Kraków/Festiwal KRoki 2014: Promocja wydawnictw tanecznych „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca” i „Terpsychora w tenisówkach”

Zdjęcie: Kraków/Festiwal KRoki 2014: Promocja wydawnictw tanecznych „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca” i „Terpsychora w tenisówkach”

Fot. Piotr Werewka

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki: Pomiędzy światami odbędzie się promocja wydawnictw o tańcu sfinansowanych przy wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca: antologii Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca i Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern Sally Banes. W spotkaniu w kawiarni Pauza in Garden wezmą udział:  Julia Hoczyk, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, Katarzyna Słoboda, Jadwiga Majewska, Daniel Cichy (wstęp wolny).

Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca

Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (red. Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, Katarzyna Słoboda) jest pierwszym tego typu wydawnictwem w Polsce i jednym z nielicznych poświęconym zagadnieniu tańca współczesnego. Pomyślana została jako antologia 25 tekstów (po raz pierwszy tłumaczonych na język polski lub powstałych na potrzeby publikacji), ukazująca tę  problematykę  w sposób wielowymiarowy, poprzez ujęcie kontekstu kulturowo-społecznego jej rozwoju w Stanach Zjednoczonych. W książce wydrukowane zostały tłumaczenia tekstów filozoficznych, naświetlających  fundamentalne aspekty improwizacju. Publikacja została dofinansowana ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach Programu Wydawniczego 2013.

Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern

Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern jest pierwszym na rynku polskim tłumaczenie tak ważnej pozycji należącej do kanonu teoretycznych rozważań nad tańcem współczesnym. Napisana przystępnym językiem, ukazuje szerokie tło społeczne i artystyczne, z którego wyrosła i na którym rozkwitła amerykańska awangarda taneczna. Zarazem jednak rozważania Banes mają charakter uniwersalny, traktują o tańcu jako takim. Autorka zaczyna od przybliżenia historii ruchu postmodernistycznego, a następnie koncentruje się na portretach najważniejszych postaci tamtej epoki. Książkę wypełniają wnikliwe opisy i błyskotliwe interpretacje głośnych przedstawień. Czytając ją, przekonamy się, że dokonania artystów, o których pisze Banes, stanowią źródło inspiracji dla tego, co w tej dziedzinie sztuki dzieje się obecnie. Poznamy nie tylko taniec, ale również sztukę plastyczną, teatralną i, rodzący się w Nowym Jorku lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, performance artystyczny.

O autorce

Sally Banes jest amerykańską krytyczką tańca, ekspertem współczesnej sceny tańca i nowych trendów stale pojawiających się w sztuce. Jako pierwsza zaczęła dokumentować dokonania twórców amerykańskiej awangardy tanecznej. Była szefem Wydziału Tańca w University of Wisconsin-Madison i członkiem rady tegoż wydziału oraz prezesem i honorowym członkiem Society of Dance History Scholars. W 2003 roku została nagrodzona za całokształt działalności przez Congress of Research in Dance. Obecnie, z uwagi na stan zdrowia, Banes nie jest już aktywna zawodowo.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close