Kraków/37. Krakowskie Reminiscencje Teatralne/Teatr: Jay Scheib „World of Wires”

Zdjęcie: Kraków/37. Krakowskie Reminiscencje Teatralne/Teatr: Jay Scheib „World of Wires”

Fot. Kasper Sejersen, Paula Court

Wersja do druku

Udostępnij

World of Wiresjest połączeniem wirtualnych symulacji, badań komputerowych, filozofii, elektronicznej inżynierii i fantastyki, ukazujących świat opisywany przez Jeana Baudrillarda, w którym rzeczywistość i jej symulakrum cały czas mieszają się ze sobą. W podobnych warunkach odróżnienie tego, co fikcyjne od tego, co realne przestaje być możliwe.

Spektakl odwołuje się do poglądów Nicka Bostroma (szefa Instytutu Przyszłości Ludzkości i profesora filozofii na Uniwersytecie w Oxfordzie), który w książceAre You Living in a Computer Simulation?rozważa istnienie prawdopodobieństwa, że funkcjonujemy w ramach powszechnej symulacji komputerowej.World of Wirespowstało w Instytucie Technologii w Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology), w którym Scheib jest wykładowcą. Przy jego produkcji pracowali inżynierzy i naukowcy zajmujący się nowoczesnymi technologiami. Ich wspólnym zadaniem było stworzenie przedstawienia, które stanowiłoby wyzwanie dla widzów i naruszało utarte sposoby odbierania rzeczywistości.

Podobnie jak inni artyści tworzący alternatywne scenariusze przyszłości – dla przykładu Rainer Werner Fassbinder (reżyser serialuWelt am Draht) czy bracia Wachowski (twórcy filmuMatrix) – Scheib jest zafascynowany potęgąsymulacji. Swoimi przedstawieniami stara się sprowokować widzów do zadania pytania o to, czy w naszym nienagannie zaprogramowanym świecie wszystko faktycznie funkcjonuje w systemie zero-jedynkowym.

Pokaz w ramach Krakowskich Reminiscencji Teatralnych jest europejską premierą tego spektaklu.

Jay Scheib:World of Wires(2012), USA
na podstawieWelt am Drahtw reżyserii Rainera Wernera Fassbindera (film powstał na kanwie powieściSimulacron-3Daniela F. Galouye)
Reżyseria i adaptacja: Jay Scheib
Występują: Winsome Brown, Mikéah Ernest Jennings, Rosalie Lowe, Jon Morris, Ayesha Ngaujah, Laine Rettmer, Tanya Selvaratnam
Scenografia: Sara Brown
Kostiumy: Alba Clemente
Dźwięk: Anouschka Trocker
Reżyseria światła, wideo: Josh Higgason
Zdjęcia : Jay Scheib
Produkcja: Tanya Selvaratnam

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Teatr Łaźnia Nowa, osiedle Szkolne 25, 31-000 Kraków

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close