Kina w Polsce: Teatr Bolszoj „Romeo i Julia” – retransmisja

Zdjęcie: Kina w Polsce: Teatr Bolszoj „Romeo i Julia” – retransmisja

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Cikanek film Sp. z o.o. zaprasza do kin w Polsce na retransmisję HD przedstawienia Teatru Bolszoj Romeo i Julia, nagranego na żywo w dniu 12 maja 2013 roku. Wielu choreografów sięgało i nadal sięga po baletową wersję tragedii Williama Shakespeare’a, ale tylko nieliczni pozostają w pamięci widzów i na afiszach teatrów na dłużej. Do takich spektakli należy Romeo i Julia Jurija Grigorowicza, długoletniego dyrektora artystycznego baletu Teatru Bolszoj.

Choreograf stworzył ją jednak nie dla teatru w Moskwie, ale dla Opery Paryskiej, w 1978 roku, a dopiero później przeniósł na deski Bolszoj. Monumentalna inscenizacja, zachowująca niemal całość równie wielkiej partytury Prokofiewa, w sposób plakatowy, sięgający do najmocniejszych emocji i najsubtelniejszych wzruszeń, odmalowuje tragizm miłości kochanków z Werony. Barwne korowody masek i sceny walk na szpady przeniosą widza w świat renesansowego miasta-państwa, z jego waśniami między rodami, a także zabawą na placach i uliczkach. Na pierwszym planie pozostaje jednak delikatna Julia oraz młodzieńczy Romeo i ich uczucie, wyrażone bez słów, za pomocą sztuki tańca. Przedstawienie trwa 2 godziny 15 minut.

Trailer

Balet w dwóch aktach (1979, wznowienie 2010)
Libretto na podstawie dramatu Williama Szekspira: Siergiej Prokofiew, Siergiej Radłow, Adrian Piotrowski, redakcja Jurij Grigorowicz

Obsada:
Witalij Biktimirow jako Pan Capuletti
Aleksiej Łoparewicz jako Pan Monteki
Anna Nikulina jako Julia
Aleksandr Wołczkow jako Romeo
Kristina Karasewa jako Pani Capuletti
Michaił Łobuchin jako Tybald
Andriej Bołotin jako Merkucjo
Andriej Sitnikow jako Książę Werony
Władisław Łantratow jako Hrabia Parys
Aleksiej Łoparewicz jako Ojciec Laurenty

Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Bolszoj, orkiestra Teatru Bolszoj

Andriej Anichanow – dyrygent

Realizatorzy:
Jurij Grigorowicz – choreograf
Simon Wirsaładze – scenografia i kostiumy
Michaił Sokołow – światło

Więcej

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 15:45

Warszawa: Kino Praha, ul. Jagiellońska 26

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close