Kraków/Festiwal KRoki 2014: Virpi Pahkinen „Three Solos”

Zdjęcie: Kraków/Festiwal KRoki 2014: Virpi Pahkinen „Three Solos”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki: Pomiędzy światami zostanie pokazany spektakl Three Solos Virpi Pahkinen. Three Solos (Trzy Solówki) to przedstawienie złożone z trzech występów solowych: Sagittarius APrayer (Modlitwa), Morpho Z.

Występ rozpoczyna Sagittarius A, który prowadzi nas w mroczne rewiry. Kobieta-strzelec z Drogi Mlecznej czeka w milczeniu. Gromadzi księżycowe promienie i rusza w rytmiczny wir. Owinięta w srebrno-czarny materiał, odbija refleksy Aurora Borealis (Zorzy Polarnej), która jest tuż za nią, aby w końcu oddać się swobodnemu dryfowaniu w przestrzeni.

Druga część występu to Modlitwa bliska medytacji, której towarzyszy delikatny dźwięk japońskich dzwoneczków. Wykreowana atmosfera pobudza wyobraźnię, tworzy wizję, w której faraon zmienia się w kobrę, motyl opuszcza swój kokon.

W ostatnim fragmencie solowym, Morpho Z, dźwięki dżungli prowadzą widza krętą ścieżką aż tam, gdzie Żelazna Bogini Miłosierdzia rozpościera swe splecione pukle-korzenie. Dzikie ptaki podnoszą głos, ruch staje się gorączkowy, aż do chwili, kiedy tancerka odnajduje szmaragdowy spokój symetrii.

Choreografia i taniec: Virpi Pahkinen

Oświetlenie: Magnus Pettersson

Kostiumy: Helene Thorsell

Produkcja: Emelie Bergbohm

SAGITTARIUS A
muzyka: Jonas Sjöblom

PRAYER (MODLITWA)
muzyka: Akemi Ishijima

MORPHO Z
muzyka: Luis Cortés Maya

Produkcja kompanii: Virpi Pahkinen Dance Company Przy wsparciu the Swedish Arts Council (Szwedzkiej Rady ds. Sztuki)

Virpi Pahkinen – odnosi sukcesy podróżując po świecie ze swoim repertuarem, pełniąc podwójną rolę choreografa i tancerza-solisty. Virpi Pahkinen urodziła się w Finlandii. Uczyła się gry na pianinie w Konserwatorium w Helsinkach i studiowała choreografię w ramach kursu na University College of Dance (Uniwersytecie Tańca) w Sztokholmie w latach 1989-1992. Jej występy solowe zostały bardzo dobrze przyjęte przez krytykę w ponad 45 krajach, między innymi w USA, Australii, Meksyku, Afryce Południowej i Libanie. Virpi Pahkinen współpracuje również z licznymi kompaniami tańca: Baletem Poznańskim, Vietnamese National Opera Ballet (Baletem Narodowej Opery Wietnamskiej), North 59° (kompanią Północ 59°), The Young Dance Company (kompanią Młodego Tańca) oraz Finnish Opera Ballet (Baletem Opery Fińskiej). Jako tancerka brała udział w licznych produkcjach teatralnych Ingmara Bergmana wystawianych w the Royal Dramatic Theatre (Narodowym Teatrze Dramatycznym) w Sztokholmie: The Bacchae (Bachantki), Peer Gynt, Goldberg Variations (Wariacje Goldbergowskie), Space and Time (Przestrzeń i Czas), A Winter’s Tale (Zimowa Opowieść) oraz Ghostsonata. Była autorem choreografii oraz wystąpiła osobiście w filmie krótkometrażowym Atom by Atom (Atom po Atomie), który doczekał się projekcji kinowej. Film Bardo 010 zdobył nagrodę the Golden Antenna (Złotej Anteny) w Bułgarii w roku 1998 i był wyświetlany w Singapurze, Japonii, Holandii oraz krajach skandynawskich. W 2009 roku Virpi Pahkinen opublikowała swoją pierwszą książkę Käärmeensyöjá (Snake-eater/Zjadacz węży). Virpi Pahkinen ma na swoim koncie wiele nagród, m.in.: w 2001 roku podczas festiwalu the International Solo Dance Theatre Festival (Międzynarodowego Festiwalu Tańca Teatralnego dla Solistów) w Stuttgarcie, zdobywczyni pierwszej nagrody za choreografię do swojego występu solowego Prayer of the Scorpio (Modlitwa Skorpiona); w 2002 roku otrzymała Złoty Medal fundacji Carina Ari Foundation; w czerwcu 2011 roku Virpi Pahkinen otrzymała nagrodę Litteris et Artibus, szwedzki medal królewski za wyjątkowy wkład w życie artystyczne zarówno, jako tancerka, jak i choreograf. Jest dyrektorem artystycznym kompanii tańca Virpi Pahkinen Dance Company.

Bilety: 35/45zł

Po spektaklu, o godzinie 20.15,  odbędzie się spotkanie z artystką w kawiarni Pauza in Garden.

HARMONOGRAM

Więcej: http://www.mos.art.pl/spektakl/pl/451/kroki-harmonogram

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close