Kraków: Alicja Miszczor, Ewa Szubstarska – 1-dniowy warsztat pilotażowy „Narzędzia w improwizacji i sztuka performansu”

Zdjęcie: Kraków: Alicja Miszczor, Ewa Szubstarska – 1-dniowy warsztat pilotażowy „Narzędzia w improwizacji i sztuka performansu”

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Warsztaty

Warsztat jest spójną całością i będzie składał się z dwóch części, prowadzonych kolejno przez Alicję Miszczor i Ewę Szubstarską. Pierwsza zaproponuje uczestnikom sposoby na „otwarcie” na przepływ naturalnego ruchu i wykorzystanie jakości ruchowych zarówno dla uzyskania ekspresji ruchowej, jak i części formalnej tańca. Druga zostanie poświęcona zostanie zagadnienie obecności na scenie, podejmie temat konfrontacji z rzeczywistością sceniczną.

NARZĘDZIA W IMPROWIZACJI (Alicja Miszczor)

Improwizacja w tańcu jest dla mnie trochę jak rozmowa z samą sobą. Proponuję coś mojemu ciału, ono odpowiada. Moje ciało coś mi proponuje, ja odpowiadam. Ta rozmowa jest zadawaniem pytań, odpowiadaniem…czasem milczeniem, czasem jej przebieg zaskakuje, czasem nie. W każdym razie sens tych rozmów jest dla mnie jasny o tyle, o ile jestem otwarta na ich przebieg. Będziemy poznawać narzędzia do podejmowania tych dialogów z ciałem. Inaczej…będziemy poznawać tematy do rozmów z ciałem.

Podczas warsztatu uczestnicy poznają takie zagadnienia jak:

1. Obraz mentalny w tańcu (droga od wyobraźni do ruchu)
2. Jakości w tańcu (ciężar, impuls, napięcie, czas, dynamika, przestrzeń…)
3. Rola zmysłów w ruchu
4.Oddech i głos w improwizacji
5.Wykorzystanie środka plastycznego (przedmiotu) w improwizacji
6. Improwizacja i symbolika ciała metodą Detlefa Kaperta

Alicja Miszczor
– ur. w 1982. Performerka, improwizatorka, instruktorka tańca współczesnego, improwizacji w tańcu, gimnastyki i tańca dla seniorów, pilatesu oraz relaksacji. Absolwentka PPSKAK w Kaliszu (2008). Dyplomowana instruktorka improwizacji i symboliki ciała metodą Dr Detlefa Kapperta. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu (2013) . Od 2008 roku tancerka Eksperymentalnego Studia Tańca Iwony Olszowskiej. Tańczyła i brała udział w licznych spektaklach tanecznych oraz projektach wideo tańca. Od 2014 roku niezależnie związana z Teatrem Barakah w Krakowie poprzez projekt Obszar tańca. W 2014 tańczyła w spektaklu Przezroczystość w choreografii Iwony Olszowskiej oraz zrealizowała autorskie prace solowe – Zdjęcie oraz Kobietę z sercem.

Zanim zawodowo w pełni zaangażowała się w taniec, od dzieciństwa zajmowała się sztukami plastycznymi. Dlatego w tańcu wykorzystuje wyobraźnię, a obrazy traktuje jako inspirację dla ruchu. Interesują ją działania multidyscyplinarne: głos, muzyka, teatr, taniec, literatura, sztuki plastyczne.

SZTUKA PERFORMANSU (Ewa Szubstarska):

Warsztat będzie okazją do spotkania się ze sobą na scenie, poznania improwizacji jako sztuki performatywnej. Celem warsztatu jest stworzenie osobistej przestrzeni, w której otwarcie można poszukiwać, badać i odkrywać nasz wyraz sceniczny. Będziemy chcieli poszerzyć nasze „bycie””na scenie, rozwinąć psychiczny i emocjonalny most, aby pewniej skonfrontować się ze zmianą w improwizacji. Poprzez ćwiczenia i obserwacje doświadczymy różnych środków wykorzystywanych do zarządzania naszym performansem.

Ewa Szubstarska – performerka, tancerka, choreografka, psychoterapeutka tańcem i ruchem. Ukończyła Socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz podyplomowe studia w Instytucie DMP ( Dance Movement Psychotherapy ). Była tancerką Eksperymentalnego Studia Tańca EST Iwony Olszowskiej gdzie współtworzyła projekty site specific w przestrzeni miejskiej , m.in. Tramwaj Zwany Pożądaniem, Płaczące Krzesła czy Ocean Miasta (współprodukcja z Cie Pierre Deloche – Lyon). Rezydentka programu „Rezydencja/Premiera” Klubu Żak w Gdańsku, stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu. Współpracowała m.in. z Zorką Wollny  (Muzeum;  6 Sylwetek Na Tle Kolekcji) i Magdaleną Przybysz (JapOniOna; Yoko Ono without the Lennon).

Organizatorka warsztatów i festiwali improwizacji kontaktowej, tańca współczesnego, butoh i innychObecnie przebywa w Izraelu gdzie współpracuje m.in. z Shlomit Fundaminsky, Inbal Aloni, Orly Almi i pogłębia sztukę improwizacji jako sposób na bycie obecnym, doświadczanie potencjału chwili i spotykanie się z granicami nowych okoliczności.

Miejsce:Przestrzeń Ruchu i Tańca „Kontakt”, ul. Szpitalna 40 (bardzo blisko dworca PKP, po przejściu przez drzwi trzeba kierować się od razu na lewo  – nie wychodząc na dziedziniec – i po schodkach na górę)

Cena warsztatu: 120zł za całość.
Istnieje możliwość uwzględnienia karty Multisport i ok system.

Info i zapisy:
Alicja: tel: 794 398 124
mail: alataniec@gmail.com

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 10:00

Kraków: Przestrzeń Ruchu i Tańca „Kontakt”, ul. Szpitalna 40, w godz. 10.00-14.30.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close