Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Polonez nasz skarb” – spotkanie z Tomaszem Nowakiem

Zdjęcie: Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Polonez nasz skarb” – spotkanie z Tomaszem Nowakiem

materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Cracovia Danza zaprasza na pierwsze w sezonie 2018/2019 spotkanie z cyklu CZAS NA TANIEC!. Gościem wieczoru będzie Tomasz Nowak – etnomuzykolog, antropolog tańca, zastępca dyrektora Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Polski, chodzony, pieszy, wolny, powolny, okrągły, starodawny, staroświecki, chmielowy, gęsi, wielki – tak nazywano… poloneza, nasz taniec narodowy. Znany jest od wieków nie tylko w Polsce, ale także w Europie, jako taniec polski. Tańczony w szlacheckich dworkach, a także na dworach wysoko urodzonych, często odgrywał rolę reprezentacyjną. Na królewskich balach tańczony był na rozpoczęcie i pełnił funkcję prezentacji szlachty przed monarchą. Choć zmieniły się czasy, polonez do dziś otwiera bale. Dostojny i elegancki jest oprawą ważnych wydarzeń. Tańczymy go wszyscy, choćby tylko raz w życiu podczas studniówki. Czy jednak umiemy go tańczyć? Czy znamy jego figury czy tylko podstawowy krok? Czy mamy świadomość jego historii?

Właśnie o polonezie, jego historii, genezie i karierze nie tylko w Polsce, będzie mówił dr Tomasz Nowak, który ma na swoim naukowym koncie wiele artykułów o tańcu, autor książki Taniec narodowy w polskim kanonie kultury – pozycji, która zdobyła nagrodę główną w konkursie Narodowego Centrum Kultury za najlepszą pracę pisemną z zakresu historii muzyki polskiej.

Spotkanie wpisuje się w akcję promowania poloneza, prowadzoną przez Cracovia Danza. Tancerze Baletu od lat prowadzą warsztaty poloneza, a taniec ten jest częścią wielu spektakli zespołu. Wszystkie polonezowe działania Cracovia Danza spina wspólnym hasłem #PolonezCracoviaDanza.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, ul. Szczepańska 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close