Kraków/Bezkresy Kultury: „Taniec jako sztuka walki” – spotkanie wokół książki „Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (1455-1795)”

Zdjęcie: Kraków/Bezkresy Kultury: „Taniec jako sztuka walki” – spotkanie wokół książki „Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (1455-1795)”

Ilona Trybuła. Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Porównawcze Studia Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Pauza in Garden zapraszają na kolejne spotkanie z cyku Bezkresy Kultury, tym razem poświęcone będzie zagadnieniu tańca. Punktem wyjścia do dyskusji jest najnowsza publikacja dr. Wojciecha Klimczyka – Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (1455-1795).

Jeśli, jak twierdzi autor, kinesis, jako pole sił, w którym konceptualizuje się ruch, jest „przestrzenią walki o możliwość cielesnej ekspresji”, wówczas taniec staje się narzędziem tej walki. Nie jest on i nigdy nie był czynnością neutralną. Pozwala czy raczej zmusza do opowiedzenia się „za” i „przeciw” pewnym wartościom. Staje się zatem narzędziem politycznej walki.

O tańcu w ten sposób rozumianym, o tym, co generowało taniec na przestrzeni wieków, o problemach metodologicznych związanych z badaniem tańca i pomysłach na ich rozwiązanie, a także o kondycji tańca w dobie później nowoczesności, rozmawiać będą jego niestrudzeni badacze z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji – autor dr Wojciech Klimczyk oraz mgr Jadwiga Romanowska.

Publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2015.

Wojciech Klimczyk – socjolog z wykształcenia, z zamiłowania bliższy kulturoznawstwa, adiunkt w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Autor książek Erotyzm ponowoczesny i Wizjonerzy ciała. Panorama współczesnego teatru tańca.

Jadwiga Romanowska – kulturoznawczyni, komparatystka kultury, doktorantka na Wydziale Filozoficznym UJ, dyplomowana instruktorka tańca, jej pasją badawczą jest kultura flamenco, którą uczyniła przedmiotem swojej pracy doktorskiej.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Kraków: Pauza in Garden, ul. Rajska 12.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close