Kraków/29. ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych: Krakowski Teatr Tańca i Teatr KTO „Ślepcy”

Zdjęcie: Kraków/29. ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych: Krakowski Teatr Tańca i Teatr KTO „Ślepcy”

Fot. Marek Pieta

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach 29. ULICY – Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie Teatr KTO zaprasza na pokaz plenerowego widowiska Ślepcy, inspirowanego powieścią portugalskiego noblisty José Saramago Miasto ślepców. Spektakl prezentowany był m.in. w Austrii, Belgii, na Białorusi, w Chorwacji, Hiszpanii, Kolumbii, Korei Południowej, Niemczech, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szkocji, na Ukrainie oraz w wielu miastach Polski. Spektakl otrzymał nominację do nagrody TOTAL THEATRE AWARD 2012 w Edynburgu w kategorii Physical/ Visual Theatre.

O spektaklu:

Coś, co dzisiaj wydaje się fikcją, jutro może być rzeczywistością. W niewyjaśnionych okolicznościach ludzie tracą wzrok. Epidemia rozpowszechnia się tak szybko, że wszyscy stają się wobec niej bezradni, a wybuchająca panika wprowadza chaos w pozornie ułożonym świecie. Władze w pośpiechu izolują pierwszą grupę ślepych w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Zamknięta społeczność zaczyna rządzić się własnymi prawami, które wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi. Ślepcy to wstrząsające studium kondycji ludzkiej.

Trailer spektaklu

Z recenzji:

„Teatr KTO z Krakowa dokonuje nie lada wyczynu, łącząc wspaniałe efekty wizualne z potężnym uderzeniem emocjonalnym w spektaklu bez słów zatytułowanym Ślepcy, który trzyma widzów w nieustannym napięciu. Czy to dzięki sile muzyki, czy też zestawieniu obrazów – raz szokujących, a raz przejmująco pięknych – albo też poprzez animalistyczną energię fizycznego działania aktorów, zespołowi znakomicie udaje się zdobyć bezpośrednie zaangażowanie publiczności. I to działa: trudno od tego przedstawienia oderwać wzrok, bez względu na to jak wstrząsającym się ono staje.”
David Kettle, The List, Edynburg

„Kiedy specyficzny wszechświat Saramago został zestawiony z również specyficzną i zaangażowaną politycznie wizją świata Teatru KTO, powstała ogromna i gwałtowna fala pomysłów, które stworzyły formę arcydzieła zatytułowanego Ślepcy, spektakularnego plenerowego widowiska teatralnego bez słów, który łączy fizyczność działań wykonawców z muzyką i rozmaitymi niesamowitymi efektami wizualnymi. (…) Monumentalna inscenizacja tej opowieści, która obejmuje wielkie rusztowania i duży zestaw szpitalnych łóżek na kółkach, które pędzą hałaśliwie poprzez przestrzeń sceny, wraz z efektami pirotechnicznymi i przejmującą ścieżką dźwiękową, odnosi godny podziwu sukces i błyskotliwie oddaje epickie proporcje opowieści Saramago. (…) Spektakl Ślepcy stanowi głębokie odbicie wszystkich elementów książki Saramago i wprowadza publiczność w świat strachu i ślepoty stanowiący jej równoległe odbicie. To znakomita interpretacja tej fantastycznej powieści.”
Joelson Gusson, Totaltheatrereview.com, Edynburg

scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń
scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
kostiumy: Zofia de Ines, Joanna Jaśko-Sroka
choreografia: Eryk Makohon
występują: Karolina Bondaronek, Barbara Dyduch, Dominika Feiglewicz, Anna Kamykowska, Danuta Kulesz-Różycka, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska/Patrycja Skoczylas, Grażyna Srebrny-Rosa, Urszula Swałtek, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski, Bartosz Cieniawa, Aleksander Kopański/Tomasz Stefanowicz, Michał Orzyłowski/Mateusz Kmiecik, Alan Pakosz/Paweł Monsiel, Adam Plewiński

premiera: 18 czerwca 2010, Rynek Główny w Krakowie
czas trwania: 60 minut

Program 29. ULICY – Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie

Strona Festiwalu

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 22:00

Kraków: Rynek Główny od strony Ratusza

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close