Kraków: Balet Dworski Cracovia Danza „Paderewski. Fantazja i legenda” – chor. Romana Agnel, Alina Towarnicka

Zdjęcie: Kraków: Balet Dworski Cracovia Danza „Paderewski. Fantazja i legenda” – chor. Romana Agnel, Alina Towarnicka

fot. Erdem Yildiz, materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Balet Cracovia Danza zaprasza na spektakl Paderewski. Fantazja i legenda, przygotowany na obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to opowieść o Ignacym Janie Paderewskim – nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawienie, które pokazuje różne etapy życia gwiazdy największych scen i estrad, bożyszcza publiczności, zostało oparte na niepublikowanych listach Ignacego Jana Paderewskiego do Heleny Górskiej, jego drugiej żony. Listy, które były w posiadaniu mieszkającej w USA rodziny sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego, zostały podarowane Instytutowi Muzykologii UJ i są przechowywane w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej.

Historia opowiedziana tańcem pokaże najważniejsze momenty z życia artysty. Będzie i dziecięca radość, młodzieńcza tęsknota, euforia gwiazdora i… Polska, o której niepodległość postanowił zawalczyć Paderewski na salonach świata. A wszystko to w towarzystwie kobiet: pięknych, ponętnych i mądrych, które odegrały w życiu kompozytora dużą rolę.

Wielkim atutem tego spektaklu jest muzyka Paderewskiego, prezentowana na żywo, w doskonałej interpretacji pianisty, uznanego za najlepszego interpretatora muzyki tego kompozytora – Adama Wodnickiego. To właśnie utwory Paderewskiego nadają odpowiedni rytm i nastrój tej opowieści. Jednocześnie wspólna praca polskiego baletu z pianistą, który od lat 80. mieszka w USA, staje się symbolicznym zwróceniem uwagi na dwa kraje, w których Paderewski żył i działał.

Inscenizacja: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, Alina Towarnicka (scena III)

Kostiumy: Bożena Pędziwiatr

Konsultacja muzyczna: Adam Wodnicki

Występują:
Karolina Krupa, Aniela Madera, Bartosz Parszewski – studenci Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierownictwem prof. Andrzej Pikula– fortepian

Tancerze Baletu Cracovia Danza:

Marta Baranowska – Anna, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka

Nikoleta Giankaki – ciotka, mieszczka, Helena, Amerykanka, dama

Małgorzata Nabrzeska – Antosia, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka

Dominika Malaga – Amerykanka, dama

Krzysztof Antkowiak – ojciec, berlińczyk, Amerykanin, elegant

Jan Fečko – Babiński, berlińczyk, Amerykanin, salonowiec

Michał Kępka – Ignaś, berlińczyk, Amerykanin, szlachcic

Łukasz Szkiłądź – Ignacy, szlachcic

Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) do nabycia w punktach kasach teatru oraz na teatrvariete.pl.

Premiera spektaklu była wpisana w oficjalne krakowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach programu Wyzwolona 1918.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Krakowski Teatr Variété, ul. Grzegórzecka 71

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close