Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA zaprasza na spektakl powarsztatowy Patrycji Jarosińskiej pt. Język (z) ciała. Pokaz będzie tłumaczony na PJM/język foniczny. Wejście na wydarzenie jest darmowe.
Pokaz będzie efektem warsztatów ruchowych prowadzonych przez g/Głuchą artystkę – Patrycję Jarosińską. Choreografia powstanie podczas procesu, który skupi się na języku ciała wynikającego z gestów PJM (polskiego języka migowego). Ten język jest językiem wizualno-przestrzennym i ekspresyjnym, dlatego podczas procesu artyści będą go badać i szukać możliwości, jakie daje do wypracowania nowych kierunków ruchu ciała. Bazą do działań choreograficznych będą poszczególne znaki i frazy z PJM.
Realizatorzy:
prowadząca: Patrycja Jarosińska
osoby występujące: Paulina Olszewska, Agnieszka Janosz, Paulina Łuka, Grażyna Ziaja, Agnieszka Kociołek, Yana Sokolenko, Dajana Chwesińska, Patrycja Alenkuć
tłumacz PJM/foniczny: Jakub Studziński
konsultacja artystyczna: Katarzyna Anna Małachowska
muzyka: Piotr Reomer
zdjęcia: Klaudyna Schubert
projekt plakatu : Andrea Nikolov
wsparcie produkcji: Anna Rejowska
obsługa techniczna: Mariusz Gąsior
O prowadzącej:
Patrycja Jarosińska – niesłysząca pedagożka, tancerka i aktorka. Jej głównym językiem jest polski język migowy. Tańca uczyła się od osób słyszących, ale w swojej indywidualnej praktyce szuka połączenia ruchu z językiem migowym. W ostatnich latach brała udział w różnych projektach inkluzywnych, w których wspólnie tworzyły osoby słyszące i g/Głuche (m.in. w ramach programu „Taniec i niepełnosprawność” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca czy w ramach projektu „Translacje” Krakowskiego Teatru Tańca). Występowała w nagradzanych spektaklach, takich jak: Wojna w niebie (Cricoteka 2018), Siostrzeństwo/sisterhood (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie 2021), Translacje (Cricoteka 2022), Kurtyna Kobiet (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie 2023). Uczestniczka licznych programów rezydencyjnych m.in. w METAL Chauffeur’s Cottage w Peterborough (Wielka Brytania), laboratorium „Taniec i niepełnosprawność – przekraczanie granic” w Teatrze ROZBARK w Bytomiu, czy w Dance Air w Hadze (Holandia) w ramach projektu Europe Beyond Acces, Choreografia i reżyseria światła autorstwa „Ruchome Graffiti” (Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, 2023). Ukończyła Kurs tańca współczesnego i kompozycji ruchu w Krakowie. Stypendystka Prezydenta Miasta Krakowa.