Kraków: Balet Dworski „Cracovia Danza” – „Śpiąca królewna” – pokazy przedpremierowe

Zdjęcie: Kraków: Balet Dworski „Cracovia Danza” –  „Śpiąca królewna” – pokazy przedpremierowe

Fot. ilja Van de Pavert

Wersja do druku

Udostępnij

Na finał jubileuszowego roku Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na przedpemierowe pokazy spektaklu dla dzieci Śpiąca Królewna.

Dariusz Brojek, choreograf:

Śpiąca Królewna jest marką rozpoznawalną na całym świecie. Jej nieśmiertelność na baletowych scenach zawdzięczamy genialnej muzyce Piotra Czajkowskiego i wspaniałej choreografii Mariusa Petipy. Należy jednak pamiętać, że kanwą do powstania libretta stała się baśń Charlesa Perraulta umieszczona w zbiorze Bajki Babci Gąski. Pisarz ten podniósł literaturę dziecięcą do rangi sztuki, dając tym samym współczesnym twórcom nieograniczoną możliwość adaptowania tychże utworów na scenę.

W spektaklu będzie można usłyszeć wybór utworów Jeana Baptisty Lully i Jeana Pchilipa Rameau, wspaniałych kompozytorów tworzących zarówno muzykę dworską, jak i baletową. To właśnie Lully, żyjący w czasach Charlesa Perraulta stworzył możliwość zaistnienia baletu klasycznego. Choreografia spektaklu oparta jest na krokach z traktatów z epoki uzupełniona została o elementy współczesnych technik tańca. Zabieg ten pozwala nie tylko na tak pożądaną przez widzów historyczną poprawność, ale także na swobodną wypowiedź artystyczną. Nie zabraknie scen, w których królować będzie dostojny menuet i niepokojący kontredans, by zaraz potem zaskoczyć nas fantazyjnym tańcem z parasolkami czy przejażdżką karocą. Będzie dworsko i baletowo, a wszystko we wspaniałych kostiumach Bożeny Pędziwiatr. Artystka inspirując się pełną elegancji i wytworności epoką baroku nie zapomniała o świecie baśniowości i dziecięcej wyobraźni. Wszystko uzupełnia prosta scenografia dająca przestrzeń dla tancerzy, w której kostiumy oddziałujące feerią barw same w sobie stanowić będą dekoracje. Balet Dworski od wielu lat skupia tancerzy zawodowych, dla których taniec barokowy jest uzupełnieniem klasycznego wykształcenia, tym samym gwarantując wysoki poziom artystyczny.

Scenariusz: Dariusz Brojek, Krzysztof Antkowiak,

inscenizacja i choreografia: Dariusz Brojek,

asystent choreografa: Krzysztof Antkowiak,

kostiumy: Bożena Pędziwiatr.

Występują: Romana Agnel, Marta Baranowska,  Nikoleta Giankaki, Anna Karabela, Małgorzata Nabrzeska, Alicja Petrus, Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Jan Fečko, Łukasz Szkiłądź, Filip Świeczkowski.

Filharmonia Krakowska: 4, 5 grudnia, godz.10 i 12

Krakowski Teatr Variété: 25 stycznia, godz. 19

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 10:00

Kraków: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, ul. Zwierzyniecka 1

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close