Kraków/Festiwal KRoki 2014: Emio Greco, Pieter C. Scholten „Rocco”

Zdjęcie: Kraków/Festiwal KRoki 2014: Emio Greco, Pieter C. Scholten „Rocco”

Fot. Laurent Ziegler

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki: Pomiędzy światami zostanie pokazany spektakl Rocco Emio Greco, Pietera C. Scholtena. W przedstawieniu tancerze stają się bokserami a bokserzy zmieniają się w tancerzy. Ring bokserski jest areną konfrontacji pełną przepychanek, zwinnej pracy stóp oraz pełnej wirtuozerii gry taktycznej. Napięcie stopniowo narasta podczas kolejnych rund, w trakcie których kolejne zwarcia między walczącymi prowokują do kontrataku. W przedstawieniu ROCCO tancerze reprezentują ideę braterstwa w każdym jego wymiarze: współistnienie dobra i zła, tego co diabelskie i tego, co anielskie, tego, co androgeniczne i tego, co kazirodcze. Są Kainem i Ablem, Remusem i Romulusem, Flipem i Flapem.

 

W walce bezpośredniej relacje rodzinne wystawione zostają na próbę, istocie ludzkiej zostaje rzucone wyzwanie, by przekroczył własne granice fizyczne i psychiczne. Jesteście gotowi na knock-out? To będzie prawdziwie mroczna jazda. Przedstawienie ROCCO zainspirowane zostało filmem Luchino Viscontiego Rocco e i suoi Fratelli (Rocco i jego bracia). Oryginalna fabuła jest opowieścią o braterstwie i walce o lepsze życie. To historia o poszukiwaniu własnej tożsamości przez tych, którzy pozbawieni zostali korzeni. Potencjał, jaki tkwi w granicach wytrzymałości fizycznej i psychicznej, który Visconti pokazuje w swoim filmie, znajduje swoje odzwierciedlenie w produkcji tanecznej ICKamsterdam. Poddanie się, nieuniknione w bokserskich scenach filmu, analogicznie oddane zostało przez fizyczne zaangażowanie tancerzy.

 

Choreografia, reżyseria: Emio Greco, Pieter C. Scholten

Wykonawcy: Dereck Cayla, Quentin Dehaye, Arnaud Macquet, Michele Rizzo / Ivan Montis . Za rolę w przedstawieniu ROCCO, C. Guerematchi został nominowany do nagrody the Swan za ‘Najlepsze przedstawienie teatralne’ 2012

Podukcja: ICKamsterdam

Kostiumy: Clifford Portier

Światło: Paul Beumer, Pieter C. Scholten

 

Emio Greco, Pieter C. Scholten – duet choreografów, od 1995 roku pracują razem szukając nowych form tanecznych. Ich pierwsze dzieło powstało w 1996 roku, jednoosobowe przedstawienie Bianco dało początek kolejnym wszechstronnym projektom realizowanym konsekwentnie w tym samym duchu. W latach 1996-2002 stworzyli trylogię Fra Cervello e Movimento (Między rozumem i ruchem), a ich grupowe przedstawienia takie, jak Rimasto Orfano dały im międzynarodową sławę w świecie teatralnym. Następnie, skierowali działalność swoją i swojej grupy w stronę opery, muzyki, filmu. Te międzygatunkowe wycieczki doprowadziły do powstania pięciu przedstawień inspirowanych Boską Komedią Dantego. W latach 2006-2010 premierę miały kolejno HELL (PIEKŁO), [purgatorio] (czyściec) oraz you PARA | DISO (ty RAJ). Cykl zamykało przedstawienie La Commedia (Komedia) z 2012 roku. Od 2012 roku, od momentu realizacji projektu lokalizacyjnego Addio all Fine (Pożegnanie z Końcem), twórcy wykonali zwrot w stronę kolejnego obszaru artystycznego – tym razem skupiając się na ciele jako przestrzeni społecznej. Od samego początku Greco i Scholten dążyli do tego, aby postrzegać taniec w kontekście interdyscyplinarnym. Ich manifest – Source (Źródło), który powstał w roku 1996, ustala siedem zasad tańca oraz sposób ich oddziaływanie na ciało i widza. Opracowanie powyższego manifestu doprowadziło, w roku 2009 do powstania International Choreographic Arts Centre (ICKamsterdam) (Międzynarodowego Centrum Sztuki Choreograficznej), prowadzonego wspólnie przez obu artystów. Greco i Scholten otrzymali wiele lokalnych i międzynarodowych nagród w dziedzinie tańca, między innymi the Swan za przedstawienie ROCCO jako „Najlepszej produkcji tanecznej” 2012. W styczniu roku 2013 ICKamsterdam uznane zostało za Kompanię Tańca miasta Amsterdam. ICKamsterdam sponsorowane jest przez the Dutch Performing Arts Fund oraz Radę Miasta Amsterdam.

 

Bilety: 35/45zł

 

Po spektaklu, o godzinie 21.30,  odbędzie się spotkanie z artystami w kawiarni Pauza in Garden. 

 

HARMONOGRAM

 

Więcej: http://www.mos.art.pl/spektakl/pl/451/kroki-harmonogram

 

 

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close