Koszęcin/Piotrków Trybunalski/Bytom/Wrocław/Poznań/Łódź/Warszawa: „Młody duch tańca” – polsko-japoński projekt taneczny

Zdjęcie: Koszęcin/Piotrków Trybunalski/Bytom/Wrocław/Poznań/Łódź/Warszawa: „Młody duch tańca” – polsko-japoński projekt taneczny

Młody Duch Tańca

Wersja do druku

Udostępnij

Polsko-japoński projekt taneczny Młody duch tańca prapremierę miał we wrześniu 2017 roku. W 2018 roku został po raz pierwszy pokazany w Japonii, gdzie był częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W programie zaprezentowano wiele akcentów, ukazujących dorobek polskiego dziedzictwa narodowego oraz pokazano rocznicową projekcję multimedialną, którą specjalnie z tej okazji przygotował Instytut Polski w Tokio.

Tegoroczna edycja Młodego Ducha Tańca jest poświęcona 100. rocznicy nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Po prezentacji na Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Lądku Zdroju spektakl pokazywany był w ramach tourneé w Japonii, publiczności w Osace, Kioto i Tokio.

Ostatnim etapem w 2019 roku, podsumowującym trzyletnią współpracę polsko-japońską, jak również wspomnianą rocznicę, będzie prezentacja spektakli w Polsce, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie, Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Teatrze Muzycznym w Łodzi i w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Na galę złożą się pokazy solowe, duety i grupowe w technice klasycznej i technikach współczesnych. Istotną częścią programu są także polskie tańce ludowe i narodowe. Oprócz tego zostaną zaprezentowane tańce w różnych technikach – od klasycznej po stepowanie do muzyki polskich kompozytorów i autorstwa znanych polskich choreografów. Wydarzeniu towarzyszą projekcje multimedialne przygotowane przez Janusza Marchewę, prezentujące młodych artystów przygotowujących się za kulisami do występów.

W spektaklu wystąpi ponad 50 młodych tancerzy z Polski i Japonii, którzy w swym dorobku mają już wiele osiągnięć artystycznych oraz są zdobywcami prestiżowych nagród. Zobaczymy m.in. zwyciężczynię konkursu Młody Tancerz Roku 2019 – Julię Ciesielską, jak również finalistów prestiżowych konkursów Prix de Lausanne czy YAGP (Youth American Grand Prix).

Młodym tancerzom będzie towarzyszyć 40-osobowa Koncertowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie pod kierownictwem Janusza Cieplińskiego.

Młody duch tańca przygotowany jest według pomysłu i w reżyserii Wiesława Dudka – wybitnego polskiego tancerza, pedagoga, laureata Srebrnego Medalu „Gloria Artis” i Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ikony japońskiego baletu, pierwszej solistki K-ballet company (Kumakawa Ballet Company), Shoko Nakamury.

Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w dziedzinie baletu. Celem tego projektu jest budowanie mostów między Polską i Japonią, szczególnie w środowisku tańca i baletu. Projekt nie jest komercyjny i przewidziany na wiele lat.

Muzyka: Piotr Czajkowski, Henryk Mikołaj Górecki, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Michaił Glinka, Antonio Vivaldi

Choreografia: Jacek Przybyłowicz, Katarzyna Kozielska, Zofia Czechlewska, Joanna i Chris Ernest, Krystyna Frąckowiak, Bartłomiej Malarz, Wiesław Dudek, Marius Petipa, Lew Iwanow, Nikołaj Legat

czas trwania: 1 godz. 20 min

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close