Kraków: „Biopolis” – spotkania panelowe

Zdjęcie: Kraków: „Biopolis” – spotkania panelowe

Magda Jędra i Anna Steller „To się nigdy nie skończy”

Wersja do druku

Udostępnij

Pracownia Kuratorska serdecznie zaprasza na spotkanie z artystkami i artystami oraz badaczkami i badaczami zaproszonymi do udziału w interdyscyplinarnych rezydencjach, które są częścią projektu Biopolis.

Trwa szósta katastrofa – tak określa się zachodzące obecnie na Ziemi masowe wymieranie gatunków, które doprowadzi do prawdopodobnie nieodwracalnej zagłady środowiska, jakie znamy. Żyjąc w metropolii, jesteśmy połączeni setkami relacji międzygatunkowych. Podobnie jak inne zamieszkujące ją z nami organizmy, funkcjonujemy w stanie ciągłego zagrożenia spowodowanego zmianą klimatu.

Celem projektu Biopolis jest zdefiniowanie na nowo pojęcia odpowiedzialności za przestrzeń, którą dzielimy z innymi organizmami. Jego organizatorzy chcą szukać nowych sposobów współistnienia z nimi w przestrzeni metropolii oraz etycznych propozycji koniecznych do przeformułowania relacji międzygatunkowych.

Zaprosili do współpracy artystki i artystów zajmujących się sztukami wizualnymi, choreografią i dźwiękiem oraz badaczki i badaczy specjalizujących się w plant studies, ekoakustyce, krytyce instytucji kultury, performatyce i dziedzinach pokrewnych. Pragnąstworzyć pole do transdyscyplinarnej współpracy wobec kryzysu klimatycznego oraz doprowadzić do spotkania tych narracji dotyczących miejskiej ekologii i środowiska, które funkcjonują odrębnie.

Plan wystąpień:

10.00-10.30 – otwarcie konferencji i prezentacja Pracowni Kuratorskiej poświęcona projektowi Biopolis

10.45-12:45 – panel poświęcony rezydencji w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego

rozmówca i rozmówczynie: Mateusz Borowski, Karolina Grzywnowicz, Aleksandra Janus

prowadząca: Zuzanna Berendt

13.45-15.45 Korekta do ćwiczeń dźwiękowych” – rozmowa poświęcona ekoakustyce

rozmówca: Wojciech Blecharz

prowadzący: Filip Szałasek

Słuchanie jako trening uważności to już banał. Ćwiczeniom dźwiękowym Pauline Oliveros czy Raymonda Murraya Schafera idą w sukurs apki medytacyjne, warsztaty mindfullness, youtuberzy. Czy w zmieniającym się świecie wskazówki awangardzistów nie tracą jednak na aktualności? Możliwe, że koncepcje takie jak deep listening czy sound education

wymagają korekty, biorącej pod uwagę nie tylko rozwój technologii, ale i rosnącą uważność na Innego. W trakcie dyskusji przywołamy klasyczne treningi dźwiękowe i zweryfikujemy ich skuteczność.

16:00-18.00 Ciało w ciało z nie-ludzkim – panel poświęcony nieantropocentrycznym praktykom w choreografii

rozmówczynie: Aleksandra Borys, Agata Siniarska

prowadzące: Agata Kwiatkowska, Anna Majewska

Pracownię tworzą: Zuzanna Berendt, Maciej Guzy, Agata Kwiatkowska, Anna Majewska, Anna Olszak, Ada Ruszkiewicz, Wiktoria Tabak, Weronika Wawryk

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Kraków: Uniwersytet Jagielloński, Collegium Kołłątaja, sala 3, ul. św. Anny 6, w godz. 10.00-18.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close