Kraków/Festiwal KRoki 2014: Jonathan Burrows, Matteo Fargion „Cheap Lecture” i „The Cow Piece”

Zdjęcie: Kraków/Festiwal KRoki 2014: Jonathan Burrows, Matteo Fargion „Cheap Lecture” i „The Cow Piece”

Fot. Herman Sorgeloos

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki: Pomiędzy światami zostaną pokazane spektakle Cheap Lecture oraz The Cow Piece Jonathana Burrowas i Matteo Fargiona. Jonathan Burrows i Matteo Fargion opisują swoje dokonania na „własnej skali dokonań i człowieczeństwa”. W procesie tworzenia wykorzystują proste, mało spektakularne elementy, ale efekt, jaki uzyskują to prawdziwa wirtuozeria, czysta przyjemność, nawet jeśli widz zmuszony jest do myślenia. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat artyści stworzyli duety, które przeciwstawiają się formalnej kompozycji muzycznej, stawiając na radykalne i otwarte podejście do przedstawienia i publiczności. Cheap Lecture oraz The Cow Piece prowadzą dialog ze strukturą dzieła Johna Cage’a Lecture On Nothing (Wykład o Niczym), oddając mu hołd a jednocześnie kwestionując sposób myślenia, który kształtował dziedzinę tańca i perfromansu w ciągu ostatnich 30 lat.

Jonathan Burrows i Matteo Fargion wspierani są przez Kaaitheater Brussels, PACT Zollverein Essen, Sadler’s Wells Theatre London oraz BIT Teatergarasjen Bergen. Burrows i Fargion są obecnie artystami teatru Nightingale w Brighton w Anglii. Cheap Lecture został wykonany na zlecenie Centrum Kultury Maasmechelen and Dans w Limburgu i miał swoją premierę w Centrum Kultury Maasmechelen. The Cow Piece powstał w koprodukcji z Kaaitheater Brussels i finansowany jest przez Flamandzkie Ministerstwo Kultury. Cheap Lecture powstał na zamówienie Cultureel Centrum Maasmechelen oraz Dans in Limburg. The Cow Piece powstał w koprodukcji z Kaaitheater w Brukseli. W 2009 roku Cheap Lecture został uznany za najlepszy spektakl („best of the year”) Het Theaterfestival w Brukseli.

Koncepcja, wykonanie: Jonathan Burrows, Matteo Fargion

Jonathan Burrows  – urodził się w roku 1960. Przez 15 lat tańczył w The Royal Ballet, urastając do rangi solisty, grupę opuścił w roku 1991 w celu realizacji własnej koncepcji choreograficznej. Po kilku latach występów z własnym zespołem, w 2001 roku postanowił skoncentrować się na współpracy w relacji jeden na jeden z artystami, którzy dzielili jego koncepcję, wykonanie, przedstawianie i administrowanie dziełem. Dzieło będące owocem jego pierwszej współpracy to Weak Dance Strong Questions (2001), które stworzył wspólnie z producentem teatralnym i performerem Janem Ritsema. Następnie powstała seria dzieł-duetów, stworzonych przy współpracy z Matteo Fargionem, która miała swój początek w roku 2002 wraz z dziełem Both Sitting Duet, kolejne to The Quiet Dance (2005), Speaking Dance (2006), Cheap Lecture (2009), The Cow Piece (2009), Counting To One Hundred (2011), One Flute Note (2012) oraz Show And Tell (2013). Obaj artyści wystawili już ponad 300 przedstawień w 31 krajach. Both Sitting Duet zdobył w 2004 roku nagrodę New York Dance and Performance 'Bessie’, a Cheap Lecture został nagrodzony w 2009 na Het Theaterfestival w Belgii. Burrows i Fargion są również współautorami projektu internetowego William Forsythe’s Motionbank (2012-). Pozostałe wykonane przez niego prestiżowe zlecenia obejmują Ballet Frankfurt Sylvie Guillem and Williama Forsythe’a; w roku 2008 był Partnerem Petera Handke przy tworzeniu The Hour We Knew Nothing Of Each Other dla National Theatre w Londynie. Pracuje również jako kurator, ostatnio przy Rememebring British New Dance (2012) w Londynie z Ramsayem Burtem oraz przy Dance Umbrella 2012 w Londynie z Betsy Gregory. W 2002r. otrzymał nagrodę Fundacji Współczesnych Sztuk Performatywnych w Nowym Jorku, za jego nieustający wkład w dziedzinę tańca nowoczesnego. Jest wizytującym pracownikiem P.A.R.T.S. Pełnił również rolę wizytującego profesora na wielu europejskich uniwersytetach. Podręcznik Choreografa (2010) Jonathana Burrowsa jest dostępny za pośrednictwem Routledge Publishing.

Matteo Fargion – urodzony w Mediolanie w roku 1961, studiował kompozycję z Kevinem Volansem oraz Howardem Skemptonem, a po ukończeniu studiów przez pewien czas grał na gitarze basowej w zespole rokowym prowadzonym przez Chrisa Newmana, zdobywając doświadczenie w dziedzinie występów na żywo. Jego zainteresowanie tańcem współczesnym zaczęło się od momentu oglądnięcia występu The Merce Cunningham Dance Company, który miał miejsce w teatrze w Londynie. To spotkanie zachęciło go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Kursie dla Choreografów i Kompozytorów, gdzie stworzył swój pierwszy podkład muzyczny do występu tanecznego i dzięki któremu poznał choreografa Jonathana Burrowsa, z którym później współpracował przez ponad 20 lat. Od 2002 r. Burrows i Fargion stworzyli w sumie siedem duetów, które wystawiane są na całym świecie. Fargion napisał też muzykę dla innych choreografów (Lynda Gaudreau oraz Russell Maliphant). Co najważniejsze na przestrzeni ostatnich 15 lat nawiązał bliską współpracę z najbardziej uznanym angielskim choreografem Siobhanem Daviesem, pisząc muzykę do jego najważniejszych dzieł The Art of Touch (1995), Two Quartets (2007), Minutes for the Collection (2009) oraz Rotor (2010). Fargion pisze również dla teatru, szczególnie niemieckiego. Jest wizytującym pracownikiem kadry P.A.R.T.S. w Brukseli.

Bilety: 35/45zł

HARMONOGRAM

Więcej: http://www.mos.art.pl/spektakl/pl/451/kroki-harmonogram

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12 (sala widowiskowa)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close