Kina w Polsce/Bolshoi Ballet Live 2018-2019: „Sylfida” – chor. Johan Kobborg wg Augusta Bournonville’a (transmisja live)

Zdjęcie: Kina w Polsce/Bolshoi Ballet Live 2018-2019: „Sylfida” – chor. Johan Kobborg wg Augusta Bournonville’a (transmisja live)

Fot. Damir Jusupow.

Wersja do druku

Udostępnij

Dystrybutor filmowy Nazywowkinach.pl zaprasza do kin w Polsce na transmisję baletu romantycznego Sylfida z Teatru Bolszoj w Moskwie, w oryginalnej XIX-wiecznej wersji choreograficznej. Pokaz otworzy kolejny sezon transmisji baletowych z Teatru Bolszoj. W transmitowanym 11 listopada spektaklu w tytułową Sylfidę wcieli się pierwsza solistka Teatru Bolszoj, Anastazja Staszkiewicz, a w zakochanego w niej Jamesa – Siemion Czudin.

Sylfida – ulotna mieszkanka leśnych ostępów – stała się bohaterką pierwszego romantycznego baletu, wystawionego w 1832 roku w Paryżu przez Filippo Taglioniego. Szkocki wieśniak James ma się ożenić z ukochaną Effie, ale we śnie i na jawie nawiedza go zakochana w nim Sylfida. Młodzieniec udaje się do lasu za ulotnym duszkiem. Swoje palce w perypetiach zakochanych maczają też czarownica Magde i Gurn, przyjaciel Jamesa.

Tę wersję w opracowaniu Johana Kobborga pielęgnuje w swoim repertuarze Teatr Bolszoj. Szkocki wieśniak James ma się ożenić z ukochaną Effie, ale we śnie i na jawie nawiedza go zakochana w nim Sylfida. Młodzieniec udaje się do lasu za ulotnym duszkiem. Swoje palce w perypetiach zakochanych maczają też czarownica Magde i przyjaciel Jamesa, Gurn.

Balet Filippo Taglioniego otworzył drogę na baletowe sceny kolejnym wcieleniom romantycznej bohaterki: wróżkom, wilidom, księżniczkom, zjawom i duchom. Co więcej – całkowicie zmienił baletową modę, baletową technikę i panowanie na tanecznej scenie. Przyznał pierwszeństwo kobiecie jako pięknej, delikatnej i nieziemskiej bohaterce, która jednak, również dzięki wynalazkowi point – usztywnionych baletek – mogła wykonywać niezwykłe taneczne ewolucje. To od premiery Sylfidy i tej postaci, jaką wykreowała Maria Taglioni, datuje się moda, a później tradycja baletowego białego, tiulowego kostiumu (zwanego paczką romantyczną), czy baletowego kobiecego uczesania z przedziałkiem i koczkiem. Sama Sylfida, choć z tragicznym zakończeniem (leśny duszek umiera), była jeszcze dość pogodnym baletem, to dzięki niej na światowych scenach pojawiły się następne romantyczne i tragiczne bohaterki, jak Giselle, Odetta w Jeziorze łabędzim, czy Nijija w Bajaderze.

 

Polski zwiastun

Spektakl będzie transmitowany do kin w następujących miastach:

Dąbrowa Tarnowska Kino Sokół
Gdańsk Multikino
Kraków Multikino
Łódź Multikino Silver Screen
Poznań Multikino Stary Browar
Przemyśl Centrum Kulturalne w Przemyślu-Kino Centrum
Szczecin Multikino
Warszawa Kino Praha
Warszawa Multikino Ursynów
Wrocław Kino Nowe Horyzonty

Retransmisje HD:

9 grudnia 2018 Łuków kino Łuków
9 grudnia 2018 Łódź kino Szpulka
16 grudnia 2018 Limanowa kino Klaps
17 grudnia 2018 Opole Lubelskie kino Opolanka
18 grudnia 2018 Nasielsk kino Niwa
1 stycznia 2019 Kalisz Centrum Kultury w Kaliszu
9 stycznia 2019 Gorlice kino Kolory

6 lutego 2019 Lidzbark Warmiński kino Ignacy
7 lutego 2019 Kraków kino Kijów.Centrum
10 lutego 2019 Katowice Kino Rialto

***

Sylfida

balet romantyczny w dwóch aktach, libretto: Adolphe Nourrit i Filippo Taglioni

czas transmisji: ok. 2 godziny

muzyka: Herman Severin Løvenskiold
choreografia: Johan Kobborg wg Augusta Bournonville’a

scenografia: Peter Farmer

światło: Damir Ismagiłow

dyrygent: Aleksiej Bogorad

obsada:

