Kraków/Biopolis: Aleksandra Osowicz – warsztaty choreograficzne

Zdjęcie: Kraków/Biopolis: Aleksandra Osowicz – warsztaty choreograficzne

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Pracownia Kuratorska i Fundacja Performat zapraszają na warsztaty choreograficzne z Aleksandrą Osowicz, które odbędą się w ramach programu towarzyszącego rezydencji Karoliny Grzywnowicz w Ogrodzie Botanicznym UJ. Działania są częścią projektu Biopolis – cyklu rezydencji artystyczno-badawczych.

O warsztacie:

Za mocno skupiamy się na sobie samych, zapominając, że nie jesteśmy jedynymi zwierzętami na Ziemi – stwierdzenie Joanny Bednarek stało się punktem wyjścia dla praktyki choreograficznej Aleksandry Osowicz. Poprzez działania artystyczne Osowicz pragnie zwrócić uwagę na istnienie złożonej relacji pomiędzy ludźmi i innymi organizmami żywymi. W swojej praktyce wychodzi z założenia, że nie jesteśmy jedynym gatunkiem aktywnie kształtującym otoczenie – wpływają na nie inne zwierzęta, rośliny, bakterie, grzyby… Naturo-kulturowy kształt środowiska, jakie znamy, powstaje w wyniku tysięcy interakcji międzygatunkowych.

Podczas warsztatu, poprzez wykorzystanie praktyki improwizacyjnej, Osowicz zaproponuje uczestnikom namysł nad tym, w jaki sposób postrzegamy otoczenie i jaką nawiązujemy z nim relację, będąc w ruchu.

Wykorzystamy metody choreograficzne pozwalające rozwinąć uważność na otoczenie i umiejętność nawigacji pomiędzy kanałami uwagi – ćwiczenia percepcyjne i praktyki somatyczne. Szczególnie zależy mi na uaktywnieniu wyobraźni przestrzennej i świadomości ciała uczestników w relacji z otoczeniem. / Aleksandra Osowicz

O projekcie:

Projekt Biopolis obejmuje interdyscyplinarną konferencję naukową oraz trzy rezydencje artystyczno-badawcze, podczas których zostaną podjęte działania krytycznie badające relacje międzygatunkowe istniejące w miejskich przestrzeniach, sondujące problemy i sugerujące naukowo-artystyczne scenariusze rozwiązań.


Program oraz opis projektu: https://www.facebook.com/events/880795675678159/

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny. Rejestracja na stronie:

https://evenea.pl/event/841983-3/?fbclid=IwAR16kcrf8lgDUuFTEMQUew1R2WGpqwb0ozpyCY8Ljn4de0yeJsY3DyKWikU

Aleksandra Osowicz – tancerka, choreografka. Ukończyła Forum Danca – PEPCC – Choreography, Dance Research and Training w Lizbonie oraz Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Fotografia i Multimedia. Stypendyska wiedeńskiego programu danceWEB 2017. Członkini kolektywu Centrum w Ruchu. Pierwszy kontakt z tańcem miała w 1995 roku. Od tego czasu występowała na deskach wielu teatrów repertuarowych oraz niezależnych przestrzeni artystycznych w Polsce i Europie. Od 2010 związana z portugalską sceną choreografii eksperymentalnej (DEPARTS). Współzałożycielka lizbońskiego kolektywu THIS TAKES TIME. Jako performerka współpracowała m.in. z Anią Nowak, Anią Nowicką, Benem Riepe, Doris Ulrich, Magdą Ptasznik, Renatą Piotrowska-Auffret, Rodrigo Garcia czy Ulą Sickle. Swoje prace choreograficzne pokazywała w przestrzeniach miejskich, domowych, galeryjnych i teatralnych między innymi w Centro de Arte Contemporáneo de Andalucia (Walencia), Triennial of Contemporary Art (Izmir), Alkantara Festival (Lizbona), Espaco do Tempo (Montemor o Novo), PACT Zollverein (Essen). W swoich pracach poszukuje alternatywnych rozwiązań teatralnych, przestrzeni, w których odbywa się performans oraz relacji widz−performer, opartych na równościowym współuczestnictwie. Od kilku lat rozwija swoje zainteresowania sztuką pro-zwierzęcą. Interesują ją obszary pomiędzy sztuką a nauką. Bada relacje międzygatunkowe i różne modele współobecności.

Projekt tworzy Pracownia Kuratorska w składzie: Zuzanna Berendt, Maciej Guzy, Agata Kwiatkowska, Witold Loska, Anna Majewska, Anna Olszak, Ada Ruszkiewicz, Wiktoria Tabak, Weronika Wawryk

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
www.krakow.pl
ngo.krakow.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:30

Kraków: Ogród Botaniczny UJ, ul. Kopernika 27, godz. 11.30-15.30

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close