Kraków: „Getto krakowskie” – chor. Agnieszka Jachym

Zdjęcie: Kraków: „Getto krakowskie” – chor. Agnieszka Jachym

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz zapraszają na spektakl Getto krakowskie w choreografii Agnieszki Jachym. Spektakl ukazuje życie mieszkańców Krakowa przed wybuchem II wojny światowej i to tuż po – tak odmienne, trudne do wyobrażenia. Opowiada on o przeżyciach ofiar Holokaustu, scenach z getta krakowskiego i obozów koncentracyjnych. Wszechobecny głód, chłód oraz strach przed utratą własnego życia, bliskich czy własnej godności determinują zachowania ludzi w tamtych czasach.

Tutaj jednak niczego nie można chcieć albo nie chcieć. Umiera się, kiedy chce się żyć, a żyje się, kiedy pragnienie życia mija.

Spektakl zainspirowany wspomnieniami Stelli Mueller-Madej Dziewczynka z listy Schindlera. Oczami dziecka powstał z myślą o 75. rocznicy likwidacji getta krakowskiego, która ma miejsce w marcu 2018 roku. Wykonawcami spektaklu są tancerze różnych narodowości, aby podkreślić jeden z celów projektu, jakim jest szerzenie tolerancji wśród społeczeństwa dla odmiennych nacji czy kultury. Proces twórczy do spektaklu odbywa się w Berlinie, by na ostatnią część projektu przyjechać do Polski, gdzie tancerze oprócz prób na scenie w Teatrze Nowym Proxima, mają możliwość zwiedzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Muzeum Fabryki Emalia Oskara Schindlera w Krakowie.

Reżyseria: Agnieszka Jachym

Występują: Matina Caiafa (Grecja), Kenan Dinkelmann (Niemcy), Annabel Koele (Holandia), Iacopo Loliva (Włochy), Karol Miękina (Polska), Changik Oh (Korea Południowa), Natalia Palshina (Rosja), Lorenzo Ponteprimo (Włochy)

Muzyka: kolaż, m.in. E lucevan le stelle z opery Tosca Giacomo Pucciniego; Baer Hildur Guonadottir

Czas trwania: ok.50 minut, bez przerwy

Po ostatnim spektaklu przewidziana jest rozmowa wykonawców z widownią.

Projekt powstał we współpracy z fundacją Jewrnalism, dofinansowany z budżetu Miasta Krakowa.

Theaterhaus Berlin Mitte Getto krakowskie (miniaturka)    Kraków logo Getto krakowskie (miniaturka)    LBtherm Getto krakowskie (miniaturka)    Jewrnalism Getto krakowskie (miniaturka)    BJB Getto krakowskie (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Kraków: Teatr Nowy Proxima, ul. Krakowska 41

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close