Kraków/Dni Indyjskie 2014: Spektakl klasycznego indyjskiego tańca kathak w wykonaniu Anuja Mishry i Nehy Singh

Zdjęcie: Kraków/Dni Indyjskie 2014: Spektakl klasycznego indyjskiego tańca kathak w wykonaniu Anuja Mishry i Nehy Singh

Fot. z materiałów organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Pokaz klasycznego północnoindyjskiego tańca kathak w wykonaniu wybitnych artystów Anuja Mishry i Nehy Singh. Artyści zabiorą widzów w taneczną podróż przez dzieje i wielokulturowy pejzaż tradycji kształtujących kathak: świeckich i religijnych, dworskich i ludowych, hinduskich i muzułmańskich. Taniec ten to połączenie gracji i delikatności z dynamicznością i wigorem, spontanicznej improwizacji z matematyczną precyzją. Tancerze zademonstrują rozmaite aspekty sztuki kathak: od ilustracji znanych motywów z mitologii i literatury indyjskiej, poprzez przejmującą ekspresję uczuć, subtelną mimikę, symboliczne gesty, wdzięczne ruchy i pozy, po zachwycające partie rytmicznych improwizacji, porywających stepów i spektakularnych piruetów.

Anuj Mishra reprezentuje trzynaste pokolenie tradycyjnej rodziny muzyków szkoły Varanasi gharana. Rozpoczął naukę tańca kathak w wieku siedemnastu lat pod okiem swojego ojca, Arjuna Mishry – słynnego nauczyciela, tancerza i choreografa, który doskonalił swoje umiejętności u Pandita Birju Maharaja. Swój talent zaprezentował na najważniejszych festiwalach tańca w Indiach i poza ich granicami. Współpracował ze znanymi choreografami, jak Karine Saporta, Mallika Sarabhai, Kumudini Lakhia, Rukmini Chaterjee, czy Lata Pada oraz uczestniczył w licznych międzynarodowych projektach artystycznych. Na swoim koncie ma liczne wygrane w konkursach krajowych i międzynarodowych, medale oraz prestiżowe tytuły Shringarmani i Nritya Kawomudhi.

Neha Singh to wiodąca tancerka Arjun Mishra Dance Company. Szkoliła się u Pandita Arjuna Mishry – słynnego mistrza tańca kathak szkoły Lucknow gharana. Występowała na najważniejszych indyjskich i międzynarodowych scenach tańca, między innymi we Francji, Włoszech, Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii, Rosji i Libanie. Zdobywczyni licznych nagród i odznaczeń. Eksploruje również inne techniki taneczne, wypracowując własny, innowacyjny styl tańca mogolskiego i semi-klasycznego.

Więcej informacji na temat artystów i ich twórczości wraz z nagraniami występów można znaleźć na stronach:

www.lucknowkathakacademy.com

http://www.youtube.com/user/anujkathakmishra

https://www.facebook.com/anujkathakmishra

Sprzedaż biletów w cenie 15 zł rozpocznie się godzinę przed spektaklem
Organizatorzy: Zakład Indianistyki UJ, Koło Naukowe Indologów UJ, Koło Naukowe Religioznawców UJ

Sponsorzy: Mayura Patil, Restauracja Indyjska RotiRoti, Uniwersytet Jagielloński
Partnerzy: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Akademia Tańca i Walki GOTA

Patroni medialni: Centrum Studiów Polska-Azja, Magazyn Studencki

„Płyń pod prąd”, Portal Studencki dlastudenta.pl, Radio Kraków, Radio Studenckie Egida, Studenckie Radio 17

Patronat honorowy: Ambasada Indii w Warszawie

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Kraków: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close