Kraków/28. ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych: Theater Tol „Pedaleando Hacia el Cielo”

Zdjęcie: Kraków/28. ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych: Theater Tol „Pedaleando Hacia el Cielo”

Fot. Kris Jacobs

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach 28. ULICY – Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie zostanie pokazany spektakl Pedaleando Hacia el Cielo belgisjkiego zespołu Theater TOL. Pedaleando Hacia el Cielo to inaczej jazda do nieba – odbywana przy akompaniamencie klasycznych skrzypiec niezwykła wędrówka do magicznego świata snów. To opowieść o byciu razem w ciemności, w której anioły i muzycy, balansujący pomiędzy niebem a ziemią, oczarowują publiczność pięknymi plastycznie obrazami, sugestywnym śpiewem, tańcem oraz spektakularną sceną finałową. Od momentu powstania (grudzień 2010) spektakl prezentowany był na kilku kontynentach i wszędzie spotykał się z entuzjastycznym  przyjęciem.

Trailer

Pomysł, scenariusz, reżyseria: Lot Seuntjens
Kostiumy: Lisette Henst
Muzyka: Wouter De Belder
Choreografia: Aline Deleu

Występują: Stefaan Cleiren, Wouter De Belder, Pol Van den Broek, Pedro Pozos, Masha Chernova, Paola Zampierolo, Hanne Schillemans, Steefka Zijlstra, Maaike Bakker, Dick Vandaele, Laura Camfferman

Premiera: grudzień 2010, Madryd, Hiszpania
Czas trwania: 40 min.

Theater Tol założony w roku 1998, jest belgijskim zespołem z Antwerpii, który gromadzi artystów z różnych dyscyplin (rzeźbiarzy, muzyków, tancerzy, aktorów) i tworzy teatr muzyczno-wizualny (mieszanka muzyki, tańca i filmu). Grupa kreuje przedstawienia bez użycia dialogów, oddziałując na widza głównie plastycznym obrazem, ruchem i muzyką. Źródłem inspiracji dla teatru Tol są możliwości, jakie stwarza dane miejsce, a także jego historia i kontekst społeczny. Zespół nie występuje w tradycyjnych teatrach, woli niecodzienne miejsca: starą fabrykę, zamek, park, plażę lub brzeg rzeki. Przygotowania odbywają się w siedzibie zespołu Theatergarage Borgerhout, a widowisko prezentowane jest na miejscu, dla którego zostało stworzone. Podczas spektaklu artyści wykorzystują i reagują na wszystko to, co znajduje się i co dzieje się na miejscu przedstawienia – materiały, sytuacje i przedmioty, które mają określony związek z daną przestrzenią. Dzięki temu każde przedstawienie jest niepowtarzalne. Zespół realizuje letnie, ale też zimowe przedstawienia na wolnym powietrzu, czasem we współpracy z innymi artystami i grupami teatralnymi. Poza przygotowywaniem spektakli teatr zajmuje się prowadzeniem warsztatów dla młodych artystów zainteresowanych interdyscyplinarnymi metodami pracy. Dla aktorów największym wyzwaniem jest metoda: tworzenie krótkich improwizacji wymuszających spontaniczność. Rezultaty takiej pracy stwarzają nieograniczone możliwości interpretacji. Teatr Tol przywiązuje wagę do akcentowania szczegółów, używa poetyckiego języka i zawsze stara się wydobyć  specyficzny klimat miejsca. Podczas przedstawień publiczność jest konfrontowana ze sobą samą, z baśniami i przedmiotami. Grupa składa się z kilkunastu osób w składzie podstawowym, a do każdego przedstawienia dołączają do niej w zależności od potrzeb muzycy, projektanci, styliści, technicy i aktorzy. Teatr Tol występował w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Grecji, Niemczech, Izraelu Singapurze, Szwajcarii, Indiach, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Polsce, Chorwacji, Francji, Rosji, Meksyku, Chinach, Kanadzie oraz na Kostaryce.
Liderem artystycznym zespołu jest Lot Seuntjens.

www.theatertol.com

Program 28. ULICY – Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie

Strona Festiwalu:  http://28ulica.pl/

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 22:00

Kraków: Rynek Główny od strony Ratusza

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close