Kraków: Dzień Tańca z „Cracovia Danza” 2014

Zdjęcie: Kraków: Dzień Tańca z „Cracovia Danza” 2014

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach wydarzenia w PWST w Krakowie odbędzie się uroczysta gala z okazji Dnia Tańca z „Cracovia Danza” połączona z premierą spektaklu pt. A l’Espagnol w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” oraz zaproszonych Gości: prof. Elżbiety Stefańskiej i Małgorzaty Matuszewskiej.

Przedstawienie zabierze widzów w podróż do fascynującego i barwnego świata tańca hiszpańskiego od XVI do współczesności. Niezwykle bogata i różnorodna kultura hiszpańska inspirowała od wieków muzyków, pisarzy, malarzy, mistrzów tańca. Na salach balowych i na teatralnych scenach nie mogło zabraknąć tematów i choreografii zaczerpniętych z szalonych, egzotycznych hiszpańskich „fiestas”. W spektaklu pojawią się oryginalne choreografie dworskich tańców hiszpańskich z XVI wieku, takich jak Espagnoletta, Canario czy Pavane d’Espagne. Zaprezentowane zostaną także fragmenty słynnej historii Don Quichota z La Manchy w pantomimicznej burlesce do muzyki G. Ph. Telemanna, pt. Don Quichotte.

Okres baroku był wyjątkowo bogaty w formy taneczne zaczerpnięte z repertuaru hiszpańskiego. Na dworze francuskim zafascynowanym hiszpańską kulturą mistrzowie tańca tworzyli wiele tańców i baletów w guście á l’espagnol. Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” zaprezentują więc oryginalne wariacje Folie d’Espagne oraz słynne Air Espagnol z suity J.B. Lully z comédie-ballet Mieszczanin szlachcicem J. B. Molière’a.

XIX i XX wiek również obfitowały w tematy hiszpańskie. „Taniec hiszpański” stał się obowiązkową pozycją każdego baletowego divertissement. W tej części prezentowany będzie odtworzony przez Alinę Towarnicką taniec z początku XIX wieku „Cachucha”, wykonywany jako solo przez wybitną tancerkę Fanny Elssler. Widzowie będą mogli również podziwiać słynną partię Kitri z baletu Don Quichotte” L. Minkusa oraz solo Młynarza z Baletu Trójgraniasty kapelusz M. de Falli.

Niespodzianką tego wieczoru będzie prezentacja – po raz pierwszy w Krakowie – znanego Fandanga A. Solera w wykonaniu klawesynistki prof. Elżbiety Stefańskiej oraz tancerki flamenco – Małgorzaty Matuszewskiej.

Inscenizacja: Romana Agnel

Choreografie oryginalne: Fabritio Caroso, Cesare Negri, Thoinot Arbeau (XVI wiek)

Marius Petipa (XIX wiek)

Leonid Miasin (XX wiek)

Choreografia: Romana Agnel, Alina Towarnicka-Niedźwiedź, Dariusz Brojek

Choreografia: Fandanga A. Solera: Małgorzata Matuszewska

Kostiumy i scenografia: Monika Polak-Luścińska

Występują:

Goście: prof. Elżbieta Stefańska – klawesyn

Małgorzata Matuszewska – taniec

oraz Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”:

Romana Agnel, Monika Kieliba, Alicja Petrus, Anna Sufryda (gościnnie),

Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Jan Fečko, Miłosz Kozłowski

 

Bezpłatne wejściówki na Galę z okazji Dnia Tańca z Cracovia Danza można odebrać:

– w Punktach Informacji Miejskiej – InfoKraków: ul. Św. Jana 2 i Pawilon Wyspiańskiego

– w biurze B. D.  „Cracovia Danza” (pl. Na Groblach 7, II piętro) w godz. 10.00 -14.00, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (12) 421-08-36 lub mailowej: cracoviadanza@cracoviadanza.pl

Uwaga: liczba wejściówek jest ograniczona.

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Organizator: Balet Dworski „Cracovia Danza”

Współorganizator: Fundacja „Ardente Sole”

Partner: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Punkty Informacji Miejskiej – InfoKraków, Move Media

Sponsorzy: FP Multimedia, Restauracja „Chimera”

Patroni medialni: TVP Kraków, „Dziennik Polski”, Dwutygodniki: „Kraków pl”, „Nowy Kurier Krakowski”, Tygodnik „Gość Niedzielny”, portale: taniecPOLSKA.pl, PolskaMuza.eu, Magiczny Kraków, Telewizja M; Współpraca redakcyjna: Miesięcznik „Karnet”, RMF Classic

Więcej na: www.cracoviadanza.pl

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków:Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego, Scena im. St. Wyspiańskiego, ul. Straszewskiego 22.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close