Anastazja Staszkiewicz jako Sylfida

Siemion Czudin jako James

Anna Balukowa jako wiedźma Magde

Ksenia Żiganszczina jako Effie, narzeczona Jamesa

Artur Mktrjan jako Gurn, zakochany w Effie

Wiera Borisenkowa jako Anna, matka Effie

Mark Chino i Oscar Frame jako przyjaciele Jamesa

Daria Chochłowa jako Pierwsza Sylfida

Anastazja Denisowa i Jelizawieta Krutielewa jako Dwie Sylfidy

Jegor Simaczew jako Muzykant

 

Akt I

Szkocki dworek

Jest poranek w dniu ślubu Jamesa z Effie. Młodzieniec śpi w swoim fotelu. Skrzydlata postać, Sylfida, klęczy u jego boku. Całuje go w czoło. Pocałunek wyrywa chłopaka ze snu. Zafascynowany wizją Sylfidy, próbuje ją schwytać, ale ona ucieka i znika w kominie. Zasmucony James budzi swoich towarzyszy, ale żaden z nich nie widział tajemniczego zjawiska. Gurn, rywal Jamesa, z rozmowy wnioskuje, że James jest zakochany w kimś innym niż Effie.

Przygotowania do ślubu idą pełną parą, ale James prawie nie zauważa Effie. To Gurn ją adoruje, ale dziewczyna nie zwraca na niego uwagi.  James przyłącza się do przygotowań, ale stopniowo uświadamia sobie, że podczas gdy Effie marzy o weselu, jego marzenia wykraczają daleko poza mury dworku.

Stara kobieta, Madge, wślizgnęła się niezauważona do hali, aby ogrzać się przy kominku. James, wyczuwając, że jest ona niebezpieczna osobą, natychmiast odczuwa niechęć i nie może znieść widoku kobiety siedzącej tam, gdzie ostatnio widział Sylfidę. Kazał jej wyjść, ale Effie uspokaja go i przekonuje, by pozwolił Madge zostać i powróżyć obecnym. Madge przepowiada, że ​​Effie wyjdzie za Gurna. Wściekły James grozi Madge, która go przeklina. Effie wychodzi, żeby przebrać się na wesele, zostawiając zdezorientowanego Jamesa samego.

Sylfida po raz kolejny pokazuje się Jamesowi, deklaruje miłość do niego i mówi mu, że należą do siebie. Wchodzi Gurn wchodzi i wierząc, że przyłapał Jamesa na rozmowie z inną kobietą, próbuje powiedzieć to Effie, ale ta mu nie wierzy. Gdy rozpoczynają się uroczystości weselne, Sylfida pojawia się ponownie. James, nie mogąc się oprzeć urokowi zjawy,  podąża za nią do lasu. Effie pozostaje zrozpaczona.

Akt II

Polana w lesie

Głęboko w lesie, na spowitej mgłą polanie, Madge planuje zemstę. W magicznym kotle wytwarza piękny szal o specjalnych właściwościach. Gdy mgły się unoszą, James wchodzi z Sylfidą, która pokazuje mu swoje królestwo. Przynosi mu jagody i wodę, ale unika jego uścisku. Wzywa swe siostry, a las wypełnia sylfidami, które tańczą dla Jamesa. Mimo że młodzieniec bardzo się stara, nie jest w stanie pochwycić Sylfidy choćby na chwilę.

Effie i towarzysze Jamesa szukając go docierają na polanę. Gurn znajduje czapkę Jamesa, ale Madge przekonuje go, aby udał,  że nie wie, gdzie podział się narzeczony Effie. Gurn, zachęcony przez Madge, oświadcza się Effie, a ona się zgadza. Wszyscy odchodzą, aby przygotować ślub Effie i Gurna.

Tymczasem James szuka Sylfidy po lesie, a Madge przekonuje go, że szal, którą stworzyła, pozwoli mu ją złapać. Sylfida zachwycona delikatną tkaniną pozwala Jamesowi umieścić ją na swoich ramionach i kiedy to robi, młodzieniec całuje ją. Jego uścisk okazuje się śmiertelny – skrzydła Sylfidy opadają na ziemię. Zrozpaczony James widzi w oddali weselny orszak Effie i Gurna. James zdaje sobie sprawę, że próbując zdobyć to, co nieosiągalne, stracił wszystko.

***

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji baletowych z cyklu Bolshoi Ballet Live na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007,, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów The Metropolitan Opera: Live in HD, Bolshoi Ballet Live, National Theatre Live, Exhibition on Screen, Comédie-Française Live czy The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

Więcej informacji:

poland@cikanekmanagement.eu | www.nazywowkinach.pl | www.facebook.com/nazywowkinach

www.youtube.com/nazywowkinachpl | www.instagram.com/nazywowkinach

Logo Na żywo w kinach (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 16:00

kina w Polsce; lista pod opisem

powiązane

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close