Kina w Polsce: Teatr Bolszoj „Marco Spada albo Córka rozbójnika” – transmisja na żywo

Zdjęcie: Kina w Polsce: Teatr Bolszoj „Marco Spada albo Córka rozbójnika” – transmisja na żywo

Teatr Bolszoj, MARCO SPADA, na zdjęciu: David Hallberg jako Marco Spada, fot. Damir Jusupow

Wersja do druku

Udostępnij

Cikanek Management Poland zaprasza do kin w Polsce na transmisje na żywo spektakli Teatru Bolszoj. 30 marca w Warszawie zostanie pokazany balet Marco Spada. Pierre Lacotte, opierając się na oryginalnej choreografii Josepha Maziliera (1857), stworzył swoją wersję tego dzieła na początku lat 80. ubiegłego stulecia, a zrobił to dla jednego z najsłynniejszych tancerzy XX wieku – nieżyjącego już Rudolfa Nuriejewa. Balet Marco Spada albo Córka rozbójnika dołączył do repertuaru Bolszoj w listopadzie 2013. Prapremiera przedstawienia odbyła się 1 kwietnia 1857 roku w Operze Paryskiej. Stworzony specjalnie dla Bolszoj przez francuskiego choreografa Pierra Lacotte, imponujący pod względem dramatycznym i technicznym, balet opowiada historię złodzieja Marco Spady. Grabi okolicznych mieszkańców tuż pod okiem Gubernatora, ostrożnie ukrywa swoją tożsamość, a w tajemnicy mieszka i wychowuje swoją córkę Angelę. Nieświadoma potajemnych czynów ojca, Angela na zabój zakochana w Księciu Federaci, odkrywa, że nigdy nie będzie mogła go poślubić.

muzyka: Daniel-François-Esprit Auber| choreografia: Joseph Mazilier, Pierre Lacotte

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 50 minut.

 

Trailer baletów Stracone złudzenia i Marco Spada

Przed każdą transmisją w Warszawie słowo wstępu wygłosi Katarzyna Gardzina-Kubała, krytyk muzyczny i baletowy.

O zespole:

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy melomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych w jakości obrazu HD i dźwięku Dolby Digital Surround nie tylko do ważniejszych ośrodków kulturalnych, ale i do mniejszych miejscowości. Dziś transmisje te oglądają widzowie zgromadzeni w kilkuset salach kinowych, teatralnych i filharmonicznych całego świata.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:45

Warszawa: Kino Praha, ul. Jagiellońska 26

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close