Kraków: Balet Dworski „Cracovia Danza” – „Życie dla tańca” – gala baletowa i „Harnasie” – chor. Leszek Rembowski

Zdjęcie: Kraków: Balet Dworski „Cracovia Danza” – „Życie dla tańca” – gala baletowa i „Harnasie” – chor. Leszek Rembowski

Harnasie. Fot. Ilja Van De Pavert

Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji 110. rocznicy urodzin profesor Janiny Strzembosz – tancerki, uczennicy Isadory Duncan, fantastycznej pedagog tańca, która wprowadziła w życie zawodowe nie tylko wielu tancerzy, ale także choreografów, Balet Dworski „Cracovia Danza” organizuje wieczór poświęcony jej pamięci. Podczas wieczoru pod hasłem Życie dla tańca odbędzie się również pokaz spektaklu Harnasie Karola Szymanowskiego. W pierwszej części wieczoru, nawiązującej do pamiętników pani profesor, wystąpią zespoły prowadzone przez jej wychowanków: Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy, wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, Teatr Tańca „Dzieci Krakowa”, Szkoła Tańca Jane Austen, Triada Armoutidou i tancerki Stowarzyszenia Tańca „Flora” Neoxorouda w Salonikach, uczennice prof. Marty Mirockiej ze Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie, a także Romana Agnel, która pokaże taniec hinduski.

Dopełnieniem tego widowiska będzie wystawienie baletu Harnasie Karola Szymanowskiego zrealizowanego przez Balet Cracovia Danza w choreografii Leszka Rembowskiego, spektaklu, który miał premierę w grudniu zeszłego roku. Harnasie po raz pierwszy będzie można zobaczyć na scenie teatralnej, a w rolę tytułową wcieli się występujący gościnnie Yauheni Yatskevich, solista baletu Opery Krakowskiej. Warto zaznaczyć, że Janina Strzembosz przyjaźniła się z Karolem Szymanowskim, opracowała nawet choreograficznie Harnasie, ale z powodu wybuchu II wojny światowej do wystawienia jej choreograficznej wizji nigdy nie doszło. Janina Strzembosz wzrastała w artystycznej atmosferze domu, w którym obecni byli przyjaciele jej rodziców, m.in. Richard Strauss, Ignacy Jan Paderewski czy Artur Rubinstein, stając się świadkiem najważniejszych wydarzeń artystycznych swojej epoki.

Profesor Janina Strzembosz, niezwykle utalentowana, dyrygent, choreolog, wykładowca plastyki i gestu scenicznego w Państwowej Szkole Dramatycznej, wykładowca Instytutu Choreograficznego w Zawodowej Szkole Choreograficznej, pedagog Studia Dramatycznego przy Teatrze Groteska i Studium Tańca Artystycznego, wykładowca Działu Operowego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, pedagog Studium Baletowego Opery Krakowskiej, wykładowca kursów choreograficznych i teatralnych w całej Polsce, wychowała ogromną rzeszę polskich tancerzy. Dzięki Janinie Strzembosz wielu pasjonatów tańca uzyskało zawód instruktora tańca, stając się często świetnymi choreografami. Każdy z nich kontynuuje dziedzictwo Pani Profesor, prowadząc własne zespoły i często mając swoich już znanych wychowanków.

Poprzez organizację wieczoru Życie dla tańca Balet Cracovia Danza stał się kontynuatorem wieloletniej tradycji pamięci o profesor Janinie Strzembosz.

Bilety: www.teatrvariete.pl.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Krakowski Teatr Variété, ul. Grzegórzecka 71.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close