Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Magia i siła tańca polskiego”: spotkanie z Leszkiem Rembowskim i dr Tomaszem Nowakiem

Zdjęcie: Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Magia i siła tańca polskiego”: spotkanie z Leszkiem Rembowskim i dr Tomaszem Nowakiem

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz, zatytułowanego Czas na taniec!. Cykl zakłada spotkania z tancerzami, rozmowy, dyskusje oraz wspólne oglądanie filmów o osobowościach świata tańca. Tym razem spotkanie zostanie poświęcone tematyce tańców polskich, a w szczególności mazur, jeszcze przed wojną bardzo popularny w kręgach elit, dziś już zapomniany. Pretekstem do rozmów stanie się przygotowana przez Balet Dworski „Cracovia Danza” i odbywająca się w dniach 21-25 lipca br. w Dworku Białoprądnickim – Akademia Tańca Polskiego.  Uczestnicy spotkania będą się zastanawiać, gdzie tkwią korzenie mazura, jednego z najsłynniejszych na świecie tańców polskich. Jakie dokumenty opisujące ten taniec przetrwały do naszych czasów? Czy inne tańce polskie dorównują w popularności mazurowi? Dlaczego dziś podczas uroczystości zamiast mazura tańczymy poloneza? A może oberek to najbardziej charakterystyczny taniec polski?

Gośćmi spotkania będą Leszek Rembowski – tancerz, choreograf, pedagog tańca, znawca technik i stylów polskich tańców narodowych oraz tańców dworskich; od 2002 r. kierownik artystyczny i choreograf wielokrotnie nagradzanego Zespołu Folklorystycznego  „Wielkopolanie”, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz dr Tomasz Nowak – muzykolog,  adiunkt w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, gościnnie wykładający w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina  oraz w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, wiceprezes Polskiego Forum Choreologicznego, sekretarz Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, ekspert Polskiej Sekcji Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels.

Spotkanie, które poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, poprzedzone zostanie zilustrowanym slajdami wykładem dr. Tomasza Nowaka pt. Przemiany gatunku mazura w latach 1795-1939 w świetle źródeł piśmienniczych, ikonograficznych, kinetograficznych i filmowych.

Wstęp wolny.

Projekt Czas na taniec! został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

Spotkanie będzie rejestrowane dla Pracowni Dokumentacji Tańca IMIT oraz Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.

Logo IMIT (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2. WSTĘP WOLNY.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close