Kraków: 37. Krakowskie Reminiscencje Teatralne

Zdjęcie: Kraków: 37. Krakowskie Reminiscencje Teatralne

Fot. Paula Mozdrzewska

Wersja do druku

Udostępnij

Krakowskie Reminiscencje Teatralne organizowane są od roku 1975. Odświeżona w2003 roku formuła festiwalu wyróżnia się programową konsekwencją, czyniąc z niegojedną z najbardziej cenionych – tak w kraju, jak i za granicą – polskich imprez teatralnych.Tegoroczna edycja, otwiera festiwal na nowe zjawiska w sztuce perfomatywnej, aorganizatorzy zapowiadają budowanie nowej tożsamość Reminiscencji: festiwalueksperymentującego, ale i zaangażowanego społecznie, łączącego sztuki performatywne z
lokalnym kontekstem.

W tym roku Reminiscencje jako pierwsze w Krakowie zaprezentują wyniki eksperymentówartystycznych prowadzonych w ramach bioartu, angażującego materiał biologiczny w postaciżywych organizmów. W ramach tego nurtu zobaczymy m.in. prezentację Stelarca Meat,Metal & Code: Engineering Chimeras. Ten australijski artysta przeprowadza eksperymentyłącząc ciało z nowymi technologiami. Stworzył między innymi: Trzecią rękę, Wirtualne ramię,Rzeźbę żołądkową oraz sześcionogiego robota – Egzoszkielet. Organizatorzy Reminiscencjizapraszają nas także na kolację performatywną z menu dla różnych gatunków. Jest toperformens, a jednocześnie uroczysta kolacja. Menu zaprojektowane zostało w formiegastronomiczno-filozoficznej medytacji nad granicami gościnności, bowiem jedzenienieodłącznie wiąże się z zabijaniem. Publiczność wystąpi tu w roli gości honorowych,skonfrontowanych z nietypowymi pomysłami kulinarnymi, które każą na nowo przyjrzeć sięistniejącemu łańcuchowi pokarmowemu.Kolejnym, poza bioartem, blokiem festiwalu będą spektakle tańca. Jednym z nich będziewystęp Lisbeth Gruwez w pokazie zatytułowanym It’s going to get worse and worse andworse, my friend. W solowym spektaklu doświadczona tancerka i choreografka ukażemechanizmy rozniecania niezachwianej, bezkrytycznej wiary. Inspirując się postaciąultrakonserwatywnego amerykańskiego telekaznodziei Jimmy’ego Swaggarta, skupi się narelacji słowo – ciało, lider – masa.W tym roku na Reminiscencjach nie zabraknie oczywiście poruszających nurtujące,współczesne tematy spektakli. Organizatorzy zaprosili tym razem artystów ze Szwajcarii,Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz USA. Szwajcarska grupa teatralna Plasma w swoim spektakludotyka zagadnienia wielowiekowego marzenia ludzkości o wyjściu z roli stworzenia istaniu się stwórcą. W prezentowanym Life! podejmą oni próbę stworzenia ludzkiej istoty iwygenerowania wirtualnej formy życia niezależnej do ludzkiego ciała.

W trakcie festiwalu, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie można wziąć udział wartystycznych spacerach po Krakowie. Tym razem zostaniemy oprowadzeni po Krakowiebliskiej przyszłości, ale też wejdziemy w świat dwudziestolecia międzywojennego, których
bohaterami są między innymi Bruno Jasieński spacerujący po Plantach z monoklem wprawym oku, Tommasso Marinetti podejmowany przez Jalu Kurka w Esplanadzie, TadeuszPeiper wracający z Hiszpanii.W bogactwie programowym Reminiscencji nie można przegapić filmów oraz warsztatów.W ramach tych ostatnich tworzony będzie dom-miasto, budynek, w którym mieścić siębędą domy mieszkalne, sklepy, szkoły, kina, urzędy, obiekty sportowe. Do kilkugodzinnychwarsztatów rodzinnych będzie można dołączyć w każdej chwili i zostać tak długo, jak tylko sięchce.

Sprzedaż biletów na 37. edycję Krakowskich Reminiscencji Teatralnych ruszyła 13 września.

Więcej o tegorocznej edycji na

http://krt-festival.pl

http://www.facebook.com/KRT.FESTIVAL

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 14:00

Kraków: Bunkier Sztuki, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Przyrodnicze, Rotunda, Łaźnia Nowa

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close