Kraków: Atsushi Takenouchi „Kwiaty”

Zdjęcie: Kraków: Atsushi Takenouchi „Kwiaty”

Atsushi Takenouchi „Kwiat”. Fot. Georges Karam

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zaprasza na pokaz spektaklu Kwiaty Atsushiego Takenouchiego. Oprawę muzyczną na żywo będzie tworzyć Hiroko Komiya.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Kwiaty jest głęboko osadzony w filozofii Takenouchiego, w której taniec nieodłącznie związany jest z życiem. To czyste doświadczenie, w którym emocje – zarówno Takenouchiego, jak i publiczności – łączą się, tworząc pełnię widowiska, której nie da się wyrazić słowami. Dźwięki tworzone na żywo przez Hiroko Komiya współtworzą harmonię i budują przestrzeń, w której widzów ogranicza jedynie własna wyobraźnia.

Artysta w kilku słowach opisuje ideę najnowszego przedsięwzięcia:

Kwiaty będą ofiarowywać swe życie dla nowego pokolenia
i nieustannie przekazywać pamięć o swoich duszach i ciałach,
o Wszechświecie i o przodkach.
Modlitwa poprzez taniec to rytuał, który wzorowany jest na pierwotnej miłości.

Cytowany fragment pochodzi z książki Atsushi Takenouchi Jinen butoh, wydanej w listopadzie 2021 przez Fundację Pompka, dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2021.

Po pokazie widzowie będą mogli zapoznać się z książką oraz porozmawiać z artystami. Publikacja jest efektem wielogodzinnych rozmów Atsushiego Takenouchiego i Alana Franka, który je spisał i opracował.

Obowiązują wcześniejsze zapisy od 20 listopada pod adresem: recepcja@manggha.pl
Po otrzymaniu potwierdzenia o dostępności miejsc, bilety – 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) – do nabycia w kasie Muzeum Manggha od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–17.30 oraz przed spektaklem.

Choreografia/taniec: Atsushi Takenouchi
Muzyka na żywo: Hiroko Komiya
Czas trwania spektaklu: 75 min
Organizator: Fundacja Pompka
Partner: BUTOHSFERA

O artystach:

Atsushi Takenouchi w 1980 dołączył do grupy Hoppo-Butoh-ha na Hokkaido. Jego ostatnie wspólne przedstawienie z grupą – Takazashiki (1984) – było opracowane przez twórcę butoh, Tatsumiego Hijikatę. Atsushi rozpoczął swą własną drogę Jinen Butoh w 1986; stworzył m.in. spektakle solo Itteki i Ginkan łączące uniwersalny obraz natury, ziemi, czasów odległych i impresji chwili, spotkania z ludźmi i otoczeniem. Z projektem JINEN odbył w Japonii trzyletnią podróż, wykonując w tym czasie 600 improwizacji (1996-1999). Wówczas też uczył się u współtwórcy butoh, Kazuo Ohno i jego syna – Yoshito. Od 2002 przebywał głównie w Europie, współpracując z tancerzami i aktorami z Francji, Polski, USA i innych krajów. Występował na festiwalu w Awinionie, na Paris Butoh Festival i New York Butoh Festival, na których prezentował swe spektakle solowe. W tym samym czasie brał udział również w projektach filmowych.  Zrealizowany na Alasce i Hawajach film artystyczny Wypęłniony naturą (Ridden by Nature) o środowisku naturalnym  zdobył m.in. nagrodę „Best of the Fest” na Martinique International Film Festival.

Hiroko Komiya – artystka, która obrazy pochodzące z powietrza, otaczającej nas przestrzeni czy tworzone przez ciało przekształca w dźwięki, bez stałej linii melodycznej czy rytmu. Są one całkiem proste, pojedyncze, towarzyszą nam podobnie jak pogoda czy najbliższe otoczenie. Komiya używa zarówno wody i materiałów naturalnych, takich jak kamień, bambus, piach, liście, muszle, jak i instrumentów: dzwonki, bębenki czy perkusję. Od 1996, pod okiem grającego na tabli Masahiro Besso, uczyła się grania na „instrumentach perkusyjnych”, używanych w tradycyjnej muzyce hinduskiej. W 1999 rozpoczęła współpracę z tancerzem butoh, Atsushim Takenouchim. W czasie warsztatów Jinen Butoh podejmuje interakcję z oddechem i ruchem uczestników. Komponuje muzykę dla tancerzy, aktorów a także na potrzeby zajęć z dziećmi i dorosłymi osobami z niepełnosprawnością, prowadzonych w Japonii, Francji, USA czy Polsce. Używa też głosu w jego podstawowej, naturalnej formie. Od 2002 roku pracowała nad głosem z pieśniarzem plemiennym, poetą i perkusistą Jeanem C. Dussinem (pieśni inuickie, afrykańskie, celtyckie, z kręgu).

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha ul. M. Konopnickiej 26

inne wydarzenia

powiązane

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close