Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Buszujący w tańcu”: spotkanie z Henrykiem Konwińskim

Zdjęcie: Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Buszujący w tańcu”: spotkanie z Henrykiem Konwińskim

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Wielki mistrz tańca, choreograf i reżyser, który doświadczenia zawodowe zbierał nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Holandii i Indiach. Artysta, pracujący m.in. pod kierunkiem Conrada Drzewieckiego, Maurice’a Béjarta w Brukseli oraz Alicji Alonso w Hawanie, czyli Henryk Konwiński będzie gościem najbliższego spotkania CZAS NA TANIEC!. Spotkanie z cyklu realizowanego przez Balet Dworski Cracovia Danza tym razem odbędzie się pod tytułem Buszujący w tańcu.

Dorobek Henryka Konwińskiego jest ogromny, a wymienienie jego wszystkich realizacji zabrałoby sporo miejsca. W wielu opracowaniach podkreślane jest, iż to polski rekordzista, jeśli chodzi o liczbę przygotowanych opracowań choreograficznych i wyreżyserowanych przedstawień operowych i operetkowych. Zaliczany do wąskiego grona najbardziej znanych i cenionych artystów ma na swoim artystycznym koncie ponad pięćdziesięcioletnią obecność na naszych scenach. Realizacje choreograficzne Henryka Konwińskiego obejmują niemal wszystkie pozycje baletu klasycznego, m.in. takie tytuły jak: Jezioro łabędzie, Coppelia, Don Kichot, Dziadek do orzechów, Córka źle strzeżona, Harnasie, Romeo i Julia oraz wiele opracowań do muzyki współczesnej realizowanych we wszystkich polskich teatrach muzycznych.

Był stypendystą w Het Nationale Balet w Amsterdamie i w Dans Theater w Hadze; uczył się też tańca w Indiach. Tak po latach wspominał w jednym z wywiadów: „Wszystkie moje pobyty stypendialne, niezależnie czy to były trzy miesiące czy pół roku, dały mi skarb bezcenny – zetknięcie się, poznawanie technik pracy baletu współczesnego na Zachodzie i nieustanne stwierdzanie jak ważna jest baza techniki tańca klasycznego. A w Indiach dowiedziałem się jak bardzo techniki współczesne oparte są na klasycznych technikach tańców Indii. Przekonany zostałem też jak bardzo taniec hiszpański wywodzi się z Indii.”

***

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Chcemy pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze powinni mieć głoś, tak samo jak m.in. kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Zależy nam także, aby tymi spotkaniami skupić wokół naszej instytucji środowisko taneczne naszego miasta. Pragniemy, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.

Organizator: Balet Dworski „Cracovia Danza”

Współorganizator: Oddział ZASP Kraków

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Kraków: Klub Aktora „Loża”, Rynek Główny 41

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close