Kina w Polsce: Teatr Bolszoj „Korsarz” – retransmisja

Zdjęcie: Kina w Polsce: Teatr Bolszoj „Korsarz” – retransmisja

Fot. Damir Yusupov

Wersja do druku

Udostępnij

Cikanek Management Poland zaprasza do kin w Polsce na transmisje na żywo i retransmisje  spektakli Teatru Bolszoj. 16 lutego we Wrocławiu i w Warszawie zostanie pokazany balet Korsarz z muzyką Adolphe’a Adama i w choreografii Aleksieja Ratmańskiego (na podstawie choreografii Mariusa Petipy), którego libretto na podstawie poematu Byrona napisali Jules Henri Vernoy de Saint-Georges i Joseph Mazilier (w opracowaniu Mariusa Petipy). Aleksiej Ratmański i Jurij Burlaka, podejmując się wznowienia Korsarza, wykonali ogromną pracę studiując archiwalne materiały przechowywane w muzeach i bibliotekach Moskwy, Petersburga i Paryża. Odczytali również notację oryginalnej choreografii Mariusa Petipy, znajdującą się w zbiorach the Harvard Theatre Collection.

Korsarz to romantyczna historia pirata Konrada i niewolnicy Medory. Korsarz prezentowany w Teatrze Bolszoj bazuje na wersji z 1899 roku, uzupełnionej nowymi pomysłami autorstwa Ratmańskiego i Burlaki, mocno osadzonymi jednak w XIX-wiecznej tradycji. Zgodnie z ówczesną konwencją, podczas tworzenia widowiska, choreografowie często dodawali do oryginalnej partytury tańce wychodzące spod pióra innego kompozytora. W tym przypadku, prócz muzyki Adama, pojawią się także fragmenty autorstwa Léo Delibesa, Cesare Pugniego, Piotra von Oldenburg, Riccardo Drigo, Alberta Zabela oraz Juliusa Gerbera. W przedstawieniu bierze udział 120 tancerzy.

Czas trwania: 180 min.

Balet w 3 aktach.

Libretto: Jules Henri Vernoy de Saint-Georges, Joseph Mazilier w Opracowaniu Mariusa Petipy, na podstawie poematu Byrona
Muzyka: Adolphe Adam
Choreografia: Aleksiej Ratmański na podstawie Mariusa Petipy

Występują: Swietłana Łunkina (Medora, młoda Greczynka), Rusan Skworcow (Konrad, wódz korsarzy), Nina Kapcowa (Gulnara, niewolnica paszy) oraz soliści i zespół Teatru Bolszoj

Trailer

Gdzie w Polsce można obejrzeć Korsarza:

Łódź                      kino Wytwórnia                  http://www.kinowytwornia.pl/

Warszawa             kino Praha                         http://www.kinopraha.pl/

Wrocław               kino Nowe Horyzonty         http://www.kinonh.pl/

Słupsk                  kino Rejs                           http://www.emcek.pl/

 

O zespole:

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy melomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych w jakości obrazu HD i dźwięku Dolby Digital Surround nie tylko do ważniejszych ośrodków kulturalnych, ale i do mniejszych miejscowości. Dziś transmisje te oglądają widzowie zgromadzeni w kilkuset salach kinowych, teatralnych i filharmonicznych całego świata.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Łódź: Kino Wytwórnia 3D, ul. Łąkowa 29

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close