Kraków: Atsushi Takenouchi „Nagie istnienie”

Zdjęcie: Kraków: Atsushi Takenouchi „Nagie istnienie”

Na zdjęciu: Atsushi Takenouchi. Fot. Tomohisa Saito

Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zaprasza na pokaz spektaklu artysty butoh, Atsushiego Takenouchiego, zatytułowanego Nagie istnienie (wcześniej pokazywanego jako Naga egzystencja), z towarzyszeniem Hiroko Komiyi.

 

Od artysty:

 

Jestem życiem

Jestem śmiercią

Pozbywam się wszystkiego

ubrania, paszportu, imienia. Jestem po prostu człowiekiem.

Następnie, gdy zdejmuje z siebie swoją ludzką naturę i płeć, trafiam do miejsca,

w którym nie ma granic, społeczeństwa i prawa.
Staje się życiem samym w sobie, nieograniczonym podziałem na rośliny, zwierzęta i ludzi.

Pozbywając się wszystkiego, staję się zbiorem cząstek energii w nieprzerwanym cyklu

życia i śmierci. Wszystko mnie stwarza, a ja wracam do wszystkiego.

Jestem nagim istnieniem.


Atsushi Takenouchi
po raz pierwszy zetknął się z tańcem butoh w 1980 roku, kiedy rozpoczął współpracę z grupą teatralną Hoppo-butoh-ha na Hokkaido w Japonii. Kilka lat później, w roku 1986, zakończył działalność zespołową i skupił się na tworzeniu własnego, unikalnego stylu tańca – JINEN. Ten japoński termin oznacza „samoistność” i odnosi się do ruchu rodzącego się z dialogu tancerza z miejscem, w którym tańczy. Solowe spektakle Takenouchiego, inspirowane przede wszystkim potęgą natury, są indywidualnym wyrażeniem momentu współtworzonego jednocześnie przez człowieka, środowisko i odwieczna przyrodę.

Jest to dziewiąty występ artysty w Muzeum Manggha. I tym razem towarzyszy mu Hiroko Komiya – jej eksperymentalna muzyka odwołująca się do dźwięków natury stanowi akompaniament tańca. Komiya stworzyła oryginalną kolekcję instrumentów, takich jak muszle, dzwonki, kamienie czy cynowe naczynia. Podczas spektakli wykorzystuje także wodę i tradycyjne instrumenty japońskie oraz używa własnego głosu, traktując go jak instrument „organiczny”. Te niezwykłe improwizacje są nieodłącznym elementem opowieści tanecznych Atsushiego Takenouchiego.

Bilety – 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) – do nabycia w kasie Muzeum Manggha od 17 października 2019 w godzinach 10.00–17.30 oraz przed spektaklem.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Konopnickiej 6

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close