Kraków/Balet Cracovia Danza/„Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja 2018: Paderewski”: „Mąż stanu” – happening

Zdjęcie: Kraków/Balet Cracovia Danza/„Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja 2018: Paderewski”: „Mąż stanu” – happening

Cracovia Danza, fot. Sebastian Dudek

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Cracovia Danza zaprasza na wielki finał tegorocznego cyklu happeningów poświęconych Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Tym razem zespół zatańczy przed Pomnikiem Grunwaldzkim. Miejsce to zostało wybrane na finał nieprzypadkowo. Ignacy Jan Paderewski był fundatorem tego monumentu i na jego zlecenie w 1908 roku rzeźbiarz Antoni Wiwulski wykonał pomnik upamiętniający zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Grunwaldem. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w 1910 roku w Krakowie, w obecności ponad 150 tys. osób. Paderewski wygłosił wówczas przemówienie o charakterze niepodległościowym. Mówił m.in.: „Dzieło, na które patrzymy, nie powstało z nienawiści. Zrodziła je miłość głęboka Ojczyzny nie tylko w jej minionej wielkości i dzisiejszej niemocy, lecz i w jej jasnej silnej przyszłości, zrodziła je miłość i wdzięczność dla tych przodków naszych, co nie po łup, nie po zdobycz szli na walki pola, ale w obronie słusznej, dobrej sprawy zwycięsko dobyli oręża”.

Tym happeningiem zespół zwraca uwagę na Ignacego Jana Paderewskiego, męża stanu. Ten słynny pianista i kompozytor był człowiekiem myśli demokratycznej oraz orientacji prozachodniej. Całą swoją działalnością promował interes Polski na świecie, stając się jej nieformalnym ambasadorem. To między innymi jemu zawdzięczamy niepodległość.

Finał  tegorocznego cyklu, zatytułowany Mąż stanu, przedstawi świat Paderewskiego, w którym królować będzie muzyka jego czasów. Nie zabraknie tak lubianego wówczas i popularnego kadryla, a także niezwykle przejmującego Poloneza H-dur Ignacego Paderewskiego.

Balet Cracovia Danza rozpoczął wiosną cykl happeningów Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja 2018: Paderewski. Tegoroczna akcja została poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a dokładnie związkom z Krakowem tego niezwykłego artysty, polityka i męża stanu. Zespół zaplanował wiele wystąpień w miejscach, które powinny się z Paderewskim powszechnie kojarzyć.

Zespół tańczył już na Plantach przed szkołą muzyczną im. Paderewskiego, zwracając uwagę na Paderewskiego muzyka; przed Collegium Paderevianum UJ, akcentując Paderewskiego darczyńcę w miejscu, które powstało dzięki przekazaniu Uniwersytetowi Jagiellońskiemu przez artystę części spadku; przed Teatrem im. Juliusza Słowackiego, pokazując Paderewskiego kompozytora, bo właśnie na tej scenie była prezentowana jego opera Manru, przed Teatrem Starym, na scenie którego słynny pianista często koncertował, występując także z Heleną Modrzejewską, dziś patronką Starego Teatru, przed restauracją Hawełka, gdzie często bywał i prowadził rozmowy polityczne, a także przed Instytutem Muzykologii UJ, gdzie znajduje pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, a w Instytucie działa Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. I. J. Paderewskiego.

Wydarzenie, wraz z odsłonięciem autografu listu Ignacego Jana Paderewskiego, jest preludium do wielkiego finału – premiery spektaklu Paderewski. Fantazja i legenda. Więcej o spektaklu

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 12:30

Kraków: pomnik Grunwaldzki, plac Jana Matejki

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close