Kłodzko/Teatr Polska: Wrocławski Teatr Pantomimy „Pustka. Pustynia. Nic.” – reż. Leszek Bzdyl

Zdjęcie: Kłodzko/Teatr Polska: Wrocławski Teatr Pantomimy „Pustka. Pustynia. Nic.” – reż. Leszek Bzdyl

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach programu „TEATR POLSKA” odbędzie się przedstawienie Pustka. Pustynia. Nic w reżyserii Leszka Bzdyla. Spektakl powstał z wariacji na temat Dzienników Witolda Gombrowicza.

Pustka. Pustynia. Nic. jest próbą przełożenia formy i tematów, które frapowały autora Dzienników, na język pantomimy. Jest ciosem w językowe konteksty i uwikłania w twórczości Witolda Gombrowicza; jest skandalem i profanacją, próbą zagubienia człowieka w drugim, trzecim i czwartym człowieku. Niech wije się jeden przed drugim, niech klęka, niech nie ma wyjścia i drogi ucieczki.

Drodzy Państwo.

Zadać Gombrowiczowi cios! Zrobić z Gombrowicza pantomimę!

Odebrać mu słowa i zostawić tylko ciała, ciała uwikłane w inne ciała! Człowieka postawić przed człowiekiem. W pustce. Niech wije się przed tym drugim, niech staje się tym drugim mimowolnie, niech pod ciężarem drugiego człowieka zmienia się, niech gubi się w drugim, trzecim, czwartym człowieku!

Widza nasączyć namiętnościami i abstrakcjami, chaosem i kalkulacją. Niech ogląda te… te golgoty!

Ten Spektakl to przejaw pychy. To skandal i profanacja. Poniedziałek – Gombrowicz, wtorek – Gombrowicz, środa – Gombrowicz, czwartek – My. Gombrowicz wlazł w nas. My wleźliśmy w Gombrowicza. Za chwilę my wleziemy w Was. I już nikt nie będzie wiedział kim jest w tym błądzeniu po Pustyni.

Jeśli Marian… jeśli Witold… jeśli ten Gombrowicz przekonywał, będąc u końca swojej drogi naznaczania świata sobą, że chce napisać coś, co umyka kategoriom literackim, co nie byłoby ani powieścią, ani dramatem i co oparte byłoby na relacji tylko dwóch postaci: Człowieka i Cierpiącej Muchy, to czy sam siebie nie niwelował, czy sam siebie nie redukował do roli obserwatora… do roli obserwatora fabuły bez historii… czy sam nie wyznaczał kierunku dla tego uwalniającego „Nic”?

Pantomima. „Pustka. Pustynia. Nic.” I imaginarium ludzkich poruszeń!

Zapraszamy. Bawcie się dobrze!

Leszek Bzdyl

reżyseria: Leszek Bzdyl

scenografia: Maciej Chojnacki

muzyka: Mikołaj Trzaska

choreografia i wykonanie: Agnieszka Dziewa, Monika Rostecka, Paulina Jóźwin,

Jan Kochanowski, Zbigniew Koźmiński

Premiera

8 marca 2016, Scena na Świebodzkim, Wrocław

Bezpośrednio po spektaklu Pustka. Pustynia. Nic. aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy zaproszą publiczność do spotkania, które będzie miało charakter otwartego udziału w dyskusji i działaniach warsztatowych inicjowanych przez zespół.

Działania te obejmują elementy improwizacji na zadane tematy i próbę zapamiętania wymyślonych przez uczestników choreografii. Podczas spotkania z publicznością aktorzy podejmą próbę przełożenia tekstów Gombrowicza na język ruchu. Poprzez elementarne zadania aktorskie bazujące na technikach pantomimicznych uczestnicy poznają możliwości własnego ciała. Głównym zadaniem aktorów prowadzących warsztat, będzie sprowokowanie „przypadkowego widza” do próby odnalezienia sensu realizacji zadania.

Rozmowa z widzami bazująca na działaniach performatywnych, będzie analogiczna do metody tworzenia spektaklu.

Czas trwania: ok 1h

Udział w warsztatach: bezpłatny

Prowadzący: Agnieszka Dziewa, Paulina Jóźwin, Monika Rostecka, Jan Kochanowski, Zbigniew Koźmiński

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwianie dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Kłodzko: Kłodzkie Centrum Kultury, pl. Jagiełły 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close