki tańczą, jaśniej palą się świeczki, cała choinka ożywa. Jednak to wszystko było tylko snem… Minęła czarodziejska bożonarodzeniowa noc. Wraz z nią przeminęły wszystkie cuda i dziwy. Maria budzi się z sennego marzenia, w swoim domu, u stóp choinki. Na jej kolanach leży zabawka – dziadek do orzechów.

 

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut.

***

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji teatralnych z cyklu „Bolshoi Ballet Live” na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD”, „Bolshoi Ballet Live”, „National Theatre Live”, „Exhibition on Screen”, „Comédie-Française Live” czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

Logo Na żywo w kinach (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka)

KONTAKT / WIĘCEJ INFORMACJI:

CIKANEK FILM Sp. z o.o. / NAZYWOWKINACH.PL

poland@cikanekmanagement.eu | www.nazywowkinach.pl | www.facebook.com/nazywowkinach

www.youtube.com/nazywowkinachpl | www.instagram.com/nazywowkinach

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Kina w Polsce, szczegółowy harmonogram wraz z listą kin znajduje się pod opisem.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close