Kraków/37. Krakowskie Reminiscencje Teatralne/Taniec: Lisbeth Gruwez „It’s going to get worse and worse and worse, my friend”

Zdjęcie: Kraków/37. Krakowskie Reminiscencje Teatralne/Taniec: Lisbeth Gruwez „It’s going to get worse and worse and worse, my friend”

Fot.Luc Depreitere

Wersja do druku

Udostępnij

„Będzie coraz gorzej i gorzej, i gorzej, przyjacielu”– ironiczny cytat czy autentyczne ostrzeżenie? A może jedno i drugie? Solowy spektakl taneczny Lisbeth Gruwez bada naturę demagogii oglądanej przez pryzmat fanatyzmu – tak rozpowszechnionego we współczesnej cywilizacji. Doświadczona tancerka i choreografka ukazuje mechanizmy rozniecania niezachwianej, bezkrytycznej wiary. Inspirując się postacią ultrakonserwatywnego amerykańskiego telekaznodziei Jimmiego Swaggarta, skupia się na relacji słowo – ciało, lider – masa. Ten charyzmatyczny mówca hipnotyzuje słuchaczy nie tylko słowami – on wprowadza ich w trans, który, z uwagi na swój fizyczny charakter, jest zarazem pociągający i niebezpieczny. Sceniczna charyzma i wyjątkowa precyzja ruchu Gruwez oraz dramaturgia przedstawienia sprawiają, że poczucie zagrożenia staje się niemalże namacalne. Tancerka przeraża i uwodzi, jej ciało staje się płaszczyzną spotkania demagogii z pożądaniem. WIt’s going to get worse and worse and worse, my friendpotęga teatralnego szaleństwa nie koliduje z krytycznym myśleniem.


Koncepcja, choreografia, taniec: Lisbeth Gruwez
Kompozycja, aranżacja dźwięku, pomoc: Maarten Van Cauwenberghe
Stylizacja: Veronique Branquinho
Współpraca artystyczna: Bart Meuleman
Reżyseria światła: Harry Cole
Produkcja: Voetvolk
Koprodukcja: Grand Theater Groningen, Troubleyn / Jan Fabre, Theater Im Pumpenhaus
Wsparcie: Provincie West-Vlaanderen, Vlaamse Gemeenschap, Provincie Antwerpen
Czas: 50 min.


KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Rotunda, ul. Oleandry 1, Kraków

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close