Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Taniec, życie moje”: spotkanie z Martą Mirocką

Zdjęcie: Kraków/Balet Dworski „Cracovia Danza”: „Czas na taniec!” – „Taniec, życie moje”: spotkanie z Martą Mirocką

Grafika: Jarek Kubicki.

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Czas na taniec!. Gościem spotkania Taniec, życie moje będzie Marta Mirocka, artystka, której znaczenie dla krakowskiej sceny tanecznej trudno przecenić. Starsi melomani i miłośnicy baletu klasycznego pamiętają ją ze sceny Opery i Operetki w Krakowie. Kilka pokoleń tancerzy zna ja jako „panią profesor”.

Choć z wykształcenia jest inżynierem budownictwa lądowego i pracowała w tym zawodzie przez 20 lat, równolegle swoje życie związała z tańcem. Karierę baletową zaczynała jeszcze na studiach jako tancerka. W latach późniejszych dała się poznać jako choreograf i pedagog m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W krakowskiej Szkole Baletowej uczy już ponad 50 lat! Od 16 lat jest też jej dyrektorem artystycznym. W tym roku mury szkoły opuści 112. absolwent wykształcony pod okiem artystki.

Rozmowa dotyczyć będzie życia w tańcu, na scenie, jego blasków i cieni, sztuki łączenia życia artystycznego z codziennością. Artystka zostanie też zapytanao pracę choreografa, o spektakle, które zasłużyły na szczególne miejsce we wspomnieniach ich twórcy. Wreszcie uczestnicy spróbują się dowiedzieć, czy swoich sił w balecie może próbować każdy i z jakimi poświęceniami wiąże się wybór takiej drogi życiowej.

Rozmowa będzie ilustrowana pokazem zdjęć i fragmentów filmów z przedstawień w choreografii Marty Mirockiej.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Wstęp wolny.

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. Chcemy pokazać, że w ogólnym dyskursie o sztuce tancerze powinni mieć głoś, tak samo jak m.in. kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Zależy nam także, aby tymi spotkaniami skupić wokół naszej instytucji środowisko taneczne naszego miasta. Pragniemy, aby spotkania były jednocześnie uzupełnieniem edukacji tanecznej młodego pokolenia.

Organizator: Balet Dworski „Cracovia Danza”

Współorganizator: Oddział ZASP Kraków

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Kraków: Klub Aktora „Loża”, Rynek Główny 41

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close