Kraków/Festiwal KRoki 2014: Gob Squad „Dancing about”

Zdjęcie: Kraków/Festiwal KRoki 2014: Gob Squad „Dancing about”

Fot. David Baltzer

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki: Pomiędzy światami zostanie pokazany spektakl zespołu Gob Squad Dancing about. W swoim pierwszym projekcie tanecznym po prawie 20 latach wspólnej działalności, Gob Squad wpadł na pomysł stworzenia nowej przestrzeni tanecznej, częściowo nawiązującej do konwencji klubu nocnego, częściowo do rytualnego kultu, częściowo ekspresyjnej terapii tanecznej. Taniec sam w sobie jest formą i treścią Dancing About.

Na przestrzeni wieków ludzie zbierali się żeby razem brać udział w tanecznych rytuałach wyrażających pragnienia i emocje. Gob Squad szuka tej formy pierwotnej euforii, która pochodzi z tańca, chce ją wykorzystać, aby pokazać w jakim miejscu jesteśmy, jako jednostka i jako grupa. W Dancing about, tancerze dają z siebie wszystko, aby obrócić własną słabość, ukryte pasje lub noszone piętno w jak najbardziej zachwycającą formę taneczną. Paradoks kultu jednostki i jednoczesnej potrzeby socjalizacji leży u podstawy dramatu tego przedstawienia. Tancerze tworzą tymczasowe zespoły, zmieniając indywidualne „ja” w potencjalne „my”. Jeden tańczy za wszystkich, wszyscy tańczą za jednego. Artyści reprezentują różne grupy społeczne: ‘ateistów’, ‘optymistów’ lub ‘dzieci alkoholików’, które tworzą nieustannie zmieniające się diagramy Venna, ilustrują przynależność, odwagę, aby z dumą bronić danej mniejszości, choćby była ona tylko jednoosobowa.

Lubimy tańczyć.

Lubimy tańczyć i lubimy pić.

Lubimy pić i musimy pić żeby lepiej radzić sobie w życiu.

Lubimy pić miętową herbatę.

Przynajmniej jedno z naszych rodziców jest alkoholikiem, taka jest prawda.

Martwimy się o naszych rodziców.

Boimy się starości i niedołężności.

Braliśmy już udział w terapii.

Nie wierzymy w terapię.

Gob Squad – grupa, w której skład wchodzą artyści z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Tworzą performansy i filmy, których celem jest poszukiwanie piękna w tym, co zwykłe i mądrości w słowach osób nieznajomych, mijanych na ulicy. Są kolektywem artystycznym, który w stałym składzie ma 7 członków pracujących wspólnie nad koncepcją, kierunkiem artystycznym oraz wykonaniem danego dzieła. Do pracy przy projektach zapraszają artystów, performerów oraz pracowników technicznych spoza grupy. Szukają i odkrywają miejsca styku teatru i sztuki, sfery medialnej i prawdziwego życia. Poza teatrem i galeriami sztuki, lokalizują swoje dzieła w centrum miejskiego życia – w domach, sklepach, na stacjach metra, parkingach, w hotelach, lub bezpośrednio na ulicy. Codzienność życia i magia, banalność i utopia, realizm i rozrywka wszystkie te koncepcje kolidują ze sobą. Często zwracają się do publiczności, aby przekroczyła granice tradycyjnej roli widza pasywnego w celu odkrycia jaki może to przynieść efekt. Rozpoczęli swoją działalność w Nottingham w roku 1994, i chociaż obecnie tworzą głównie w Berlinie, regularnie realizują projekty i prezentują swoje dokonania na terenie Wielkiej Brytanii, korzystając z  siedziby w Nottingham. Swoje dzieła pokazują regularnie na terenie Europy. Z repertuarem przemierzyli wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy.

Bilety: 35/45zł

Po spektaklu, o godzinie 21.15 odbędzie się spotkanie z artystami w kawiarni Pauza in Garden (wstęp wolny).

HARMONOGRAM

Więcej: http://www.mos.art.pl/spektakl/pl/451/kroki-harmonogram

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close