Kraków/Festiwal KRoki 2014: Agata Maszkiewicz „Polska”

Zdjęcie: Kraków/Festiwal KRoki 2014: Agata Maszkiewicz „Polska”

Fot. z materiałów organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki: Pomiędzy światami zostanie pokazany spektakl Agaty Maszkiewicz Polska. Projekt Polska odnosi się do dwóch zjawisk: sympatii i empatii. Spektakl, korzystając z różnych środków wyrazu, takich jak taniec, performance, muzyka oraz wideo, lekko humorystycznie prowokuje widza do fizycznej reakcji na to, co widzi. Jedni odczują zażenowanie, inni będą zmagać się z własnymi projekcjami i wyobrażeniami na temat tańca. Większość zapewne pomyśli o performance i performatywności, o osiągnięciach i sukcesach, ale także o urazach i porażkach, jakich w tańcu doświadczyli. Tancerka ubrana jest w sportowy narodowy strój biegaczki. Jej ciało nie może uciec przez kulturowymi uwarunkowaniami.

Pomysł, choreografia, wykonanie: Agata Maszkiewicz
Wideo, dźwięk, światło: Vincent Tirmarche
Muzyka: Miles Davis, The Rolling Stones, Zespół z Gąbina/Piotr Figurski/Piotr Kłyś
Produkcja: VierHochDrei/Lisa Schmidt
Koprodukcja: Workspace Brussels, imagetanz/brut Wien and Art Stations Foundation Poznań ze wsparciem Kulturabteilung der Stadt Wien oraz Bundesministerium für Unterricht, Kunst und Kultur

Agata Maszkiewicz – urodzona w Warszawie choreografka i performerka. Pracuje głównie w Austrii i we Francji, także w Poznaniu, we współpracy z Art Stations Foundation (program Stary Browar Nowy Taniec). W 2009 ukończyła studia taneczne w Institute of Dance Arts w Anton Bruckner Privatuniversitaet w Linz. Była stypendystką programu Dance Web 2006. W 2007 r. kontynuowała edukację w Centrum Choreograficznym w Montpellier jako uczestniczka programu ex.er.ce. pod kierownictwem Xaviera le Roy’a. Współpracuje z innymi artystami – m.in. z kolektywem Superamas (You Dream, Big 3 ,Casino), Ivaną Müller (60 minutes of opportunism), Alix Eynaudi (Komposition, The Visitants, long long short long short) i Anne Juren (Komposition). Niektóre z tych prac można było obejrzeć również w Polsce – Big 3 podczas 9. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł w Warszawie, czy Komposition (Stary Browar Nowy taniec na Malcie, Poznań 2011).

Artystka tworzy również własne spektakle – do tej pory m.in. Snowflakes (premiera 2008, Sommerszene w Salzburgu), solowa Polska (2009) i Don Kiewicz i Sanczo Waniec (2011) – dwie ostatnie miały premiery w Brut Theater w Wiedniu. Krajowa premiera pierwszej solowej pracy artystki – Polski – odbyła się w Art Stations Foundation (2009), podobnie jak polska premiera spektaklu Duel. W swoich pracach wykorzystuje choreografię jako podstawowy środek dramaturgiczny. Interesuje ją taniec w szerokim znaczeniu, rozumiany jako mniej lub bardziej zorganizowany ruch, niekoniecznie ludzkich ciał. Punktem odniesienia jest dla niej otaczająca rzeczywistość społeczna, którą stara się przekształcać na scenie – czasem w sposób poetycki, innym razem humorystyczny. Prace artystki były pokazywane m.in. w Austrii, Belgii, Francji, w Izraelu, na Wegrzech, w Niemczech oraz Czechach.

Bilety: 20/25zł

Po spektaklu, o godzinie 21.50 odbędzie się spotkanie z artystką w kawiarni Pauza in Garden (wstęp wolny).

HARMONOGRAM

Więcej: http://www.mos.art.pl/spektakl/pl/451/kroki-harmonogram

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close