Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Kompozytor ruchu”: spotkanie z Tomaszem Gołębiowskim

Zdjęcie: Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Kompozytor ruchu”: spotkanie z Tomaszem Gołębiowskim

Na zdjęciu: Daniel Stryjecki. Fot. Maciej Zakrzewski.

Wersja do druku

Udostępnij

Gościem styczniowego spotkania będzie jeden z najwybitniejszych polskich choreografów – Tomasz Gołębiowski.

Dziś słowa „choreograf” używamy dla określenia kogoś, kto tworzy układy taneczne i nie zastanawiamy się nad tym, że greckie słowo „graf” oznacza „pisać”. Dawniej więc choreografem nazywano osobę, która taniec zapisywała. Właściwego jego twórcę nazywano „kompozytorem” tańca czy też ruchu. I właśnie komponowaniem ruchu zajmuje się na co dzień gość najbliższego spotkania, Tomasz Gołębiowski. Karierę zaczynał jako tancerz, ale już w wieku dwudziestu paru lat zaczął odnosić pierwsze sukcesy na polu choreografii, zdobywając m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Choreograficznego. W latach 70. kierował baletem i współtworzył przedstawienia w Operze i Operetce w Krakowie. W kolejnej dekadzie dał się poznać na polu międzynarodowym, dzięki swojej działalności we Włoszech. W zakresie reżyserii teatralnej i filmowej współpracował m.in. z Wajdą i Grotowskim,  w zakresie muzyki zaś m.in. z Pendereckim i Koniecznym. W ostatnich latach dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą z młodszym pokoleniem prowadząc Szkołę Choreografii w Krakowskich Szkołach Artystycznych.

Spotkanie, prowadzone przez Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz, jak zwykle będzie ilustrowane zdjęciami z prywatnego archiwum artysty.

Wstęp wolny.

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Organizatorzy pragną pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze i choreografowie powinni mieć głos, tak samo jak kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Zależy im także, aby dzięki tym spotkaniom skupić wokół naszej instytucji środowisko taneczne miasta. Pragną, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.

Organizator: Balet Dworski „Cracovia Danza”

Współorganizator: Oddział ZASP Kraków

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Kraków: Klub Aktora „Loża”, Rynek Główny 41

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close