Kraków/37. Krakowskie Reminiscencje Teatralne/Teatr: „Plasma, Live!”

Zdjęcie: Kraków/37. Krakowskie Reminiscencje Teatralne/Teatr: „Plasma, Live!”

Fot.Dominique Meienberg

Wersja do druku

Udostępnij

„Jestem przekonany, że przyjdzie kiedyś taki dzień, gdy będziemy mogli kupić maszynę, która będzie odpowiadać na nasze pytania i dbać o nasz komfort – Mechanicznego Przyjaciela”
Valentin Braitenberg, dyrektor Instytutu Maxa Plancka
Główny temat przedstawienia to różnica między tym, co ożywione a tym, co nieożywione (choć niekoniecznie martwe). Co sprawia, że niektóre byty uznajemy za żywe a inne za nieożywione? Czy życie to stan materialny, emocjonalny czy intelektualny? I czy rzeczywiście jego utrata jest/musi być nieodwracalna? W spektakluLive!członkowie Plasmy dają jasno do zrozumienia, że technologia i nauka, mimo szybkiego rozwoju, nadal umożliwiają jedynie opisanie struktury i dynamiki istot żywych, nie udzielają jednak odpowiedzi na pytanie o istotę życia. Zdaniem członkówPlasmy, teatr jest najwłaściwszym miejscem do podejmowania takich tematów, bo od początków swojego funkcjonowania mierzy się z problemem istnienia „tu i teraz”.
Szwajcarscy artyści wracają do zadawanego przez historyczną awangardę pytania o relację między twórcą a stworzonym przez niego obiektem, między człowiekiem a niwelującym jego braki androidem. Prezentowane na scenie zderzenie podmiotu i przedmiotu kreacji dotyka nie tylko problemu dominacji; stanowi również punkt wyjścia do dyskusji na temat funkcji, jaką w sytuacji teatralnej pełnią realnie obecne byty ożywione i nieożywione. Bo czy w zderzeniu z doskonałym androidem żywy aktor nie jest już tylko reliktem przeszłości?
Reżyseria, tekst, scenografia: Lukas Bangerter
Występują: Wowo Habdank, Jorgos Margaritis, Lorenzo Da Silva, Andreas Spaniol, Jesko Stubbe, Kobayashi Yataro
Kostiumy, wystrój wnętrz: Petra Kenneth
Asysta: Tobias Steiner
Światło, obsługa techniczna: Patrik Rimann
Efekty specjalne: Wal Terstahl
Scenografia: Kurt Brun, Silvano Speranza
Wsparcie: Alfred und Ilse Stammer-Mayer Stiftung, Hamasil-Stiftung, Kanton Zürich Fachstelle Kultur, Präsidialdepartement der Stadt Zürich Theaterförderung, Pro Helvetia, Zuger Kulturstiftung Landis & Gyr
Czas: 80 min.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Rotunda Centrum Kultury, ul. Oleandry 1, 30-060 Kraków

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close