Kraków/ Celebracje. Choreografie kobiecości/ Performanse choreograficzne na Łąkach Nowohuckich: Aleksandra Borys „re-Membering”

Zdjęcie: Kraków/ Celebracje. Choreografie kobiecości/ Performanse choreograficzne na Łąkach Nowohuckich: Aleksandra Borys „re-Membering”

Fot. Jakub Wiitchen

Wersja do druku

Udostępnij

Karolina Wycisk zapraszają na pokaz performansu Aleksandry Borys re-Membering, który odbędzie się w ramach projektu kuratorskiego Celebracje. Choreografie kobiecości, a zarazem do odkrywania Łąk Nowohuckich – ich geografii, mieszkańców, architektury. W 2003 roku obszar liczący niemal 60 hektarów został uznany za użytek ekologiczny. Powstał na terenie istniejącego w średniowieczu starorzecza Wisły, co do dziś uwidacznia się w unikatowej florze i faunie łąk: rzadkich odmianach kwiatów, ptaków, motyli, owadów rzecznych. Niezwykła lokalizacja łąk, w samym centrum Nowej Huty i tuż obok placu Centralnego, powoduje, że miejsce to wydaje się niemal wyklęte, a zarazem magiczne, tajemne i pociągające. Jest symbolem nieustającej transformacji (wewnętrzne przeobrażenia obszaru) jednoczesnej z walką o stałość (obszar wyjęty z planu rozbudowy Nowej Huty), ale też swoistego konfliktu: symbiozy (łąki paradoksalnie wpisują się w industrialne otoczenie) i wykluczenia (są nieco zapomnianym rezerwatem).

Realizując działania artystyczne w przestrzeni Nowej Huty, na zielonych terenach Łąk Nowohuckich, organizatorzy chcą poszerzyć definicji pole znaczeniowe choreografii o choreografię poza-sceniczną i poza-ludzką. Nie chodzi bowiem tylko o ruch ludzkich ciał, ale też dynamikę przestrzeni zastanej, naturalnej – o to, w jaki sposób organizmy żywe tworzą choreografię niewidzialną dla ludzkiego oka, jak ludzkie ciała wpisują się w tę sieć relacji i zależności. Zapraszamy artystki i artystów, aby praktykowali na Łąkach Nowohuckich.

Aleksandra Borys, eksperymentująca z ideą ciała ludzkiego jako przedłużenia środowiska, podzieli się swoją praktyką artystyczną. Łącząc (nie)pamięć przeszłości z fantazją o przyszłości, stworzy relację do tego, co tu i teraz. Ruch bowiem powstaje w momencie spotkania materii z antymaterią –  ta inspiracja artystki może być trafnym podsumowaniem choreograficznych eksperymentów.

Performans re-Membering jest fantazją na temat kosmologii związanej z kręgami kamiennymi na Kaszubach. Dzięki innej pamięci przeszłości, przefokusowanej teraźniejszości, wydarzenie przypomina przyszłość – zarazem jest to swoisty sposób radzenia sobie z multi-kryzysem naszych czasów i nieznaną przyszłością.

Projekt powstał w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aleksandra Borys – ukończyła kierunek Art and Science w Central Saint Martins/ Uniwersytet Sztuki w Londynie, wcześniej studiowała taniec w szkole Codarts w Rotterdamie. Jest także absolwentką Państwowej Szkoły Baletowej  w Łodzi. Pracuje zarówno na polu choreografii, jak i sztuk wizualnych, wideo, instalacji, fotografii, ekologii, astronomii, i kosmologii.

W razie niepogody, organizatorzy proszą o zabranie cieplejszych ubrań i parasoli. Można też zabrać ze sobą koc. Performans będzie trwał godzinę. Wstęp na performans jest bezpłatny. Uczestnicy spotykają się na tyłach budynku Nowohuckiego Centrum Kultury, na parkingu przy Łąkach Nowohuckich.

***

Pokaz w ramach projektu kuratorskiego Karoliny Wycisk Celebracje. Choreografie kobiecości wokół zagadnienia kobiecej choreografii, twórczości kobiet-artystek, ich metod pracy w obrębie współczesnej choreografii, zagadnień „eko-choreografii” oraz choreografii społecznie zaangażowanej. Realizacja projektu przypada na setną rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, a tym samym możliwości społecznego samostanowienia. Dlatego projekt przybiera formułę artystycznej „celebracji” — performatywnego programu, w ramach którego odbędą się pokazy performansów o tematyce społecznie istotnej, eksperymenty choreograficzne w przestrzeni publicznej oraz rozmowy z artystkami.

Zrealizowano w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

www.krakow.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Łąki Nowohuckie. Uczestnicy potykają się na tyłach budynku Nowohuckiego Centrum Kultury, na parkingu przy Łąkach Nowohuckich.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close